Jump to content

jolo

Społeczność Astropolis
 • Posts

  1668
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by jolo

 1. Aż pobiegłem sprawdzić - faktycznie Skleroza Łożyska w ślimaku i w tym i w poprzednim montażu wymieniałem na EZO. Nie miałem problemów z wpasowaniem ich, ani z regulacją docisku. Trzeba było naprawdę mocno dokręcić, żeby ślimak stawiał wyraźny opór przy obracaniu.
 2. Ale te kapsle przecież to tylko zaślepka, pod nimi jest nakrętka dociskająca łożysko. Kapsel u mnie nie styka się ani z tą nakrętką, ani z osią ślimaka.
 3. Też widziałem rozwiązania z takim przełożeniem 15/60, ale były one ograniczone jedynie do współpracy z EQMODem - tam można sobie dowolne przełożenie wpisać w konfiguracji. Żeby działało z pilotem SynScana to musi być zachowane to oryginalne 12/47 http://eq-mod.sourceforge.net/prerequisites.html https://www.youtube.com/watch?v=bDW71vM9w7c
 4. W sklepie zakupiłem dość dawno kilka drobiazgów - filterki, latarkę, szynę - wszystko OK. Pierwszy większy zakup to TS ED 102/710 z reduktorem 0.79x (w sumie niecałe 3000zł). Prosiłem w rozmowie telefonicznej oraz przypomniałem mailowo, żeby refraktor był skolimowany i uzyskałem zapewnienie że będzie. Był lekko rozkolimowany, z resztą cela tego modelu jak się okazało nie umożliwia kolimacji, więc może i dobrze. Kolejny zakup to montaż ZEQ25 zakupiony w marcu zeszłego roku za nieco ponad 4000zł. Montaż niestety nie prowadził dobrze z guidingiem, na korekty reagował z opóźnieniem 10-30s, błąd dochodził do kilkunastu sekund. Po dwóch tygodniach porad telefonicznych co jeszcze mogę sprawdzić został odesłany do serwisu teleskopy.pl. Wrócił po jakimś czasie po regulacjach i teście pod niebem (!!!) - niestety poprawy żadnej nie zauważyłem. Został odesłany ponownie z zapewnieniem, że zostanie wysłany do Niemiec do serwisu. Po miesiącu oczekiwania i wykonanych przeze mnie telefonów ("u Niemców to zawsze tyle trwa", "jeszcze nie minęło przecież 21 dni!") wypowiedziałem umowę sprzedaży z tytułu niedotrzymania terminu naprawy. Pieniądze wpłynęły pod koniec maja w ostatnim dopuszczalnym przez ustawę dniu. I wisienka na torcie (przypominam - montaż wg sklepu teleskopy.pl był od maja w serwisie w Niemczech). Z początkiem lipca dostałem email od http://www.teleskop-express.de/z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, ponieważ kilka dni wcześniej otrzymali od teleskopy.pl mój montaż i niestety z mojego opisu usterki po polsku niewiele potrafią wywnioskować. Odpisałem im o co chodzi, dlaczego opis jest po polsku i że umowa sprzedaży została już wypowiedziana. Przeprosili i obiecali wyjaśnić sprawę z teleskopy.pl. W całym okresie od końca marca do lipca nie otrzymałem żadnej odpowiedzi ani informacji z inicjatywy sklepu teleskopy.pl - połowa telefonów była zbywana, większość emaili pozostawała bez odpowiedzi. Z mojej strony nie będzie "do trzech razy sztuka".
 5. A masz Arduino z konwerterem CH34x czy innym? Po wgraniu skecza Arduino otwórz port szeregowy w Arduino IDE (ctrl + shift + M) i wpisz np znak # i daj Enter i zobacz czy arduino odpowiada. Musisz wybrać bitrate 9600 i 'New line' w polu na dole.
 6. Jest również chętny na Oiii, więc jeśli się znajdzie nabywca na Sii to zestaw HSO rozbijemy
 7. Możliwe rozbicie zestawu na: - karuzela Atik 7x36mm: 199zł plus przesyłka sprzedana - filtry LRGB 36mm z pudełkami http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p73_Protective-Case-for-2--or-4x-1-25--Filters.html- 699zł plus przesyłka - filtry HSO 36mm z pudełkami http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p73_Protective-Case-for-2--or-4x-1-25--Filters.html- 749zł plus przesyłka
 8. Filtry 1.25 LRGBHOS i IR pass już mam. Pozostała wymiana na: - filtr Baader 1.25" V - kamerkę QHY6 / ALccd6 Ceny - filtry z karuzelą 1600zł, filtry bez karuzeli 1450zł. Przy wymianie ceny do dogadania.
 9. Zostałem zbesztany, że proponowana przeze mnie połowa ceny jest trochę wysoka, bo gdzieniegdzie te filtry można dostać taniej Aby więc sprostać wymaganiom rynku nowa cena to 1600zł z wliczoną przesyłką. Karuzelę 9x1.25 już mam, więc pozostaje ewentualna wymiana na dowolne z filtrów Baadera 1.25": LRGBHOS, V, IR 685nm - wtedy cena do dogadania. Ponieważ kolega Vaud jest chętny na zakup karuzeli, więc jest też opcja zakupu samych szkiełek za 1450zł.
