Skocz do zawartości

Guiding - selfguiding czy jednak QHY


franz55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

W weekend było trochę pogodnego miejsca w mojej okolicy wieczorem.

W związku z tym zacząłem robić w końcu krótkie testy nowego nabytku (ST2000xcm) oraz TS65Q.

 

No i teraz mam pytanie.

 

Jako guidera użyłem oczywiście drugiego chipa w Sbigu.

Maxim bez problemu działał, kalibrował itp.

Ale jak wiadomo o Ha mogę zapomnieć.

 

Chyba, że użyje zewnętrznego guidera czyli w moim przypadku QHY5.

 

Kolejna sprawa - montaż nie jest ustawiony na biegun i na zdjęciach mam dość dużą rotację pola - co wcale mnie nie dziwi.

Ale czy jeżeli użyję QHY5 to jest możliwe aby rotacja była mniejsza ?

 

 

i drugie pytanie trochę z innego tematu.

 

Wszystko mam ustawione na balkonie, za montażem i detektorem mam okno, które jest czasami zapalone.

Jak wiemy Sbig w tylniej obudowie ma szczeliny wentylacyjne.

I czy w związku z tym jest możliwe (chociaż w mało to wierzę) aby oświetlenie padające na tył kamery mogło być przepuszczone do matrycy albo jakoś zafałszować wynik?

Pytam ponieważ część zdjęć ma dziwne elementy na zdjęciu w postaci jakby szkieletu/montażu/rusztowania itp. (na rysunku szkic ;) )

A jeżeli to nie to światło to co to może być :)

Na niebie raczej czegoś takiego nie ma :)

post-20192-0-86523700-1354542013_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez znaczenia czym robisz guiding, rotacja jest i tak uzależniona od złego ustawienia na polarną.

Co do drugiego pytania, to jest taka możliwość. Nie znam dokładnej budowy tego SBIGa, ale może gdzieś się światło tak niefortunnie odbija, że jakoś się dostaje na matrycę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

i drugie pytanie trochę z innego tematu.

 

Wszystko mam ustawione na balkonie, za montażem i detektorem mam okno, które jest czasami zapalone.

Jak wiemy Sbig w tylniej obudowie ma szczeliny wentylacyjne.

I czy w związku z tym jest możliwe (chociaż w mało to wierzę) aby oświetlenie padające na tył kamery mogło być przepuszczone do matrycy albo jakoś zafałszować wynik?

...

 

...

Co do drugiego pytania, to jest taka możliwość. Nie znam dokładnej budowy tego SBIGa, ale może gdzieś się światło tak niefortunnie odbija, że jakoś się dostaje na matrycę.

 

@Iluvatar Nie ma takiej możliwości. To tak jakbyś napisał, że pompa może przepuszczać wodę, bo silnik elektryczny pompy ma otwory wentylacyjne. Przecież to bez sensu, nawet dark frame'a nie dałoby się zrobić, nie mówiąc o tym, że nikt by nie kupił takiej kamery z "otworami" ;)

 

@franz55 wrzuć jednak to zdjęcie i opisz teleskop pod jaki masz podpiętą kamerę, z tego szkicu nic nie wynika.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franz, na 100% nie ma innej drogi światła do matrycy w st 2000 jak przez oba okienka : jedno w obudowie a drugie w komorze chipa. Użytkowałem sam st 2000 xm przez kilka lat i jej konstrukcję znam na wylot. Ja bym za bardzo nie liczył na Ha w XCM bo maska zarzyna Ha w znacznym stopniu. A ponieważ nie możesz robić Ha to cała inwestycja w zewnętrzny guider jest zbędna.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Iluvatar Nie ma takiej możliwości. To tak jakbyś napisał, że pompa może przepuszczać wodę, bo silnik elektryczny pompy ma otwory wentylacyjne. Przecież to bez sensu, nawet dark frame'a nie dałoby się zrobić, nie mówiąc o tym, że nikt by nie kupił takiej kamery z "otworami" ;)

Ale jak w Canonie poświecisz w wizjer silnym światłem, to nawet z założonym dekielkiem obraz się trochę rozjaśni w którymś rogu, czy na którejś krawędzi. Dokładnie nie pamiętam, ale kojarzę, że sprawdziłem to kiedyś.

