Skocz do zawartości

Synty 8"


konny1234

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym kupić sobie teleskop... Chyba była by to Synta 8" (ew. 6")

I TERAZ MOJE PYTANIE: w internecie jest kilka takich Synt o różnych cenach i wyglądach...

Są też do nich podobne np.: TEN i TEN

 

Którą wybrać jakie są różnice? Prosiłbym wogle o jakiś poradniczek bo ja nowy jestem w sprawie sprzętu do obserwacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym kupić sobie teleskop... Chyba była by to Synta 8" (ew. 6")

I TERAZ MOJE PYTANIE: w internecie jest kilka takich Synt o różnych cenach i wyglądach...

Są też do nich podobne np.: TEN i TEN

 

Którą wybrać jakie są różnice? Prosiłbym wogle o jakiś poradniczek bo ja nowy jestem w sprawie sprzętu do obserwacji...

8-calową. Obojętnie, którą. Dają podobne obrazy. Osobiście wybrałbym tańszą opcje. Sam mam Syntę 8'' ale czy synta czy GSO to przy takich samych parametrach zwierciadła i ogniskowej to jedno i to samo praktycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a OK... jedno i to samo... To czemu jest o 800zł droższe? I jak było by z tym szukaniem na niebie? ręcznie trzeba nastawiać czy jak??

Czy mógłby ktoś pokazać zdjęcia z widoków z tego teleskopu 8"?

Prosiłbym też o jakieś zdjęcie z Synty 6" , duża jest różnica między Syntą 8" a 6"?

 

Edit: potrzebne są jakieś dodatki do tego które należało by kupić??

Edytowane przez konny1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a OK... jedno i to samo... To czemu jest o 800zł droższe? I jak było by z tym szukaniem na niebie? ręcznie trzeba nastawiać czy jak??

Czy mógłby ktoś pokazać zdjęcia z widoków z tego teleskopu 8"?

Prosiłbym też o jakieś zdjęcie z Synty 6" , duża jest różnica między Syntą 8" a 6"?

 

Edit: potrzebne są jakieś dodatki do tego które należało by kupić??

1.

Inne materiały i fabryka oraz osprzęt (np. wentylator w GSO) wpływają na różnice w cenie. W GSO jest też bardziej precyzyjny wyciąg, ale nie jest to rzecz bez której nie można żyć (w Sky-Watcherze jest też dobry Crayford). Jest też chyba trochę inny materiał z którego zrobione jest lustro, no i w GSO jest taki bajer że możesz sobie dowolnie wyważyć tubę- w SW tego nie ma, ale nie przeszkadza to jeśli nie używasz jakichś mega ciężkich okularów. W obrazie dawanym przez te teleskopy nie zobaczysz praktycznie żadnej różnicy.

2.

Obiekty na niebie tymi teleskopami oczywiście wyszukuje się, przestawiając ręcznie teleskop, i jest to świetna rzecz, ponieważ uczysz się nieba, a wyszukiwanie obiektów naprawdę nie jest takie trudne, nauczysz się bardzo szybko.

3.

To nie są teleskopy do astrofotografii, nie robi się nimi zdjęć. Nie sugeruj się też, ze zobaczysz przez teleskop takie obrazki jakie są na zdjęciach nieba! Zajrzyj do działu "Szkice" aby mieć pogląd, co zobaczysz przez 8".

4.

Jak masz okazję brać 6" albo 8", bez wahania bierz 8.

 

Pozdrawiam.

 

PS.

5.

Na początku nic nie musisz kupować, możesz od razu zaczynać obserwacje. Później, jeśli będziesz miał potrzebę, możesz dokupić dodatkowe okulary bądź filtry, ale na początku przygody z astronomią nie jest to konieczne.

 

PS2. Mam Syntę 8" Sky-Watchera od 4-5 lat i naprawdę mogę z czystym sumieniem polecić ten teleskop. W tej klasie cenowej nie znajdziesz nic lepszego do mgławic i galaktyk, teleskop daje też świetne obrazy planet. Jeśli masz zamiar zacząć obserwacje, to ten teleskop jest znakomitym wyborem.

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

jakichś mega ciężkich okularów

po co są te okulary? ile kosztują? dość potrzebne?

i co to ten wyciąg? ''bardziej precyzyjny''

2.

no mniej więcej wiem bo mam teleskop (złom a nie teleskop) którym łątwo się wszystko znajdowało bo miał małe przybliżenie,

a jeśli kupie sobie ten lepszy teleskop wtedy będzie naprawdę duże przybliżenie... napweno nie będzie żadnych kłopotów? jeżeli oglądał bym np. Wenus (lub iiną planetę) jak długo mógłbym ją oglądać nie przestawiając teleskopu?

