Skocz do zawartości

Techniki pomiarowe stosowane w astronomii


Marcin2327

Rekomendowane odpowiedzi

"Techniki pomiarowe stosowane w astronomii"

 

Zagadnienie jest "dość" szerokie. Jest zylion rzeczy, które można w astronomii mierzyć. Od szerokości geograficznej miejsca obserwacji przy pomocy patyka wbitego w ziemię i rzucającego cień, po pomiary temperatur gwiazd przy pomocy spektroskopii.

Chodzi Ci o jakieś konkretne zagadnienie, czy tak sobie rzuciłeś hasło, bo myślisz, że zostanie Ci wyłożona na forum cała astronomia teoretyczna?

Jeżeli to pierwsze to na 100% można znaleźć odpowiedź u wujka googla. Jeżeli będą jakieś wątpliwości, to pytaj, ale konkretnie . Nikt nie jest jasnowidzem, że się domyśla, "co autor miał na myśli". No chyba że uczniowie na języku polskim...

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zagadnienie jest "dość" szerokie. Jest zylion rzeczy, które można w astronomii mierzyć. Od szerokości geograficznej miejsca obserwacji przy pomocy patyka wbitego w ziemię i rzucającego cień, po pomiary temperatur gwiazd przy pomocy spektroskopii.

Chodzi Ci o jakieś konkretne zagadnienie, czy tak sobie rzuciłeś hasło, bo myślisz, że zostanie Ci wyłożona na forum cała astronomia teoretyczna?

Jeżeli to pierwsze to na 100% można znaleźć odpowiedź u wujka googla. Jeżeli będą jakieś wątpliwości, to pytaj, ale konkretnie . Nikt nie jest jasnowidzem, że się domyśla, "co autor miał na myśli". No chyba że uczniowie na języku polskim...

spektroskopia - takiej właśnie odpowiedzi potrzebowałem

a znasz jeszcze jakieś? astronomia jest mi zupełnie obca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astronomia jest mi zupełnie obca

Czy chcesz otrzymać listę haseł których znaczenia nie będziesz rozumiał? Po co?

- pomiar odległości paralaksą naziemną

- pomiar odległości za pomocą lasera

- pomiar odległości paralaksą heliocentryczną

- pomiar odległości radarem

- pomiar odległości za pomocą gwiazd RR Lyrae

- pomiar odległości za pomocą przesunięcia ku czerwieni

- pomiar odległości za pomocą supernowych

To jest tylko wybór metod pomiaru tylko jednego parametru (odległości). Tych metod jest min. 2 x więcej a parametrów innych niż odległość do pomiarów w astronomii jest min. 100.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Techniki pomiarowe stosowane w astronomii

(...)

spektroskopia - takiej właśnie odpowiedzi potrzebowałem

(...)

astronomia jest mi zupełnie obca

 

Dość często, niestety coraz częściej, na spotkaniach (wykładach) astronomicznych spotykam osoby, które najpierw krytykują wykładowcę, że mówi za trudnym językiem, a w końcu same dodają, że "przyszły się nieco rozerwać, a astronomia ich nie interesuje"...

 

W tym przypadku mamy chyba do czynienia z pracą domową (klasówką) zadaną przez nauczyciela, a uczniowi szkoda czasu na samodzielne znalezienie informacji z dziedziny której nie zna i oczekuje od innych, że odrobią za niego to zadanie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spektroskopia - takiej właśnie odpowiedzi potrzebowałem

a znasz jeszcze jakieś? astronomia jest mi zupełnie obca

 

Może skocz sobie do jakiejś biblioteki, najlepiej pedagogicznej, i wypożycz sobie chociaż do czytelni "Astronomię Ogólną" E. Rybki. Tam z pewnością znajdziesz sporo potrzebnych informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.