Skocz do zawartości

Teleskop lustrzany Bresser Optik Pollux 150/1400mm


WilkFenris

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie doczytałem, że w tym zestawie, który rozważasz jest i luneta biegunowa, i 2 dodatkowe okulary poza kitowcami. Ten Vixen 12mm na pewno będzie lepszy niż kitowy 10mm, a ten w okolicach 40mm będzie w sam raz do przeczesywania i nauki nieba. Właściwie taki zestaw nie wymaga dalszych inwestycji (przy założeniu, że wszystko gra).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupione... pozostaje czekać.

 

Nawet gdybym za jakiś czas chciał poszerzyć zestaw o coś nowego, to mam przynajmniej solidną podstawę. SW 150/750 z tego co widziałem w sieci ma znaczną przewagę opinii pozytywnych. Ludzie generalnie byli zadowoleni z tego teleskopu i praktycznie nikt nie narzekał na jego możliwości. Oczywiste, że 2x większy teleskop będzie "widział" więcej, no ale gdzieś trzeba sobie postawić granicę. Dla mnie przesiadka z lornetki "made in ZSRR" której używałem wieczorami do wyszukiwania gwiazd na niebie i tak będzie jakościowym skokiem na ogromną skalę :icon_biggrin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam wszystkich ponownie...

 

Teleskop do mnie dotarł perę dni temu. Oczywiście jak to używany sprzęt ma trochę śladów i otarć, ale poza tym, że na tubie jest kilka rys i wszystko było nieco zakurzone, to działa wyśmienicie. Lustra po umyciu są czyste jak łza. Nie ma ani jednej ryski. Zaraz po rozpakowaniu obraz był nieostry, ale wynikało to z tego, że w transporcie zrobiły się luzy na celi zwierciadła głównego i trzeba było całość rozebrać w celu regulacji. Po rozebraniu całości na kawałki, wyczyszczeniu, ponownym złożeniu i kolimacji, wszystko wydaje się działać idealnie. Miałem pewne kłopoty przy kolimacji, ale wynikało to z tego, że pierwszy poradnik jaki wpadł mi w ręce nie uwzględniał offsetu. Możecie sobie wyobrazić, jak próbuję wycentrować wszystkie odbicia gdy lustro wtórne ma klasyczny offset :P Po tym jak się dowiedziałem czym jest offset i z czym to się je, cały proces potrwał 5 minut :P Wstyd... no ale człowiek się uczy na błędach. Teraz jest idealnie, a ostrość jest praktycznie bez zarzutu. Gwiazdy są idealnymi punktami, nic się nie rozjeżdża, ani nie rozmazuje. Saturn i księżyc również fenomenalnie. Ogólnie dla mnie to nowe widoki, więc wszystko jest ciekawe :)

 

Okulary już przetestowane i tutaj także wszystko było w jak najlepszym porządku. Teraz rozumiem, co astrotripper miał na myśli mówiąc, że te kitowe są klaustrofobiczne. Zwłaszcza te o krótkiej ogniskowej. Obserwować się da, ale trzeba cały czas pilnować, aby oko było w idealnej pozycji. Przy okularze 25mm nie ma takiego problemu, ale 10mm ma dziureczkę tylko ze dwa razy większą jak w kolimatorze mojej produkcji :P Może w najbliższym czasie wpadnie mi trochę dodatkowego grosza, to zainwestuje w jakieś okulary. Oczywiście bez szaleństwa. Coś do 200zł. W zestawie mam kitowe 10mm i 25mm, 12mm vixen i jakiś no name z napisem x6 i szczerze to nie mam pojęcia co to w ogóle jest :P Jest jeszcze barlow x2 vixen. Ten 25mm jest bardzo komfortowy, 10mm nieco mniej, ale się nadaje. 12mm vixena jest znacznie wygodniejszy od tej 10 i z powodzeniem może go zastępować. Pytanie teraz co mi się bardziej opłaca i co byście radzili do tego dodać. Myślałem o czymś miedzy 3 a 4mm do planet czy jakiś mniejszych obiektów. Natomiast dalej mam problem. Nie wiem czy bardziej opłaca się coś w okolicach 40mm , czy np 15 - 20mm z szerszym polem widzenia powyżej 60 stopni. Po prostu nie wiem co będzie bardziej przydatne Dla mnie. Na raz wszystkiego nie kupie, dlatego pytam o poradę. Co z tych wyżej wymienionych byłoby najbardziej przydatne jako uzupełnienie tego co już mam.

