Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w interpretacji zapisu z PECPrep


motoolo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, po pierwsze wyłącz wszystkie kolorki na wykresie i zaznacz "raw" - powiększ skalę tak by wykres był na całej wysokości obrazu (pasek po lewej stronie PE) - chodzi o wykres periodic error analysis.

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli dobrze wszystko załadowałeś to masz błąd w okolicach +/-2,5" - na mój chłopski rozum coś jest nie tak.

To jest wykres RA czy DEC?

 

na moim starym HEQ5 miałem PE +/-1-1,5" czyli max PE wynosił 3" a u Ciebie wynosi ponad 5".

Możesz mieć:

- duże luzy

- źle wyważony montaż

- złe parametry guidingu

- coś ci siedzi w ślimakach/ślimacznicach.

- smary do wymiany

 

W przypadku kamerki masz ok 4" na pixel a Twój canon na ogniskowej 800mm ma ok 1,2" to już jest wyzwanie - czyli, żeby mieć przyzwoite gwiazdki musiałbyś mieć prowadzenie w granicach +/-1" czyli 1/4 pixela.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jest to wykres z guide włączonym cyz wyłączonym. bo jesli z włączonym to nie jest najlepiej. +/- 2.5 arcsec nie jest akceptowalne dla tego typu montażu. Mój eq5 potrafi guidować z dokładnoscią +-1,5 arcsec. EQ6 powinien spokojnie zejsc do +/- 1 arcsec. Daj screenshoota z ustawień PHD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wykres RA czy DEC?

 

na moim starym HEQ5 miałem PE +/-1-1,5" czyli max PE wynosił 3" a u Ciebie wynosi ponad 5".

Możesz mieć:

- duże luzy

- źle wyważony montaż

- złe parametry guidingu

- coś ci siedzi w ślimakach/ślimacznicach.

- smary do wymiany

 

W przypadku kamerki masz ok 4" na pixel a Twój canon na ogniskowej 800mm ma ok 1,2" to już jest wyzwanie - czyli, żeby mieć przyzwoite gwiazdki musiałbyś mieć prowadzenie w granicach +/-1" czyli 1/4 pixela.

 

Paweł

 

To jest wykres RA

 

W trakcie guidingu widzialem ze co okoł 5 minut wykres w RA wariował , regulowałem luz i potem było już znacznie lepiej ale nie wiem czemu zapisał mi się jeden log tego dnia chociaż klka razu załączałem guiding. Wyglądało to tak jakby kolejne logi dopisywały sie w tym samym folderze ale nie wiem jak mam wyciągnać np 4 z 5 wykonanch w tym dniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wykres RA

Wyglądało to tak jakby kolejne logi dopisywały sie w tym samym folderze ale nie wiem jak mam wyciągnać np 4 z 5 wykonanch w tym dniu?

 

PHD zapisuje tylko 1 log na dzien. kolejne sesje dopisują kolejne linie w pliku logu. Jesli chcesz by PECperp przedstawił ci 4tą sesję guidowania, musisz wykasować kompletnie 5tą sesję w notatniku i zapisać ponownie plik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PHD zapisuje tylko 1 log na dzien. kolejne sesje dopisują kolejne linie w pliku logu. Jesli chcesz by PECperp przedstawił ci 4tą sesję guidowania, musisz wykasować kompletnie 5tą sesję w notatniku i zapisać ponownie plik.

 

Właśnie dotego też doszłem

Jak odczytałem 1 log to brakło miejsca w tabelii!!! na wykres

Czyli ten którego wykresy zamieściłem jest chyba najlepszym.

Musze jeszcze raz rozebrac montaż i sprawdzić slimaka i slimacznice.

 

A co z wykresem DEC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odczytałem 1 log to brakło miejsca w tabelii!!! na wykres

 

 

widocznie zapis był bardzo długi. Wykasuj większosć lini z danej sesji i wykres od razu się rozciągnie i będzie bardziej czytelny.

 

 

A co z wykresem DEC?

 

też szału nie ma. strasznie szarpie. zakładam słabe ustawienie na biegun, albo złe wyważenie zestawu w osi DEC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

widocznie zapis był bardzo długi. Wykasuj większosć lini z danej sesji i wykres od razu się rozciągnie i będzie bardziej czytelny.

 

 

 

 

Chodziło mi o to że były piki właśnie co okolo 500s do parametru 60 , 70

 

Myślałem że w Dec jest ok

No to załamka

 

A takie miałem ustawienia w PHD

phd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chłopaku :-) jak masz ustawiony montaż prawie perfekcyjnie na biegun to po co robisz korekty co 1sek? Guiding rozwala Ci foty bo guidujesz seeing a nie faktyczny dryf gwiazdy.

