Skocz do zawartości

Astro taczki do dobsona 10"


DarX86

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie przedstawić astro taczki mojego wykonania, do GSO 10" :)

Opierałem się na wzorze kolegi gmalan-a (http://astropolis.pl/topic/24475-lb-10-portable-dobson/?hl=%2Bastro+%2Btaczki&do=findComment&comment=332638),

aczkolwiek troche inne materiały i wykonanie.

Rurki zwykłe stalowe gdyż do aluminiowych nie mogłem znaleźć a zamawiać nie chciałem ze względu na koszty.

Wykonanie ośki trochę bardziej skomplikowane ale i solidniejsze. Kółka pompowane więc można lekko napompować żeby opona amortyzowała trochę nierówności.

Otwór na ośkę w kółku ma 20 mm natomiast rurki konstrukcji 25mm co wymusiło wykombinowanie czekoś innego.

Sama główna część osi wykonana z prętu gwintowanego m16, z 2 nakrętek doszlifowałem tuleje które są wbite po obu końcach rurki a nastęnie przez nie wkręcony pręt, żeby pręt się nie obracał z obu stron jest nakręcona nakrętka która kontruje się z tymi wbitymi w rurkę, tak otrzymałem sztywną oś :) Potem kółka które osadzone są na tulei z plastikowego węża ogrodowego,tuleja tak dopasowana że ciasno wchodzi na pręt a potem na nią ciasno wchodzi samo kółko które jest łożyskowane więc mocuje się na sztywno.

A dalej już tylko nakrętka z tym że najlepiej taka z plastikiem by nie było ryzyka że się odkręci sama.

Całość wyniosła mnie ok 100 zł i wczoraj była przetestowana, sprawuje się świetnie:) 50m dość nierównej trasy przejechane bez wysiłku:)

Dodatkowo mam zamiar zrobić dwie krótkie linki które będzie można zakładać na haki które są przykręcone do dobsona i w ten sposób mieć uchwyty do przenoszenia całości na krótki dystans:)

A w późniejszym czasie również pomyśleć by nad osią zamontować jakiś koszyk tak by można było włożyć walizkę czy torbę z akcesoriami.

IMG_0037.JPG

IMG_0041.JPG

IMG_0040.JPG

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.