Skocz do zawartości

Moje pierwsze doswiadczenia z planetami


DaVe

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zaprezentować wyniki moich pierwszych dwóch prób zrobienia zdjęć trzem najokazalszym w tej chwili planetom .W sumie miałem nie pokazywać tego materiału żeby wstudu sobie nie robić ale już nie daje rady z obróbką i myśle że w ten sposób bardziej doświadczeni będą mogli udzielić mi jakiegoś "remedium" na moje problemy

Skład wszedzie ten sam Celestron C6-R +Barlow2X + Vesta . pózniej pełny automat w Registaxie (bez wybierania klatek itd)

 

W pierwszym podjeściu problemem jest chyba zbyt mała ilość materiału wejściowego (do 400 klatek) i lekki brak ostrości . Oraz zdecydowanie kolor!!! Jowisz załapał tak finezyjne kolory że tylko w B&W ma jeszcze sens zaistnieć publicznie . Jak sie ustawia w vescie te kolory ?

 

1 podejście z dnia 01.04.04

 

album_pic.php?pic_id=734&sid=6b7fbd6a1c44e170f972257a1a0e0156

 

 

album_pic.php?pic_id=735&sid=6b7fbd6a1c44e170f972257a1a0e0156

 

 

album_pic.php?pic_id=736&sid=6b7fbd6a1c44e170f972257a1a0e0156

 

 

Przy drugim podejściu filmy robiłem już po ok 1000-1400 klatek i to też chyba okazało sie błedem gdyż registax kompletnie zgupiał. Najpierw problemy z otwarciem plików później znów błedy w stylu windowsa98 "bład 08008880 w pliku reg.exe" , a na koniec (mimo czarnego tła , dosyć jasnej i nieruchomej w kadrze przez cały film planety , w miare ustawionej ostrosci) kompletnie głupial i za nic nie chcial trzymać jej przy składaniu tylko sobie skakał po całym ekranie. Musiałem rozłożyć filmiki na składowe bitmapki i stackować je po 400 klatek i dopiero potem składać wyniki tych pośrednich składek . Żeby było jeszcze ciekawiej na koniec okazało sie ze mimo około 1400 kaltek składowych przy ostrzeniu pojawia sie wesoły wzorek na saturnie. Czy ktoś mi może pomóc ??

 

2 podejście 11.04.04

 

 

album_pic.php?pic_id=737&sid=6b7fbd6a1c44e170f972257a1a0e0156

 

 

album_pic.php?pic_id=738&sid=6b7fbd6a1c44e170f972257a1a0e0156

 

album_pic.php?pic_id=739&sid=6b7fbd6a1c44e170f972257a1a0e0156

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez długi czas ustawiałem kolorek w mojej Vescie na "Outdoor". I fantazja kamerki mnie przerastała. No, ale tak wszyscy wtedy pisali w necie, to stosowałem się do rad.

Dopiero jakiś czas potem postanowiłem poexperymentować i kreciłem krótkie, takie po 10-15 sek (10fps) filmiki z każdym ustawieniem kolorków po kolei. Potem obrabiałem sobie wyniki - na szybko i bez stresu, to była zabawa.

I finalnie wybrałem ustawienie "color - auto". Odkrycie, nie? :D

Nie sugeruję, że w Twoim przypadku (jasny achromat) efekt będzie taki sam jak u mnie (K/C F10), ale może porób bezstresowo takie filmy po 100 klatek, każdy z innym ustawieniem kolorków? Krótkie, szybkie do obróbki. A potem jeszcze spróbuj suwakiem "Gamma" zjechać troszkę w lewo - może zdejmiesz tym troszkę "buraczka"?

 

PS.

Spróbujcie napisać "Achromat z F osiem" Co za mordka mi tu wyłazi :Pig:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten drugi Jowisz naprawde niezly!!!

 

Co do kolorow - przykro mi to napisac, ale po prostu o nich zapomnij :( To achromat i nie ma cudow - vesta na nim szaleje na maxa, poza tym, jak wiemy false color jest potezny. W miejscu gdzie istotna czesc widma jest ostra, kolory wychodza zle. Na pewno troche poprawi IR blocker - to taki must have w twoim przypadku.

 

Co do colorow w vescie to nie kombinujcie z niczym innym jak AUTO. Powiem wiecej - nie dotykajcie tej regulacji, bo vesta sie rozjedzie i potem dopiero za 30 min wroci do ladu. Tak niestety jest, ze to nie dziala "od reki". Ja przyjalem wlasnie zasade nie tykania tego przycisku i kolorki mam zawsze takie, jakie byc powinny. A jak przyjdzie mi cos do glowy zeby to ruszyc, to potem same problemy.

 

Jezeli wszystko w vescie ustawisz ok, to obraz jowisza wyjdzie ci w takich kolorach, jak to co pokazuje ponizej. Wszystkie fotki sa z mojego Celestrona (taki sam jak twoj). Walczylem z tym wiele, ale jak sie okazalo, ze nie da sie zrobic prawidlowej kolorystycznie fotki, to sobie odpuscilem. Bez chromacora nie da rady.

album_pic3.jpg

 

album_pic2.jpg

 

album_pic1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.