Skocz do zawartości

AstroMaster 130 EQ MD


Kisi3l

Rekomendowane odpowiedzi

Elo.

Nie dawno kupiłem teleskop astromaster 130 eq md , wiadomo ze poczatkujacemu takiemu jak jak powinnien wystarczyc jednak chcialbym zobaczyc jakas planete w taki sposob aby mozna bylo ja od razu rozpoznac tzn chodzi mi o to zeby bylo np. na jowiszu widac paski. Posiadam okulary 10mm i 20mm ktore daja do zestawu , z tego co apmietam chyba udalo mi sie uchwycic raz jowisz jednek z okularu 10mm byl nadal biala kropka.

 

Jesli jest ktos mi w stanie pomoc bede wdzieczny.

PS. sorry jesli sa bledy ale nie chce mi sie sprawdzac ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elo.

Nie dawno kupiłem teleskop astromaster 130 eq md , wiadomo ze poczatkujacemu takiemu jak jak powinnien wystarczyc jednak chcialbym zobaczyc jakas planete w taki sposob aby mozna bylo ja od razu rozpoznac tzn chodzi mi o to zeby bylo np. na jowiszu widac paski. Posiadam okulary 10mm i 20mm ktore daja do zestawu , z tego co apmietam chyba udalo mi sie uchwycic raz jowisz jednek z okularu 10mm byl nadal biala kropka.

 

Z okularem 10mm powinieneś dostrzec zarys przynajmniej jednego pasa. Może próbowałeś obserwować, gdy Jowisz był już nisko nad horyzontem. Wtedy wpływ atmosfery zredukuje Ci Jowisza do rozmytej plamy.

Tak czy inaczej, musisz sprawić sobie jakiś okular do planet. Ten jest niezły, albo ten

 

PS. Szkoda, że nie poprosiłeś kogoś o radę zanim kupiłeś ten teleskop :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okularem 10mm powinieneś dostrzec zarys przynajmniej jednego pasa. Może próbowałeś obserwować, gdy Jowisz był już nisko nad horyzontem. Wtedy wpływ atmosfery zredukuje Ci Jowisza do rozmytej plamy.

Tak czy inaczej, musisz sprawić sobie jakiś okular do planet. Ten jest niezły, albo ten

 

PS. Szkoda, że nie poprosiłeś kogoś o radę zanim kupiłeś ten teleskop :(

 

 

skieruj teleskop na Jowisza okolo godz.17.30 wowczas swieci jeszcze na jasnym tle nieba i jest jeszcze dosc wysoko nad horyzontem. powinienes bez problemu rozpoznac pasy na tarczy i ze jest to Jowisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanko ... Jak mogę ustawić celownik z teleskopu tak aby jak najade na jakis obiekt pokazywal mi go od razu ? Bo teraz jak naceluje to i tak mi nie pokazuje tego na co nacelowalem i takie szukanie jest męczące .. ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanko ... Jak mogę ustawić celownik z teleskopu tak aby jak najade na jakis obiekt pokazywal mi go od razu ? Bo teraz jak naceluje to i tak mi nie pokazuje tego na co nacelowalem i takie szukanie jest męczące .. ;p

 

wystarczy kilka slow i my to zrozomiemy. zadawaj jasniej pytania. szukacz najlepiej jest ustawic za dnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanko ... Jak mogę ustawić celownik z teleskopu tak aby jak najade na jakis obiekt pokazywal mi go od razu ? Bo teraz jak naceluje to i tak mi nie pokazuje tego na co nacelowalem i takie szukanie jest męczące .. ;p

 

Szukacz ma dwie śrubki do jego regulacji. Kiedy już odszukasz obiekt w okularze spróbuj wyregulować szukacz tak, aby również wskazywał na ten obiekt. Niestety, Twój teleskop jest wyposażony w szukacz typu "star pointer", który na dodatek w całej serii AstroMaster jest wyjątkowo źle zaprojektowany, więc raczej nie licz na to, że kiedykolwiek osiągniesz za jego pomocą oczekiwaną przez Ciebie precyzję :( Obserwacje zaczynaj od okularu 20mm, ustaw poszukiwany obiekt w środku pola widzenia i dopiero wtedy zmień okular na 10mm lub krótszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yhym... ;/ A jest jakaś mozilowsć dokupienia szukacza i domontowanie go do teleskopu ?

 

Niestety, AstroMaster nie ma standardowej stopki do zamontowania szukacza. Musiałbyś więc kupić stopkę i wywiercić otwory w tubie, żeby ją zamontować. Ja bym się w to nie bawił, szkoda zachodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.