Skocz do zawartości

Tanie i estetyczne obserwatorium przyogródkowe


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Znalezione przypadkiem w sieci: http://www.keter.com/categories/outdoor-storage/storage-buildings

 

b_orion_zoom.jpg

 

 

wystarczy więc posadowić je na kółkach, zamontować na trawniku jakieś szyny i już mamy ładnego estetycznego roll-offa :)

 

co ciekawe, ta izraelska firma ma swojego przedstawiciela w Polsce: http://www.kosiarka.pl/index.php/cPath/141_142

a ceny tych domków od 800 do 4000 zł zależnie od wymiarów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Obserwatorium naprawdę estetyczne. Zastanawia mnie tylko takie użycie ceownika jako szyny. Nie obawiasz się kłopotów podczas zimy (lód/śnieg blokujący koła)?

 

To zawsze się da wydłubać. Z tym nie będzie problemu. Teraz nie było wcale problemu bo nie było pogody :szczerbaty:

W grudniu leżało na budce 30 cm śniegu przez tydzień zanim przyjechałem i odśniezyłem ale nic się nie stało. To jest mimo wszystko większy problem niż udrożnienie szyny.

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...
http://www.kosiarka.pl/produkt-domek-narz%C4%99dziowy-keter-apex-8x6-573.html Ten model wygląda na dość optymalny :). Kurcze, super się wydaje i chyba nawet z przeróbką na roll-off nie byłby większego problemu. Tylko mieć jeszcze działkę z ciemnym niebem, hmmm :g:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociaż pomysł nie jest niczym nowym ponieważ 5 lat wcześniej zrobiłem już domek na drewnianych płozach dla lornety 2x230 mm (biała budka w głębi ogrodu), to namiar na firmę sprzedającą owe domki jak najbardziej przydatny. Oto zrealizowany pomysł we wrześniu 2010. Niczego nie tłumaczę bo zdjęcia wszystko wyjaśniają, chyba dodam tylko tyle, że mam tam internet i mogę korzystać z WorldWide Telescope.

 

 

 

 

Franz jak tu wygląda mocowanie dachu ? Dałbyś radę cyknąć parę fotek ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co robić fotek mocowania dachu bo i tak nic nie widać. Cała buda jest składana z zastosowaniem specjalnych łączników danych przez producenta. Jak się to poskłada to jest dość stabilne. Można kupić większą budę tylko po co? Im większa buda tym większy kłopot. Ma być taka żeby zmieścił się w niej teleskop. I tak w środku nie będzie się siedzieć tylko przed budą. W podłodze musi być wycięta szczelina na słup aż do środka podłogi. Przednia belka jest przecięta więc podłoga jest osłabiona. Od dołu przez środek leci stalowy ceownik wzmacniający podłogę. To jest mankament tego rozwiązania ponieważ stojąca buda ma tendencję do wichrowania się podłogi. Dlatego daję klocki z przodu, które podpierają podłogę jak buda długo stoi. Na codzień nie trzeba tego robić. Rozwiązanie z kładzeniem budy na plecy jest dość karkołomne i ma więcej wad niż zalet. Zaletą jest, że nie trzeba chować kabli jeśli wycięcie w podłodze jest dość duże ale dalej są same wady. Buda przeszkadza, ja mogę odjechać z nią na dwa metry (zależy jakie się da szyny) i mam luz wokół stanowiska. W przewracanej budzie nie da się zrobić żadnych półek na graty ani stanowiska na komputer. Ja mam teraz tam stacjonarny komputer i stary szklany monitor 19" ważący 30 kg i mi to nie przeszkadza. Siedzę na zewnątrz przed budą i obsługuję komputer jak w domu. Jedyny mankament to są kable, które trzeba odpiąć od komputera i powiesic na przykład na teleskopie ponieważ jadąca podłoga może zrobić z nich masakrę :szczerbaty:

to w zasadzie są wszystkie wady. Nie ma ścian bocznych osłaniających od wiatru ale też nic nie przeszkadza z boku. Pewnie, że najlepsza jest obrotowa, sterowana kopuła tylko koszty są inne. Sama buda kosztowała ok. 1600 zł + cała reszta, razem oprócz mojej roboty ok. 2800 zł.

Ostatnio przechowuję w niej starą tubę 10" i też się mieści na montażu, nie trzeba jej zdejmować ale nie da się teleskopu zaparkować. Trzeba podczas chowania zrobić trochę wygibasów żeby weszło do budy.

Dodatkowo jeszcze mój kot ma tam zrobione legowisko i wchodzi przez szczelinę od dołu kiedy chce :szczerbaty:

3.jpg

1.jpg

2.jpg

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.