 10. Jak w temacie - sprzedam 7 pozycyjną karuzelę z koła filtrowego Atik EFW2 obsadzoną filtrami Baadera o średnicy 36mm bez oprawek. - karuzela: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4599_Atik-filter-wheel-inset-for-7x-36mm-unmounted-filters.html - filtry LRGB: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p3342_Baader-36mm-LRGB-Astrophotography-CCD-Filter-set-without-cell.html - filtry HOS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5377_Baader-36x2mm-unmounted-CCD-Narrowband-Filterset---3-Filters.html za połowę ceny: 1700zł plus przesyłka. Tanio, ponieważ nie mam pudełek do filtrów - tak kupiłem, wszystko zmontowane w całość. Filtry w stanie bardzo dobrym, brzegi zostały wyczernione, przez co nie ma już odblasków wewnętrznych widocznych szczególnie w filtrach wąskopasmowych. Zestaw będzie gotowy do wysyłki za około tydzień - możliwy odbiór na zlocie w Zatomiu. Filtry 36mm potrzebne są do kamerek z sensorem 8300 przy światłosile f/5 lub większej - filtry 1.25" umieszczone w kole w takim zestawie będą już winietować. Sam zmieniłem optykę na mniej światłosilną i dlatego przechodzę na standard 1.25", bo chciałbym jeszcze dorzucić dwa inne filtry do zestawu Możliwa też zamiana na: - karuzelę Atik EFW2 9 pozycyjną - filtry LRGB 1.25" - filtry HSO 1.25" - filtr fotometryczny V 1.25" Wtedy ceny do dogadania. Pierwszeństwo ma kupujący całość, ale jeśli znajdą się chętni na wszystkie elementy to oczywiście zestaw rozbijemy Dla chcących mieć koło z filtrami 36mm podaję prosty przepis kupujemy koło Atik EFW2 z karuzelą na 9 filtrów 1.25" wymontowujemy karuzelę i wymieniamy ją u mnie za dopłatą na karuzelę obsadzoną 7 filtrami 36mm
 11. Nie obejdzie się bez prób i błędów - krzywizna pola i koma to dwie różne aberracje. A jak je traktuje inspektor - tego nie wie chyba nikt.
 12. Z punktu widzenia wielkości korekty nie ma znaczenia, czy będzie to 100ms przy x1 czy 50ms przy x2. Guide rate dobiera się pod jakość montażu i skalę guidera tak, żeby większość korekt zawierała się w jakimś sensownym przedziale, np 20-300ms - dobrze prowadzący montaż może mieć mniejszy guide rate, np. 0.25x - guider o dużej skali, powyżej 5"/px (np szukacz z QHY5) może wymagać większego guide rate, np 0.75x. Podobnie kiepsko prowadzący montaż może lepiej się zachowywać z takim rate Najlepiej poobserwować przebieg guide i zobaczyć jak często i jak duże są korekty i na podstawie tego określić min move i guide rate. Jeśli korekty w RA są średnio częściej niż jedna na 3-4 cykle guidera, to można zwiększyć min move w RA. Jeśli korekty w RA zazwyczaj są większe niż 300-400ms to można spróbować zwiększyć guide rate, albo skrócić cykl guidera.
 13. Dokładnie, tak na moje oko i z tego co pamiętam to 1-2mm dalej powinno poprawić sytuację.
 14. Mateusz, właśnie zaletą pulse guide (w przeciwieństwie do np guidowania ST4) jest niewrażliwość na zamulenia kompa. Do montażu wysyłana jest komenda, której jeden z parametrów to długość korekty w ms. Prędkość prowadzenia zmienia się, a po upływie zadanego czasu sama wraca do bazowej. http://eq-mod.sourceforge.net/docs/EQASCOM_Guiding.pdf A domyślnie w EQMODzie korekty krótsze niż 20ms w ogóle nie są brane pod uwagę (sekcja ASCOM pulse guide settings).
 15. Z tym ogniskiem LG w polu widzenia chodziło mi o to że obserwując rozogniskowaną gwiazdę przez okular i przemieszczając ją w polu widzenia znajdziesz w końcu takie miejsce, w którym jej obraz będzie ok - symetryczny. To będzie miejsce, w którym jest ognisko LG. Jeśli występuje ono na lewo lub prawo od osi okularu (wzdłuż tuby teleskopu) to prawdopodobnie LW jest odpowiednio za nisko / za wysoko. Inna opcja może być taka, że znacznik jest nieprawidłowo naklejony na LG, ale to mało prawdopodobne. Za słaba korekcja u mnie zawsze oznaczała za małą odległość do matrycy.
 16. A korzystając z tych strzałeczek góra/dół nie da się ustawić 7.4? Min move to bardzo ważny parametr, dlatego możesz go też przestawiać z okienka pod wykresem w trakcie sesji.
 17. Podejrzewam, że miałeś ustawiony za duży minimalny ruch - w pierwszym poście masz 0.45px co się przekłada na około 2" i dopiero po takiej odchyłce była wprowadzana korekta, a to sporo za dużo. Ustaw 0.15 albo mniej i obserwuj korekty w RA, żeby nie były za częste (max 1 korekta na 3-4 cykle guidera). Wpisując rozmiar piksela użyj kropki, a nie przecinka, powinno zadziałać.
 18. jolo