 

Zrób z tego 5 sek i zobacz jak wtedy będzie wyglądać. Uśrednisz seeing i montaż nie będzie potrzebował aż tylu korekt. A agresywność to i do 60 bym zmniejszył :-)

 

Paweł

Edytowane przez Pav1007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, wygląda na to, że głównym winowajcą słabego guidingu w RA i DEC jest za duża wartość minimum motion. Wartość ta oznacza kiedy guiding zacznie korygować błędy. U ciebie przesunięcie gwizdy o 1 pixel odpowiada około 4,4 arcsec (zakładając, że gwiazda była blisko równika niebieskiego), a ustawienie mimimum motion na 0.35 oznacza, że PHD zaczął wysyłać sygnały dopiero gdy gwiazda odsunęła się na 1,5 arcsec! od pozycji wyjsciowej (dobrze to widać na załączonym wykresie). tak więc na starcie wiesz, że twój guiding nigdy nie będzie lepszy niż +-1,5 arc sec, a w rzeczywistości jest znacznie więcej (jak sam się o tym przekonałeś) .

 

wykres.jpg

 

tak więc zanim zaczniesz rozbierać montaż zmień wartosć minimum motion do 0.15, agresywnosc do 90, i długosć sygnałów RA i DEC do 250.

Edytowane przez bamus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..........

tak więc zanim zaczniesz rozbierać montaż zmień wartosć minimum motion do 0.15, agresywnosc do 90, i długosć sygnałów RA i DEC do 250.

 

Wprowadziłem drobne zmiany w montażu (regulacje) oraz ustawiłem podane przez Ciebie paametry

Udało sie wykonać kolejny pomiar pomiędzy chmurami ale co chwile mrugał mi kwadracik na czerwono w PHD , więc gwiazdka się gubiła poprzez przechodzace chmury

 

Jak teraz to wygląda?

 

RA.jpg oś RA

 

 

DEC.jpg oś DEC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

przede wszystkim stosujesz za krótki czas guide, przy 1sek gwiazdka przez seeing skacze z piksela na piksel, przez co montaż wykonuje zbyt chaotyczne ruchy by to zniwelować - z seeingiem nie da się wygrać więc lepiej go uśrednić stosując dłuższe czasy guide w przedziale 3-5s, po drugie podaj prędkość guidowania, chodzi mi o wartość guiderate czy masz 1x czy mniej? Przy montażach z półki eq6 należy guidować z prędkością niemal równą prowadzeniu czyli 1x. Bardzo wolne prędkości 0.1x do 0.5x zarezerwowane są dla montaży które mają stabilne PE i bardzo dobrze ustawiony biegun dzięki czemu mogą wykonywać krótsze korekty i dokładniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czyli nic nie zmieniać i czekać na lesza pogode?

 

samych ustawień nie zmieniaj, poczekaj na pogodę i tak jak pisze Szymek, zwiększ czasy naświetlania. Czy aż do 3-5 sek, to kwestia dyskusyjna, ale spróbuj na początku od 2 sek i potem poeksperementuj z większymi czasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

przede wszystkim stosujesz za krótki czas guide, przy 1sek gwiazdka przez seeing skacze z piksela na piksel, przez co montaż wykonuje zbyt chaotyczne ruchy by to zniwelować - z seeingiem nie da się wygrać więc lepiej go uśrednić stosując dłuższe czasy guide w przedziale 3-5s, po drugie podaj prędkość guidowania, chodzi mi o wartość guiderate czy masz 1x czy mniej? Przy montażach z półki eq6 należy guidować z prędkością niemal równą prowadzeniu czyli 1x. Bardzo wolne prędkości 0.1x do 0.5x zarezerwowane są dla montaży które mają stabilne PE i bardzo dobrze ustawiony biegun dzięki czemu mogą wykonywać krótsze korekty i dokładniejsze.

 

 

 

Miałem ustawione 0.25 .

Taki parametr ustawiłem gdyż wyczytałem gdzieś na forach że tyle nalezy ustawić

Czyli w pilocie z montażu ustawić prędkość na 1?

 

 

 

 

samych ustawień nie zmieniaj, poczekaj na pogodę i tak jak pisze Szymek, zwiększ czasy naświetlania. Czy aż do 3-5 sek, to kwestia dyskusyjna, ale spróbuj na początku od 2 sek i potem poeksperementuj z większymi czasami.

 

 

 

Czy czas o którym piszesz ustawia się w samym PHD w tym okienku koło "mózgu"?

Edytowane przez motoolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.