Skocz do zawartości

Dobór sprzętu dla amatora


karas0801

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z astrofoto. Jako, że nie mam w tym temacie doświadczenia chciałbym najpierw spróbować fotografowania obiektów US. Moje doświadczenie na razie kończy się na obserwacjach refraktorem SW 909 z EQ3-2, Dobsonem 8'', lornetką i znajomości topografii nieba.

Nie dysponuję jakąś znaczną sumą, którą mógłbym przeznaczyć na sprzęt, a jednak chciałbym się rozwijać. Z tego powodu właśnie aplikuję w projekcie fundacji Absolvent.pl 'Stypendium z wyboru' o stypendium na sfinansowanie zakupu wymarzonego i potrzebnego sprzętu. Cel w aplikacji musi być od razu dokładnie sprecyzowany i dlatego mam kilka pytań.

Postanowiłem, że chciałbym kupić 5'' MC lub 5'' SC z montażem EQ, napędami. Problem mam właśnie z wyborem kamery. Myślałem o Astroluminie ale nie wiem teraz czy takiej z matrycą kolorową, czy monochromatyczną, więc liczę na pomoc ze strony forumowiczów oraz na dalsze sugestie i rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusem kamerki kolorowej będzie zbieranie od razu materiału kolorowego. Przy zbieraniu materiału mono dla np Jowisza przy użyciu filtrów trzeba się spieszyć ze względu na stosunkowo szybką rotację planety.

Plusem kamerki mono są jednocześnie jej minusy: konieczność ale zarazem możliwość stosowania przeróżnych filtrów. Oprócz zwykłych filtrów RGB można stosować np filtry IR przepuszczające promieniowanie podczerwone mniej podatne na seeing, czy stosowanie różnych innych zaawansowanych filtrów umożliwiających np badanie planet w pasmach metanu. Może tak być, że taki bardziej zaawansowany plan obserwacji będzie miał większe szanse na powodzenie przy aplikowaniu o wymarzony zestaw.

Powodzenia!

JOLO_00001.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tą kamerkę http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5165_Astrolumina-ALccdIMG0H-Farb-Kamera--gekuehlt--Sony-ICX618ALA.html i jestem z niej zadowolony ale oprogramowanie do niej jest lipne a dokładnie program do nagrywania avi. Proponuję zapoznać się ze stroną Rika http://www.nauka.rk.edu.pl/ jest to ogromne źródło wiedzy :) na interesujący Ciebie temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że chciałbym kupić od razu jak najlepszy sprzęt, lecz wysokość takiego stypendium jest ograniczona 1000-5000zł z własnej kieszeni nie wyłożę więcej niż dodatkowy 1000. Z drugiej strony jeśli będę aplikował o sumę zbliżoną do maksimum moje szanse na otrzymanie głosu od mecenasów projektu się zmniejszają. Mimo to chcę aplikować o ok 4500zł i liczę przy tym na głosy internautów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Jak to jest z tymi kolorowymi kamerkami astrolumina, czy naprawdę warto dać ten 1000zł za kamerkę cmos, jeśli nie stać mnie na inną droższą jak np. imaging source? Wiadomo, że dobrą matrycę CCD miały kamerki SPC czy ToUCam, ale na dzień dzisiejszy znalezienie takiej nie przerobionej jest praktycznie niemożliwe. Tą samą matrycę ma NexImage Celestrona, a więc nasuwa mi się pytanie, czy nie lepiej byłoby mi kupić taką NexImage skoro zależy mi tylko na planetach i słońcu z użyciem Solar Continuum, a nie na guiding'u.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.