  ASI120MM

  Wg mnie to jest właśnie 3mm grubości taśma termoprzewodząca - one są takie miękkie i się dopasowują. Przewodności jakieś oszałamiającej nie mają, ale zawsze coś jest. Kiedyś widziałem rozwiązanie chłodzenia takiego sensorka maleńkim peltierem włożonym wewnątrz obudowy pomiędzy tylną ściankę i trzpień - tylko tutaj trzeba by odciąć ten trzpień i tak jakoś pokombinować. Ja kiedyś do QHY5 dodawałem pasywny "zimny palec" i wynik był dość znaczący, około 6-7C w porównaniu do sensora bez chłodzenia http://astrojolo.blogspot.com/2013/02/qhy5-cold-finger.html
 19. No, jeszcze trochę brakuje wyraźnie Zrób dodatkowo sobie test na gwieździe (może być sztuczna, np latarka LED z folią alu i otworkiem jakieś 15-20m od teleskopu) na rozogniskowanym obrazie - wtedy wszystko wyjdzie, a dodatkowo będziesz w stanie znaleźć w polu widzenia ognisko LG, a potem na podstawie tej odchyłki wywnioskować co jest źle. Sprawdź może najpierw wysokość mocowania LW - czy przecięcie osi wyciągu z powierzchnią LW leży w osi pająka.
 20. Poszukaj w teleskop-express. Na pewno Baader i Geoptik mają krótsze w ofercie, ale też cena będzie mało atrakcyjna raczej.
 21. Może tak, ale też nie musisz obejm montować na końcu tej szyny. Tam jest od groma różnych otworków. Przez to jest też pewnie lżejsza
 22. Heh, ma 355mm i waży tak na oko (a raczej na rękę ) kilogram. Ale to będzie blisko osi obrotu, więc nie wpłynie za bardzo na wyważenie. Co do obejm, no to fakt, tutaj się tego nie przeskoczy Jak Ci spasuje ten teleskop zawsze możesz spiłować ten lakier proszkowy pilnikiem dokładnie na płasko aż do metalu, wtedy będzie większa i równa powierzchnia kontaktu z tym losmandy.
 23. Sight tube to taka rurka z otworkiem, najczęściej jest to w postaci takiego uniwersalnego kolimatora - cheshire i sight tube w jednym http://www.garyseronik.com/?q=node/165- proste urządzenie. Rozszerzalność karbonu jest minimalna, ale o ile nie masz kwarcowego lustra, to nie ma co liczyć na trzymanie ostrości przy zmianach temperatury. Zmiany temperatury powodują też zmiany ogniskowej lustra i trzeba to kompensować. Astrografy z aspiracjami budowane są tak, żeby różne materiały zapewniły tą kompensację, przynajmniej w pewnym zakresie temperatury, a amatorzy z aspiracjami muszą sobie sami radzić Możesz wypróbować program Sequence Generator Pro - wydaje się być stworzony do amatorskiej akwizycji materiału i załatwia między innymi automatyczne dostrajanie ostrości w czasie sesji, ale też ma sporo innych zalet. Bafle przydatna rzecz, a co do maski aperturowej to sam nie wiem - nie zdejmowałem jej nigdy Tak myślę, że może warto by do takiej tuby dać losmandy. Może taki http://deltaoptical.pl/uniwersalny-dovetail-celestron-w-standardzie-losmandy-cge,d2033.html- miałem go wcześniej w 6" newtonie, teraz będzie w nowej lunetce. Kawał solidnego i uniwersalnego dovetaila, a tylko trochę droższy od tego, który podlinkowałeś. Powinno się udać zamocować każdą obejmę dwiema śrubami do takiego dovetaila i całość będzie nie do ruszenia wtedy
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.