 

Reasumując trafiłem na uczciwego i sympatycznego człowieka, a jeszcze gratisowo dostałem książkę dla początkującego astronoma :read: Miły dodatek do całości. Jak już pewnie zdążyliście wywnioskować z powyższego, jestem z zakupu bardzo zadowolony i już myślę nad tym co by można było tutaj jeszcze zmajstrować :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu. Mam nadzieję, że będziesz miał wiele frajdy z obserwacji nieba.

 

Na wielkość źrenicy wyjściowej aka dziureczki nic nie poradzisz, bo to funkcja apertury i ogniskowej, a nie jakości okularu. Co może dać Ci lepszy okular to lepszą jakość obrazu, większy komfort oraz szersze pole widzenia. To właśnie małe pole widzenia było dla mnie główną przyczyną klaustrofobiczności. No i najzwyczajniej w świecie po spojrzeniu w okular kompletnie się gubiłem i generalnie nie byłem w stanie nawigować po niebie skacząc od gwiazdy do gwiazdy.

 

Dlatego kupiłem szerokokątny okular 36mm. To mi daje pole widzenia prawie 4 stopnie (vs niecałe 1,5 stopnia kitowego 25mm). Teraz już nie mam większych problemów z odnajdywaniem obiektów na niebie. Ale chyba trochę ten sprzęt się u mnie przy jasnym podmiejskim niebie marnuje.

 

Drugi mój zakup to 12 mm Celestrona, który z powodzeniem zastąpił 10 mm kitowca. Używam go też do planet, wraz z barlowem x2. I mimo mniejszego powera w porównaniu z 10 mm + barlow, to jakość obrazu jest sporo lepsza, dzięki czemu widać więcej szczegółów planety. No ale Ty masz to z głowy, bo masz już taki okular w zestawie i jak sam stwierdziłeś, spokojnie zastępuje kitowca.

 

Więc jeżeli ta 12-stka Vixena spełnia Twoje oczekiwania, to nie ma sensu chyba rozważać zakupu czegoś o podobnej ogniskowej. Z kolei przy okularze 3 mm będziesz miał źrenicę wyjściową o średnicy 0,6 mm. To będzie jak patrzenie przez ucho igły :) Znaczy domyślam się, bo max przez co patrzyłem to 10mm + barlow x2, co daje źrenicę wyjściową o średnicy 1 mm. Ale może do planet to jest ok? Sam chętnie usłyszę opinie na ten temat, bo też się zastanawiałem, czy jest sens taki okular planetarny kupować.

 

Z kolej do 200 zł ciężko o szerokokątny okular. W tej cenie to większe pole widzenia chyba najłatwiej osiągnąć zmniejszając powiększenie. A dla tego telepa sensowny limit to okolice 35 mm. No chyba, że zmierzyłeś sobie średnicę źrenicy zaadaptowanej do ciemności i wyszło Ci więcej niż 7 mm. No i pytanie, jak często będziesz korzystał z małych powiększeń.

 

Myślę, że nie ma co wydawać na starcie więcej kasy, dopóki nie będziesz wiedział, czego oczekujesz i czego potrzebujesz. Tego nikt Ci nie powie, sam do tego z czasem dojdziesz. Ten wybór też będzie podyktowany tym jakie obiekty będziesz głównie obserwował. Nie ma się co spieszyć, zwłaszcza, że masz już przyzwoity okular o optymalnej ogniskowej i nie będziesz się musiał męczyć z kitowym 10mm. Szeroki kąt jest fajny, i niekoniecznie musi oznaczać minimalne powiększenie, ale za to swoje kosztuje.

 

A żeby otrzaskać się nieco z tymi wszystkimi parametrami, możesz się pobawić moim kalkulatorem.