Nie napisałem też, że do kamery sobie ot tak wlatuje światło, tylko że przy świetle z odpowiedniego kąta mogłaby zajść taka sytuacja z wewnętrznym odbiciem, jeśli matryca nie byłaby dobrze schowana. A że kamery nie znam, to nie wiem, jak jest w rzeczywistości. Zasugerowałem tylko możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Canonie tak, ale to jest aparat fotograficzny i do tego lustrzanka, a jego "lustro" nie jest lustrem w pełnym tego słowa znaczeniu, tylko półprzepuszczalną matówką, więc na długich ekspozycjach powinno zasłaniać się wizjer. A pojaśnienie w rogu, to zupełnie inna broszka i wynika z tego, że rozgrzewająca się elektronika aparatu, powoduje emisję w podczerwieni, które częściowo rejestruje matryca, więc to zaświetlenie w rogu nie pochodzi od zewnętrznego źródła światła tylko od elektroniki.

 

Ale żeby już wrócić do tematu, @wessel już napisał, że kolorową kamerą nie ma sensu wykonywać zdjęć przez filtr H-a, więc problem wyboru selfguidingu czy zewnętrzego w kolorowych SBIGach raczej nie istnieje.

 

Może tylko jeszcze dodam, co do tej rotacji pola, że problem może wystąpić w szczególnym wypadku, przy szerokokątnych obiektywach, gdy kamerę obrócimy np. o 180° do horyzontu, wtedy chip guidujący będzie na dole, a że w teleskopach/ obiektywach obraz jest obrócony, to wewnętrzny guider będzie guidował gwiazdkę o większej deklinacji (mniejszy "ruch obrotowy") niż cała reszta kadru , bo kadr guidera nie pokrywa się z kadrem kamery - jest odrobinę nad nim

Ale w każdym przypadku, musisz @franc55 swój montaż poprawnie ustawić na biegun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franz, na 100% nie ma innej drogi światła do matrycy w st 2000 jak przez oba okienka : jedno w obudowie a drugie w komorze chipa. Użytkowałem sam st 2000 xm przez kilka lat i jej konstrukcję znam na wylot. Ja bym za bardzo nie liczył na Ha w XCM bo maska zarzyna Ha w znacznym stopniu. A ponieważ nie możesz robić Ha to cała inwestycja w zewnętrzny guider jest zbędna.

Pozdrawiam

Maciek

Mogę to potwierdzić co napisał Wessel.

Nawet nie inwestuj w filtr Ha.

A światło ma tylko jedną drogę do matrycy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm - wygląda jak robione przez szybę :icon_surprised:

 

co do guidingu - ze wsząd słyszałem że se mogę zaplanować sesję w the Sky albo innym sofcie żeby mieć gwiazdke do guidingu na drugin czip

w HAlpha jeszcze jeszcze a tlen a siara??

 

kiedyś podsłuchałem (przeczytałem uważnie jeden wątek) jednego mądrego z tego forum :icon_biggrin: - i mam OAGa - do tego AllCCd5 mono (QHY5) i problem ze znalezieniem gwiazdki mam ...........

 

se robie co chce i jak chce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli można mniemać, że z ha mogę zrezygnować w sbigu?

Nie generalizujmy - w Sbigu kolorowym :) . Chyba że włożysz filtr 30 nm....

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie kolorowym ćipem wyjdzie tak

 

z maski bayera zadziała tylko pixel czerwony - czyli 1/4 matrycy cokolwiek zarejestruje - wiem można kombinować - też próbowałem

jakieś biny itd

ale teraz mam kamerkę mono i problem z głowy

a raczej nowe inne problemy na głowie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko trzeba namierzyć co uwala fotkę - jeśli zmienisz detektor i bęedzie dalej to samo to teleskop a jesli nie to wina detektora

trochę informatyczne podejście ale inne rozwiązanie nie przychodzi mi do łba na odległość bez zobaczenia pomacania ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobię właśnie darka - nawet tak w domu dla testu.

Kolegę TUR poinformowałem o kłopotach i dałem linka do tego postu.

 

A co do pytania kolegi sumas - wersja mono ponieważ nie robiłem w maximie konwersji do koloru.

Tylko samo stackowanie.

 

Podsumowując:

Wieczorem wrzucę gołe fitsy oraz darka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.