Skocz do zawartości

Moje nieszczęście,moje zwierciadło


hanysiak

Rekomendowane odpowiedzi

 Mam pytanko do Janusza P. i wszystkich bedacych w temacie:

 

  Kupiłem ,jakieś 2 lata temu ,teleskop Newtona 300mm od miłośnika astronommi z Wrpocławia.Podobno optyka teleskopu sprowadzona została z USA a na tubie widnieje znaczek "TWO Stars".

   Kupułem ten teleskop i b.szybko sie z nim pozegnałem tzn. nie uzywam go prawie wcale bo szybko sie okazało ze przy pełnej średnicy obrazy planet sa rozmyte,rowniez kiedy zwierciadło jest wystudzone.

   Kiedy ogranicze średnice zwierciadła do 200mm obraz zaczyna byc dobry.

    Jesli tylko to zwierciadło jest z firmy Two stars to wydaje mi sie niemozliwe  zeby oni wypuscili az taki bubel?!??!

  Zwierciadło jest b. cienkie tzn 24mm.

Moj poprzednik podparł je w 9pkt-ach ,przychodzi mi do głowy, ze to moze niewystarczajaca ilosc pkt.podparcia jest przyczyna deformacji zwierciadła??

   Planuje podeprzec je  na całej spodniej powierzchni.

  Jakiego materiału powinienem uzyc do tego??

Czy to wogole dobry pomysł?

 

                                                 hanysiak

                                         

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł dobry i skuteczny ale musisz zastosować sztywną podstawę, najlepiej aluminiową płytę, wysokoużebrowaną i lustro trzeba położyć na centymetrowej piance np gumowej, tak spoczywa lustro w naszym 50cm teleskopie i daje to bardzo dobre efekty ;D ;D ;D

Firma jakoś szybko pojawiła się zniknęłla z rynku więc nie spotkałem sie z ich wyrobami niestety i nie mam zdania o jej optyce, jesteś pierwszym użutkownikiem donoszącym o takim problemie ??? ??? ???

To co opisujesz wskazuje na silną aberrację sferyczną i samo dobre podparcie lustra tu nie wystarczy aby wyostrzyć obrazy, niezbędna chyba będzie jego refiguryzacja :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc!

 

To ze jakis sprzet ma nazwe Two stars czy tez Meade nie znaczy odrazu ze jest pierwszorzedny oj nie!  :'( Przekonalem sie o tym parokrotnie zupelnie niedawno

zlecilem przefiguryzowanie firmie Astrokrak lustra 15 cm mojego teleskopu newtona firmy Celestron. No niby Celestron a jaki bubel! Mialem rowniez problemy

z aberacja sferyczna. Jednak po owym przefiguryzowaniu to zupelnie inny teleskop! :o

Juz nie Celestron nazywam go Astrokrak!!!  ;D

Obrazy daje rewelacyjne, troche zdjec robionych w ognisku tego teleskopu sa na mojej

stronce internetowej.

 

Pozdrawiam

Grzela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja swojego Vixena wyślę do Janusza.  Narzekać to nie mam na co, ale kto wie, może Janusz wyciście coś więcej, bo jak pisałem, power 2D to max jaki ma sens.

 

Powyższy posty, przypadek Mirka (Meade10") oraz Intes Łysego - wyraźnie potwierdzają, że czasami mały lifting (kolimacja) zmienia oblicze naszego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano właśnie warto byłoby sprawdzić czy jest wogóle skolimowany bo to najczęstszy powód nieostrości. Two Stars to działający kiedyś bardzo krótko polski dystrybutor teleskopów a nie firma z USA raczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smiejcie sie śmiejcie :-/ a ten teleskop trochę kosztował :'(

 

 

    Przy okazji zapraszam tego "miłośnika astronommi" z Wrocławia do zgłoszenia się do mnie dobrowolnie,w przeciwnym razie kara będzie duzo bardziej dotkliwa.Podałbym jego nazwisko ale niestety niepamiętam,moze firma kurierska z ktorej kozystałem mi podpowie....

 

  Jeszcze troche o tym zwierciadle. Obraz np. Jowisza przy pełnej srednicy zwierciadła  to obraz w centrum i " okrągła mgła w kształcie Jowisza" ale  nie wokoł gł. obrazu tylko gdzies na "godzinie 11-ej".

  Co do kolimacji to widze swoje oko w srodku zwierciadła pomocniczego a je, na środku zwierciadła głównego.

                   hanysiak

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.