3.

OK, ale czy nie może ktoś znaleźć zdjęcia w google które mu przypomina widok z teleskopu?

A! i czy można coś zrobić aby przez ten teleskop robić zdjęcia?? (Synta 8)

4.

no jasne że 8 ale to też większy wydatek... czy różnica między 6 a 8 jest dość mała? a może kolosalna? :P

5.

..okulary - punkt 1...

a filtry pewnie się przydadzą...

6.

:D wszędzie i każdy poleca Synte 8...

DO KRAWAT: masz tylką Synte czy coś jeszcze? proszę, znajdź w google jakiś obrazek który jest podobny do widoku widzianego z Synty 8...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

 

po co są te okulary? ile kosztują? dość potrzebne?

i co to ten wyciąg? ''bardziej precyzyjny''

2.

no mniej więcej wiem bo mam teleskop (złom a nie teleskop) którym łątwo się wszystko znajdowało bo miał małe przybliżenie,

a jeśli kupie sobie ten lepszy teleskop wtedy będzie naprawdę duże przybliżenie... napweno nie będzie żadnych kłopotów? jeżeli oglądał bym np. Wenus (lub iiną planetę) jak długo mógłbym ją oglądać nie przestawiając teleskopu?

3.

OK, ale czy nie może ktoś znaleźć zdjęcia w google które mu przypomina widok z teleskopu?

A! i czy można coś zrobić aby przez ten teleskop robić zdjęcia?? (Synta 8)

4.

no jasne że 8 ale to też większy wydatek... czy różnica między 6 a 8 jest dość mała? a może kolosalna? :P

5.

..okulary - punkt 1...

a filtry pewnie się przydadzą...

6.

:D wszędzie i każdy poleca Synte 8...

DO KRAWAT: masz tylką Synte czy coś jeszcze? proszę, znajdź w google jakiś obrazek który jest podobny do widoku widzianego z Synty 8...

 

Kolego, poczytaj trochę Celestię w Internecie, na pewno to pomoże na większość Twoich pytań. O, albo kup jakąś książkę o astronomii. Tam znajdziesz odpowiedzi na większość swoich pytań.

Teraz jednak odpowiem, kto pyta, nie błądzi. ;)

1. Inne okulary są np do większych czy mniejszych powiększeń (przeglądy nieba/powiększenia planetarne). Jak mówiłem, zależy co chcesz oglądać. Na początek te zestawowe w 100% Ci wystarczą, ja ich używałem rok, potem kupiłem jeszcze jeden, a kilka miesięcy temu jeszcze jeden.

Wyciąg- tam ustawiasz ostrość. W SW jest naprawdę dobry, w GSO masz przekładnię 1:10, przy wielkich powiększeniach dobrze się sprawdza, ale ten z SW też jest OK, o czym pisałem.

2.Nie wiem skąd w ogóle pomysł że w tym teleskopie będziesz miał jakieś duże powiększenia. Przecież to, co zobaczysz, zależy głównie od ilości zebranego światła, powiększenie to drugi plan. Okulary zestawowe dają powiększenia 48x i 120x. Przy 48 można się naprawdę długo gapić, 120x trochę krócej. Ja przy 200x (w 6mm NLV) mogę obserwować ok. 20 sekund, potem wystarczy leciutko popchnąć tube i jest OK. To sie robi automatycznie jak zmiana biegów w samochodzie, nawet o tym nie myślisz.

3. Juz pisałem, ze możesz znaleźć na tym forum w dziale "Szkice" najbardziej wiarygodne oddanie tego, co zobaczysz. Innego nie będzie :) Możesz zrobić zdjęcie Księżyca albo Słońca. Potrzebna jest przejściówka, zależy jaki masz aparat. Niczego innego tym nie sfotografujesz.

4. Większość osób używa 8" bo to najbardziej optymalna opcja. Tak jak kolega pisze wyżej, poszukaj używanej. Zazwyczaj są dużo tańsze a w świetnym stanie (teleskop się nie "zużywa"), wystarczy że lustra i wyciąg będą OK.

5. O okularach pisałem Ci już- mi wystarczyły zestawowe przez rok. Potem kupiłem planetarny 6mm, a po 4 latach (niedawno temu) kupiłem 30mm do przeglądów nieba i szerokich pól. Poobserwujesz to będziesz wiedział czego chcesz i wtedy kupisz, bez tego też wszystko pooglądasz, nic się nie bój. Filtry na początku też nie są niezbędne, trzeba wiedzieć czego się chce, bo każdy "robi" co innego.