 

Ale najważniejsze, to nie dać się zwariować na punkcie sprzętu, i czerpać przyjemność z oglądania kosmosu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i prawda ;) Nie muszę się spieszyć. W zestawie i tak mam więcej, niż dostałbym w przypadku zakupu nowego sprzętu. Zwłaszcza, że mam jeszcze inną pasję, czyli łucznictwo tradycyjne i czeka mnie wymiana strzał, bo przez dwa lata mój komplet zdążył się nieco sfatygować. Minimum jeden trening tygodniowo przez cały sezon, czyli od przełomu maja i kwietnia, do października, to dość intensywna eksploatacja. Do komfortowych treningów potrzebuję minimum 10 sztuk, a dobra cedrowa strzała to około 20zł sztuka i w dobrym stanie wytrwa jakieś dwa maks trzy lata ;) Później wymiana na nowe, a stare idą na wszelkiego rodzaju eksperymenty, strzelanie w trenie np. w lesie, gdzie łatwo strzałę uszkodzić, czy zgubić. To mi się na lato bardziej przyda. Frajda kosztuje :P O nowym okularze pomyślę jak noce zaczną się wydłużać, a temperatury spadać.

 

Jeżeli chodzi o same okulary, to bawiłem się nieco w Stellarium. Wprowadziłem swój teleskop i swoje okulary do programu i rzeczywiście widok jest na tyle blisko tego, co faktycznie widzę w teleskopie, że użyłem go do bardziej wizualnego podpatrzenia tego, co w jakim okularze mogę zobaczyć. Fajny eksperyment... może i nie ma tam miejsca na dokładne przedstawienie wszystkich parametrów każdego okularu, ale taka wizualizacja bardziej do mnie trafia, niż zbiór cyferek.

 

Co do patrzenia przez ucho igły...

http://allegro.pl/okular-tmb-4-mm-1-25-planetary-ii-waw-i3189010549.html

http://allegro.pl/okular-tmb-3-2-mm-1-25-planetary-ii-waw-i3201652083.html

Te okulary wyglądają na dość komfortowe w użyciu w tym sensie, że nie muszę szukać źrenicą dziurki wielkości otworku w kolimatorze :P To mi najbardziej wadzi i właśnie to powoduje uczucie klaustrofobii. Ja by mi ktoś zrobił w kartonie dziurę gwoździem i kazał przez nią obserwować otoczenie. To, że obejmują mały wycinek nieba mi nie przeszkadza. Już podczas pierwszej obserwacji nie miałem problemu, żeby kitowcem 10mm z Barlowem x2 odszukać Saturna, czy np. M5. Przydała się umiejętność szukania celów na niebie wyrobiona przy obserwacji lornetką 10x50 made in ZSRR. Myślę więc, że bym sobie z tym poradził.

 

Te są tańsze i też wyglądają przyzwoicie, a maja szersze pole widzenia.

http://allegro.pl/okular-sky-watcher-wa-66-6mm-1-25-krakow-i3251136517.html

http://allegro.pl/okular-sky-watcher-wa-66-15-mm-1-25-waw-i3230399966.html

http://allegro.pl/okular-sky-watcher-wa-66-20-mm-1-25-chorzow-i3250286883.html

 

Ogólnie jest w czym wybierać w kwocie do 200zł. Pewnie jakaś na jesieni jak już będę miał konkretny zamiar zakupienia nowego okularu, to założę osobny temat... i oczywiście najpierw poszukam czegoś na giełdzie. Po co przepłacać za nowe, jak używka w dobrym stanie będzie równie użyteczna.

 

Ewentualnie wrobię ojca w zakup tego:

http://allegro.pl/okular-starguider-zoom-1-25-8-24-mm-chorzow-i3196070637.html

Napalił się facet na fotki księżyca moim sprzętem, a to mu pozwoli regulować ogniskową. To miłośnik gadżetów, więc będzie w niebo wzięty (dosłownie) :P On będzie się chwalił znajomym, jakie to porobił fotki księżyca swoim Nikonem, a ja będę miał przyzwoity okular o zmiennej ogniskowej do obserwacji wizualnych :P Każdy sposób jest dobry ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.