Skocz do zawartości

Filtr ccd do Nikona D50


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Szukam sposobu żeby nie kupować drugiej lustrzanki (Canon 350d) i jej dopiero przerabiać tylko wykorzystać aparat, który mam - Nikon D50 - bo przeważnie był używany do zdjęć na wakacjach i w sumie astrofotografia jest okazją by go bardziej wykorzystać.

Oczywiście Nikon D50 ma trzy wady: trzeba wykonać układ do wyzwalania za pomocą IR (już gotowy ale będzie nowa wersja), wg tego co piszą trzeba używać "mode 3" (nie mam zamiaru, moim zdaniem to przerost formy nad treścią i gwiazd mam na zdjęciach wystarczająco dużo) i najważniejsze - problemy z wymianą filtra.

Jeśli o zalety chodzi to można stosować w nim bez żadnych adapterów świetne i tanie obiektywy Nikkor Ai/Ais a szum jest w nim dwukrotnie mniejszy niż w Canonie 350d przy ISO800.

 

No i właśnie problem cały z tym filtrem.

Na LifePixel można kupić filtr full spectrum ale jego cena to 180$ (za kawałek przezroczystej szybki?!) i poza tym trzeba wtedy stosować filtry UV/IR cut na obiektywie.

Poza tym właściwie są dostępne tylko filtry IR-pass, które nas nie interesują.

Na dodatek nie mogę znaleźć nigdzie jakie wymiary ma filtr w Nikonie D50. Najbardziej mnie grubość interesuje.

Z tych powodów zaczynam myśleć nad tym z czego i gdzie wykonać taki filtr.

Narazie myślę, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wycięcie odpowiedniego rozmiaru z UV/IR-cut Baadera.

1. Czy ten filtr to to samo co filtry Baadera montowane na matrycy?

1. Jaką grubość ma ten filtr?

2. Jak potem przesunę matrycę żeby skompensować różnicę pomiędzy oryginalnym filtrem a nowym żeby nie stracić autofocusa?

3. Kto mi to wytnie? Może ktoś z forum ma takie możiwości?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz jakie są ceny - 180 dolarów

 

Jeżeli zdecydujesz się na robienie we własnym zakresie to taki filtr też musisz kupić. Później ktoś kto Ci wytnie itd itd. To też nie za darmo. Wyjdzie Ci kwota jak pod EOS350D albo drożej i dodatkowo masz ryzyko, że ktoś czegoś po drodze nie sknoci. Bo mało się mówi o modyfikacji Nikonów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało się mówi jak chodzi o modyfikacje do astro ale wymiana fitra na ccd nie jest wcale mało popularna bo robią to bez problemu do fotografii IR. Nawet jest na LifePixel dokładnie pokazane dla każdego modelu aparatu i wymiana dla D50 wygląda bardzo podobnie do 300D/350D tylko nie trzeba wycinać filtra z ramki bo nie jest przyklejony.

Jakbym chciał przesiąść się na Canona to muszę kupić:

Canon 350d body - 400-500 zł?

Filtr Baader - 265 zł

Pierścień przejściowy Nikkor Ai/Ais -> EOS - 100-150 zł

Razem wyjdzie około 800-900 zł :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli o zalety chodzi to można stosować w nim bez żadnych adapterów świetne i tanie obiektywy Nikkor Ai/Ais a szum jest w nim dwukrotnie mniejszy niż w Canonie 350d przy ISO800.

 

Z tym szumem to chyba nie masz racji. Szum może i jest mniejszy ale trzeba pamiętać o działającym Noise Reduction nawet wtedy gdy go wyłączymy w ustawieniach. Czyli jak pisałeś trzeba stosować M3. Mam Nikona 50D, fajny aparat ale do nocnych fotek zdecydowanie lepszy jest Canon. Wsparcie ze strony softu astro, potężna gama obiektywów M42 montowanych bez przejściówek z dodatkowymi szkiełkami, łatwość sterowania z PC, no i większa czułość Canonowego CMOSa niż Nikonowego CCD, w tym przypadku .

Też na początku obstawałem przy Nikonie, aż w końcu do astro kupiłem Canona 300D i go zmodyfikowałem. O AF po przeróbce możesz zapomnieć, potwierdzenie ostrości będzie raczej przekłamane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_Spirit_: jego modyfikacja nie dotyczy filtra tylko oprogramowania;) Jest tylko mowa o możliwości usunięcia filtra a to mi nic nie daje bo i tak trzeba kupić Baadera i zamontować. Jak już będę szedł tą drogą to chcę polować na możliwie najtańsze gołe body z ładowarką. Może z jakąś usterką pokroju niedziałającej lampy błyskowej itp.

 

Opieram się na tej stronie http://www.imaging-resource.com/PRODS/D50/D50IMATEST.HTM

Co do Mode 3 to szczerze mówiąc zakrawa trochę na mit bo w jednych modelach daje różnicę w obrazie w innych prawie tej różnicy nie ma. Ja widziałem tylko porównanie dla D70 ale akurat ten model jest zdecydowanie najgorszy. Gdzieś czytałem kiedyś, że w D50 nie ma praktycznie różnicy. Jeśli o redukcję szumu chodzi to mediana tego szumu nie redukuje tylko usuwa hotpixele. Osobiście myślę, że różnica jest pomijalna i dziwię się, że ktoś stosuje Mode 3.

 

Co do obiektywów to jakoś większe zaufanie mam do Nikkor'ów made in Japan.

 

Właśnie z tym AF mam największe wątpliwości bo przeglądając dzisiaj net znalazłem informację jak się ustawia AF i MF po wymianie filtra na IR i wygląda na to, że sprawa jest prosta - wystarczy przekręcić imbusem dwie śrubki regulacyjne, znajdujące się na jednej ze ścian, pod lustrem.

http://forums.dpreview.com/forums/readflat.asp?forum=1030&thread=29978963

 

Jak widać wyciąć filtr można nawet samemu chociaż jakoś tego nie widzę :D

http://eyesopen.org/2010/nikon-d80-infrared-conversion

 

Ciekawy jestem czy optyk by się podjął wycięcia prostokąta z filtra UV/IR 2'' Baadera...

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opieram się na tej stronie http://www.imaging-r.../D50IMATEST.HTM

Co do Mode 3 to szczerze mówiąc zakrawa trochę na mit bo w jednych modelach daje różnicę w obrazie w innych prawie tej różnicy nie ma. Ja widziałem tylko porównanie dla D70 ale akurat ten model jest zdecydowanie najgorszy. Gdzieś czytałem kiedyś, że w D50 nie ma praktycznie różnicy. Jeśli o redukcję szumu chodzi to mediana tego szumu nie redukuje tylko usuwa hotpixele. Osobiście myślę, że różnica jest pomijalna i dziwię się, że ktoś stosuje Mode 3.

 

 

Robiłem kiedyś testowe darki z NR ON, NR OFF, i NR w wersji mode 3 i były różnice. Jutro poszuka, może uda mi się te zdjęcia znaleźć to wrzucę tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czuję że to się skończy na kupieniu Canona i dotarła do mnie jedna sprawa - który włąściwie model kupić? Bo jak się tak patrzę na Alledrogo różnica pomiędzy cenami sprzętu jest niewielka i za podobną kwotę można mieć 300D, 350D albo nawet 1000D z LV!

Czy 1000D jest dobry w astrofoto? Nawet filtr Baadera jest dla niego tańszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.