6. Tak, bo to po prostu naprawdę dobry teleskop.

Mam tylko 8", ale patrzyłem przez inne teleskopy. Miałem kiedyś refraktorek 60/700 na aluminiowym statywie- po przesiadce z niego nie mogłem uwierzyć, że niebo jest takie piękne i że TAK widać galaktyki, mgławice i gromady ;) Szkice znajdziesz na forum.

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 200x to jest idealne powiększenie. Jasne, nie zawsze są warunki na takie powiększenie, ale da się żyć, a czasem trafiają się naprawdę super widoki gdy seeing jest dobry.

No widzisz, 5mm to już 240x. Jeśli patrzyłeś tylko raz, przy złych warunkach, to nie dziwię się że masz złe wspomnienia :)

 

Do autora wątku: cieszę się, ze pomogłem. Pooglądaj sobie jeszcze szkice żeby nie zdziwić się po spojrzeniu w okular.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wielkie dzięki...

 

ale wciąż jestem jeszcze nowy... i mam pytanie:

Czym różnią się te teleskopy: bo zazwyczaj widać taką TUBĘ (np. Synta 8), zwyczajny teleskop (długi) i taki sam (tylko że krótki)

jaka jest różnica?

 

I GDZIE TE SZKICE? DAJ JAKIEGOŚ LINKA BO ZNALEŹĆ NIE MOGĘ :P

Edytowane przez konny1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 200x to jest idealne powiększenie. Jasne, nie zawsze są warunki na takie powiększenie, ale da się żyć, a czasem trafiają się naprawdę super widoki gdy seeing jest dobry.

No widzisz, 5mm to już 240x. Jeśli patrzyłeś tylko raz, przy złych warunkach, to nie dziwię się że masz złe wspomnienia :)

 

Do autora wątku: cieszę się, ze pomogłem. Pooglądaj sobie jeszcze szkice żeby nie zdziwić się po spojrzeniu w okular.

 

Pozdrawiam.

 

He, he.....6mm za dużo????.... jak z 10 lat Piotrek poobserwujesz to i 4mm do Synty8" Ci spokojnie zapasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no już trochę zachaczyłem o Celestie... ale jak trzeba... to chyba poczytam... a Synta ta jaki to rodzaj z tych które podałeś?

 

Może mi ktoś obrazka na google znaleźć, tak aby wyglądał jak z Synty 8??? PLISSSSSS

jakiś mały link aby zobaczyć jak to będzie wyglądało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam ortho 5mm i do obserwacji planetarnych jest idealny pierwszy raz jak zobaczyłem nim Saturna wbiło mnie w ziemię i długo nie mogłem się wydostać...! Nie chciałbym go zamieniać na żadnego z ogniskową 5<X mm

 

Ja często używam Orto 12.5mm do wizuala i do astrofoto , i polecam bo daje bardzo dobre obrazy .

 

Apropos Saturna taki mały przyklad z Orto 12.5mm i mojej 8".

 

W wizualu wygląda bardzo podobnie tylko mniejszy i ostrzejszy.

B.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.

 

po co są te okulary? ile kosztują? dość potrzebne?

i co to ten wyciąg? ''bardziej precyzyjny''

2.

no mniej więcej wiem bo mam teleskop (złom a nie teleskop) którym łątwo się wszystko znajdowało bo miał małe przybliżenie,

a jeśli kupie sobie ten lepszy teleskop wtedy będzie naprawdę duże przybliżenie... napweno nie będzie żadnych kłopotów? jeżeli oglądał bym np. Wenus (lub iiną planetę) jak długo mógłbym ją oglądać nie przestawiając teleskopu?

3.

OK, ale czy nie może ktoś znaleźć zdjęcia w google które mu przypomina widok z teleskopu?

A! i czy można coś zrobić aby przez ten teleskop robić zdjęcia?? (Synta 8)

4.

no jasne że 8 ale to też większy wydatek... czy różnica między 6 a 8 jest dość mała? a może kolosalna? :P

5.

..okulary - punkt 1...

a filtry pewnie się przydadzą...

6.

:D wszędzie i każdy poleca Synte 8...

DO KRAWAT: masz tylką Synte czy coś jeszcze? proszę, znajdź w google jakiś obrazek który jest podobny do widoku widzianego z Synty 8...

 

 

Dokładnie, musisz poczytać. Tu masz fajne porady co do czego służy, co i kiedy trzeba kupić. Skorzystaj i poczytaj. http://teleskopy.pl/porady/#teleskopy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.