Skocz do zawartości

Newton uniwersalny?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

:) Mam pytanko czy newtona 114/900 mm o światłosile f/8 (dokładnie: 7,894) można nazwać uniwersalnym tzn. takim który nada się do planet,łysego, jak i do deep sky.

Pozdrawiam

Z góry dziękuje z a odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam cosik takiego (galaxia) i stwierdzic moge ze... nie :)

Szybko zatesknisz do czegos mocniejszego. Wiele jest glosow i ja sie przychylam ze "normalne" newtony zaczynaja sie dopiero od 130 150mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

114 mm to za mało na uniwersalność. Tzn. przy dobrym lustrze 100 - 120mm można zobaczyć bardzo dużo na jasnych obiektach ale

 

1) rozdzielczosc bedzie ograniczona do okolo 1 sekundy

2) troche za mało światła na Deep Space

 

Rekomendowałbym coś w granicach 150 - 200mm średnicy i 100 - 120 cm ogniskowej. Przy dobrym lustrze pozwoli na osiągnięcie powiększeń od 25~30 do ponad 250x.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zdania doświadczonych użytkowników wynika, że newton 114mm to za mało. Kiedyś mnie schepali jak coś takiego zaproponowałem. I dzisiaj po przemyśleniu, przyznaję rację. Newton to co najmniej 150mm a i tak nie będzie uniwersalny, bo refraktor 100mm przy oglądaniu planet pobije go na głowę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.