Skocz do zawartości

Motofokus czy mikrofokus


  

  1. 1. Co wybra??

    • Mikrofokuser
      0
    • Motofokuser
      0


Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądam sobie stare tematy i nie widzę jasnej odpowiedzi. Otóż czas się zabrać za jakieś poważniejsze zabawy z teleskopem, więc standardowy fokus przy mojej Syncie nie będzie starczał. Zastanawiam się nad tymi:

http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/1063-naped-do-wyciagu-sky-watcher.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2625_1-10-micro-transmission-for-retrofitment-of-Crayford-focusers.html

 

Pomijając konieczność zasilania wydaje mi się, że ten motofokus to lepszy wybór. Nie ma wibracji (chociaż te kilka minut można poczekać) i możliwości ma te same.. no właśnie, ma? Czy jednak mikrofokusem jest większa precyzja?

 

Jak już jedno wezmę to drugi niepotrzebne, bo łączyć nie ma chyba sensu więc szukam dobrego info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kamerkę dopiero niedawno nabyłem i jeszcze nie używałem, więc pewnie głupie pytanie - czy w trakcie trzeba jakoś często regulować ostrość, żebym się przejmował tymi drganiami? Bo że siedzę przed kompem, to mnie wiele nie obchodzi, skoro i tak muszę mieć to wszystko rozłożone koło teleskopu. Chyba że narobię przedłużek do kabli albo jakoś to przerobię na bezprzewodowe.

 

I czy motofokus ma jakąś wadę w porównaniu z mikrofokusem (nie licząc konieczności zasilania)? Bo jeśli miałby być przydatny do avikowania, a do reszty tak samo dobry, to wiem, co brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz avikować to moto fokus, wygoda jest o wiele większa od ręcznego ustawiania ostrości. Wad żadnych nie zauważyłem. Niektórym prędkość maksymalna jest za wolna, mi odpowiada. Jeżeli złapiesz ostrość nie wiele trzeba potem korygować a raz ustawiona sama się nie przestawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli złapiesz ostrość nie wiele trzeba potem korygować a raz ustawiona sama się nie przestawi. "

Czyli przewaga motofokusa jest jednak niewielka, skoro te kilka korekcji spokojnie można wykonać ręcznie?

 

Dla pewności:

1. Motofokus daje takie przełożenie i precyzję, jak mikrofokus 1:10?

2. Daje tylko takie przełożenie i szybciej nie da się regulować?

3. Tak, jak przy napędzie do montażu, po jego zamontowaniu nie będzie można już ostrzyć ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Motofokus ma regulowaną prędkość. Jego precyzja jest dla mnie wystarczająca. Jeszcze raz napiszę jeżeli chcesz avikować to go kup, ręczne regulowanie sprawia parę problemów, ale na upartego oczywiście można ;). Jezeli masz zamontowany motofokus nie można ręcznie kręcić (nie ma sprzęgła).

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jeżeli złapiesz ostrość nie wiele trzeba potem korygować a raz ustawiona sama się nie przestawi. "

Czyli przewaga motofokusa jest jednak niewielka, skoro te kilka korekcji spokojnie można wykonać ręcznie?

 

Dla pewności:

1. Motofokus daje takie przełożenie i precyzję, jak mikrofokus 1:10?

2. Daje tylko takie przełożenie i szybciej nie da się regulować?

3. Tak, jak przy napędzie do montażu, po jego zamontowaniu nie będzie można już ostrzyć ręcznie?

 

Generalna i podstawowa różnica jest taka że przy motofokusie teleskop nie drży w efekcie czego ustawienie ostrości jest o wiele przyjemniejsze/szybsze/precyzyjniejsze !

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.