Skocz do zawartości

Mało znane zdjęcia egzoplanet


CzarnyZajaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając publikacje naukowe dotyczące sfotografowanych egzoplanet (na ExoplanetSpot jest lista 24 takich planetek), można znaleźć także zdjęcia tych planet które nie pojawiły się szerzej w internecie.

 

tutaj wklejam z bloga na którym zbieram takie ciekawostki

http://astronomialublin.wordpress.com/2013/06/26/2m1207b-zdjecie-za-pomoca-teleskopu-vlt-kwiecien-2004/

 

 

2M1207b – zdjęcie za pomocą teleskopu VLT, kwiecień 2004

 

Pierwsza sfotografowana bezpośrednio egzoplaneta

Primera_foto_planeta_extrasolar_ESO.jpg

 

http://en.wikipedia.org/wiki/2M1207b

 

 

Po ponad roku od wykonania zdjęcia naukowcy z ESA oraz z NASA (przez teleskop Hubble) potwierdzili że jest to faktycznie planeta tej gwiazdy (brązowy karzeł 2M1207), ponieważ planeta porusza się na tle odległych gwiazd razem z gwiazdą 2M1207, natomiast ich relatywne położenie nie uległo zmianie. Okres obiegu tej planety jest zbyt długi by zaobserwować obecnymi metodami zmianę pozycji tej planety na orbicie w ciągu roku czasu.

Publikacja z tych obserwacji jest tutaj http://iopscience.iop.org/0004-637X/657/2/1064 – warto zajrzeć, ponieważ są tam także wyniki badań spektrograficznych, oraz zdjęcia z których – sądząc po deformacjach charakterystycznych dla niedoskonałości optyki – zostało po dalszej obróbce uzyskane powyższe zdjęcie.

Pierwsze zdjęcie – oryginalny obraz uzyskany w paśmie J bliskiej podczerwieni, powstało przez stackowanie 80 zdjęć naświetlanych każde po 30 s, za pomocą programu ECLIPSE (“NACO pipeline reduction software ECLIPSE“). Już na tym zdjęciu 2M1207A i 2M1207B są wyraźnie widoczne jako oddzielne źródła światła (w prawym górnym rogu, w lewym dolnym rogu jest inna gwiazda):

 

fg1.gif

Na kolejnym zdjęciu już tylko fragment, na którym znajdują się 2M1207A i 2M1207B. To i kolejne zdjęcia powstały w trakcie obróbki której celem było zmierzenie całkowitej jasności obu obiektów (gwiazdy i planety osobno)

fg2.jpg

Na trzeciej grafice, po lewej jest naniesiony rozkład jasności w skali logarytmicznej. Obraz po prawej powstał przez zastosowanie bardzo prostej operacji: obraz całości odbity symetrycznie względem linii kreskowanej, odjęto od bazowego obracu. Dzięki temu na tym obrazie planeta jest wyraźnie odseparowana od gwiazdy w dość dużym dystansie.

fg3.jpg

Nie ma w tej publikacji pierwszego, najbardziej rozpowszechnionego w Internecie zdjęcia, można więc spekulować w jaki sposób uzyskano ten obraz, jak już wspomniałem rozkład widocznych deformacji brzegów gwiazdy sugeruje że to zdjęcie powstało właśnie ze zdjęcia prezentowanego w publikacji. Prawdopodobnie od obrazu bazowego został odjęty model rozkładu jasności (tzn. idealnie okrągły rozkład, dla odróżnienia od metody odejmowania odbicia symetrycznego obrazu bazowego), albo nawet zwykła zmiana krzywej alfa obrazu (ponieważ towarzysz gwiazdy wyraźnie odróżnia się od niej nawet na bazowym, surowym zdjęciu).

 

 

Inne zdjęcia tej planety

 

 

Zdjęcia wykonane przez teleskop Hubble za pomocą kamery NICMOS w różnych zakresach bliskiej podczerwieni, w celu zweryfikowania czy faktycznie wykryty obiekt jest powiązany grawitacyjnie z tą gwiazdą (nie zmienił relatywnego położenia względem tej gwiazdy):

2m1207b_hubble_nicmos_ir.png?w=500&h=169

Źródło: http://nicmosis.as.arizona.edu:8000/POSTERS/STSCI_MAY_2005_SYMPOSIUM.pdf

 

----

Myślę że dla praktycznie każdej sfotografowanej bezpośrednio egzoplanety da się znaleźć gdzieś w zakamarkach Internetu mało znane zdjęcia wykonane dla potwierdzenia tych odkryć (tutaj zdjęcie z Hubble, ale także nieprzetworzone zdjęcie wykonane podczas obserwacji przez ESA za pomocą VLT).

 

Jak to znalazłem? W tym przypadku było proste: po prostu przeglądałem po kolei źródła podane w angielskiej Wikipedii, i dalej z tych linków większość tych publikacji udało mi się znaleźć. To zdjęcie z Hubble które na końcu wkleiłem już nie pamiętam czy w ten sposób udało mi się do publikacji dotrzeć, czy to było z wyszukiwań w google a potem dopiero po linkach (właśnie po to założyłem tego bloga - bo często coś z ciekawości sobie przeszukuję a potem nie pamiętam gdzie i jak to znalazłem). Chyba na space.com gdzieś były linki po których znalazłem zdjęcia Hubble'a

Edytowane przez CzarnyZajaczek
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.