Skocz do zawartości

Spektroskopem w egzoplanetę


Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo ciekawa publikacja jeszcze z 2008 r.

http://hubblesite.org/hubble_discoveries/science_year_in_review/pdf/2008/probing_the_atmospheres_of_exoplanets.pdf

 

Za pomocą teleskopu Hubble'a badano widmo planety HD 209458b, "gorącego Jowisza" który obiega swoją gwiazdę w ciągu 3,5 dni. W rzeczywistości możliwe było tylko obrazowanie widma gwiazdy, w różnych momentach

probingtheatmospheresof.th.jpg

 

widmo planety powstało przez porównanie różnic widma samej gwiazdy (kiedy planeta była ukryta za tarczą gwiazdy), z widmem gwiazdy w czasie tranzytu (pozwala wykryć widmo światła przebiegającego przez atmosferę planety) oraz tuż przed i tuż po zaćmieniu planety (kiedy w widmie gwiazdy było też widmo światła odbitego od powierzchni planety)

 

W widmie absorbcyjnym atmosfery (w czasie tranzytu) wykryto metan

probingtheatmospheresof.th.jpg

 

 

natomiast w świetle odbitym od powierzchni planety widmo tlenku i dwutlenku węgla

probingtheatmospheresof.th.jpg

 

 

 

Edytowane przez CzarnyZajaczek
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś nowego

W ramach Projektu 1640 udało się m.in. sfotografować 4 planety gwiazdy HR 8799

pia17010-640.jpg

 

Zdjęcia wykonano za pomocą teleskopów Kecka i Gemini, które posiadają adaptatywną optykę, z użyciem optycznego koronografu i dodatkowo usunięto komputerowo część pozostałego światła gwiazdy.

 

Tym razem naukowcy dodali do tego zestawu jeszcze spektrograf :)

http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2013-157

 

Spektrograf pracował tylko w zakresie podczerwieni, ale i tak udało się uchwycić pewne różnice pomiędzy poszczególnymi planetami, np. nie wszystkie wykazywały zawartość metanu.

 

 

 

Wyniki tych badań pokazały, że planety choć mają podobną temperaturę, to różnią się składem chemicznym. Niemtóre - niespodziewanie - nie zawierają metanu, ponadto pojawiły się potencjalne oznaki amoniaku i innych niespodziewanych składników. Modelowanie teoretyczne pomoże lepiej zrozumieć skład chemiczny tych planet.

 

[...]

 

Naukowcy koncentrują się obecnie na znalezieniu planet (które uda się bezpośrednio sfotografować) które jeszcze mają wysoką temperaturę powstałą po procesie tworzenia planety, dzięki czemu emitują więcej światła w zakresie podczerwieni i będzie możliwe przeprowadzenie dokładniejszych obserwacji spektroskopem, a także znajdują się dostatecznie daleko od gwiazdy by światło gwiazdy przy obecnej technice nie utrudniało znacząco badań.

 

 

"Szukamy super-Jowiszy na orbitach odległych od gwiazdy" mówi Gautam Vasisht, jeden z autorów nowej publikacji w Astrophysical Journal "Jak użyta przez nas technika będzie lepiej dopracowana, mamy nadzieję że umożliwi poznanie składu chemicznego mniejszych, i nieco starszych gazowych gigantów"

 

"Planety podobne do Ziemi są zbyt małe i zbyt blisko gwiazdy by je sfotografować przy pomocy współczesnej technologii, a nawet dla teleskopu Jamesa Webba. Możliwość określenia składu planet faktycznie podobnych do Ziemi, przyjdzie dopiero w przyszłości, wraz z nowymi misjami kosmicznymi jak proponowany Terrestrial Planet Finder" mówi Charles Beichman, executive director of NASA's Exoplanet Science Institute at Caltech. który brał także udział w badaniu Projektu 1640 mającego na celu rozpoznać skład chemiczny planet HR 8799

 

 

Więcej szczegółów na temat wykrytych różnic w składzie planet nie było w artykule, powyżej przetłumaczyłem najciekawszy fragment

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie wiem czy to tak działa ale z ciekawości zrobiłem pewien eksperyment.

 

Wziąłem jakiś surowy stack

EP1.jpg

 

i w PS dokonałem odwrócenia kolorów.

EP2.jpg

 

Taki pozytyw i negatyw puściłem w Registaxie i wyszło

 

EP3.jpg

 

A następnie na negatywie w PS domalowałem mgiełkę

EP4.jpg

 

i ponownie pozytyw i domalowany negatyw puściłem w RS i wyszło

 

EP5.jpg

 

Wyrzuciło różnicę między zdjęciami.

Pewnie technika w NASA nie na tym polega :) ale muszę to przetestować na Jowiszu.

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.