Skocz do zawartości

Obserwatorium by Prorok78


Prorok78

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie...

 

Co prawda dopiero powstał pier, ale i tak nie mogłem wytrzymać i musze się pochwalić... A więc buduję... czy może raczej 'tworzę'... co mi wyjdzie w efekcie końcowym nie mam pojęcia....

Najpierw miał to być jedynie pier, słup do którego za każdym razem miał byc przykręcany montaż i reszta sprzętu...

Jednakże apetyt rośnie.... i w chwili obecnej doszło dodatkowe założenie co do funkcjonalności... Ma być tak, by nie trzeba było zdejmować montażu...

Ale po cichu, zastanawiam się już jak by to było pięknie, gdyby cały setup mógł tam siedzieć na stałe...

Na klasycznych rozmiarów roll-off raczej ze względów ograniczonego miejsca się nie zdecyduję (chyba), kopuła jest poza zasięgiem finansowym...

Tak więc potrzebuje podpowiedzi, natchnienia...

 

Kilka detali:

- słupek wylany w rurce szalunkowej fi300, zazbrojony 6 prętami fi12 + 8 strzemion z drutu fi6. Całość słupa 220cm, płaszczyzna top-piera 140 cm ponad terenem, reszta słupa w ziemi.

- poniżej słupa jest stopa: zazbrojona, o podstawie 70X120 i grubości 40cm.

- materiał na słup i stopę: beton B25 z gruchy, zagęszczany 'ręcznie':)

 

W słupie zabetonowane 3 szpilki M16, trzymające top piera zakupionego od Mitka

Top pier w wersji dla HEQ5 (który obecnie posiadam) :)

Jeździć na tym będzie póki co C8N (do wizuala) i SW 80/400 + Canon10d/5d (do wprawiania się w foto) :)

 

Zastanawiam się co dalej.. Budowa trwa powoli, gdyż nakłada się z pracami wykończeniowymi w domu i w ogrodzie...

 

Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi, propozycje... Dodam tylko że będę pewnie bezczelnie kopiował wiele z Waszych rozwiązań (które czytam od dawna) :)

 

Zdjęcia wkrótce wrzucę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po za typowym roll-offem i kopułą masz jeszcze parę innych opcji do wyboru,

począwszy od najmniejszego "pokrowca" na sam montaż np.:

 

observatory5.jpg i observatory1%20copy.jpg

po coraz większe budki, mieszczące coraz większe sprzęty,

 

 

zadziwiające ile patentów powstało :)

 

 

np. ta jest mocna:

 

 

także można przebierać :)

gratulacje i pozdrowienia

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Dziękuje za miłe słowa i podpowiedzi... Najbardziej mi przypadł do gustu, również ze względów estetycznych, pierwszy filmik, z małym domkiem odjeżdżającym na rolkach/szynach... Mam wrażenie że gdzieś na forum widziałem podobne rozwiązanie, ale nie potrafię tego już teraz znaleść...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :) Pod tym linkiem jest obserwatorium Franz'a :) Też zreszta ciekawe...

Dziś postaram się wrzucić zdjęcia słupka - mam juz zamontowany top-pier (i wypoziomowany), oraz jest juz podciągnięty do słupa prąd (oraz zarobione kontakty.

Słupek czeka na ostateczną decyzję co do wykończenia (nie wiem czy tynkować, malować czy obłożyć mozaiką - otrzymałem bowiem przykazanie że ma wyglądać "ładnie i estetycznie" :)

 

W najbliższym czasie będę kładł/montował podest...

 

Na 100% będe kombinować coś w stylu tego domku na szynach - dużego wyłącznie na tyle by pomieścić mój setup (niestety nie będzie osłony przed wiatrem ale nic nie poradzę na to)...

 

Obecnie szukam jakiegoś sensownego rozwiązania szyn/prowadnic tak by domek jeżdził, ale by zachowana była sztywność konstrukcji. Założenie jest takie że wszystko jest spięte, podpięte i czeka tylko na włączenie...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Obecnie szukam jakiegoś sensownego rozwiązania szyn/prowadnic tak by domek jeżdził, ale by zachowana była sztywność konstrukcji. Założenie jest takie że wszystko jest spięte, podpięte i czeka tylko na włączenie...:)

 

chyba najlepiej byłoby gdybyś zastosował jakieś systemowe rozwiązanie do bram przesuwnych, a sporo ich do wyboru

 

rolka chowana.jpg

 

np. rolki wpuszczane w ramę z profili zamkniętych, która stanowiłaby konstrukcję nośną dla ścian i dachu,

szyny jezdne dla kółek - zabetonowane w wąskiej ławie,

a przy okazji te ławy, byłyby podporami pod konstrukcję podłogi

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie po przerwie....

 

Słupek ma zrobiony tynk mozaikowy, i tymczasową 'budkę dla ptaków'... Ale.. Będzie domek... :)

Ze względów powiedzmy 'udanego pożycia w rodzinie' nie mam możliwości zrobienia i domku narzędziowego i roll offa (jako 2 oddzielnych budowli)... Tak więc trzeba było pomyśleć nad rozwiązaniem 2w1 :):)

 

Powstał pomysł jak na rysunku: domek 2-częściowy, w głównej (prawej) części ogrodowo/narzędziowy, w drugiej teleskopowy. Dach 2 spadowy, asymetryczny, szczyt dachu w osi części ogrodowej, przedłużona jedna połać nad część teleskopową i ona będzie odsuwana... System klasyczny - szyny bramowe i wózki (muszę tylko znaleść jakieś niewielkie bo połać ruchoma będzie mieś 6m^2 więc za ciężka nie będzie - nie potrzebuje szyn 80mm i wózków z nośnością 200kg/szt :)

 

Pytanie mam tylko takie - potrzebuję podpowiedzi jak rozwiązać mechanizm opuszczania dachu - kąt nachylenia tej połaci to 15 stopni - w dół pojedzie b. szybko, w górę ręcznie trzeba by to wpychać... musi być zmechanizowane :)

 

Myślę nad dwiema linkami stalowymi przyczepionymi do górnej części połaci ruchomej, i osią z kółkami do ich nawijania umieszczoną w okolicy krawędzi nieruchomej dachu...

 

Na schemacie podstawowe wymiary i ogólna idea. Dach: kolor czarny - część nieruchoma, kolor czerwony - połać zamknięta, kolor żółty - połać otwarta - zjechana na szynach podpartych słupkami... Przejście pomiędzy obiema częściami wewnątrz. Ze względu na małą wysokość parkowanie teleskopu 'na boku'. A mała wysokość po stronie teleskopu podyktowana po pierwsze polem widzenia teleskopu z wnętrza 'budki', a po drugie dach misi mieć minimalne nachylenie i im wyżej po tej stronie by było, tym wyższa byłaby kalenica - a i tak wychodzi 250 :)

 

 

schemat domku.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.