Skocz do zawartości

Pierwszy publikowany Księżyc


MikolajSabat

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowałem się ostatnio na moją pierwszą publikację zdjęć Księżyca po stackowaniu i obróbce. Wcześniej już zdarzało mi się zapodwać jakieś jednoklatkowce, ale teraz, kiedy już oswoiłem się ze składaniem i czuję drobną satysfakcję z obróbki, chciałbym uzyskać jakieś podpowiedzi od bardziej doświadczonych, w którą stronę dalej iść.

 

Setup: Celestron MAK 127/1500 + PGR Firefly

Składanie: AutoStakkert!2

Obróbka: IrfanView, Gimp

 

Załączone zdjęcia pochodzą z nocy 23 sierpnia, którą całą spędziłem na foceniu ;)

Moon_020523_g3_b3_ap29.ch1.jpg

Moon_021036_g3_b3_ap179.ch1.jpg

Moon_021840_g3_b3_ap52.ch1.jpg

Moon_022805_g3_b3_ap194.ch1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość ustawiłem raz, niedługo po alignmencie teleskopu. Wtedy MAK nie był jeszcze w 100% schłodzony, więc przy falującym powietrzu było nieco trudniej dokładnie go wyostrzyć. Pewnie powinienem jeszcze trochę skorygować teleskopem gdy już wszystko się uspokoiło, ale w końcu tego nie zrobiłem. Programowo tylko trochę próbowałem zwiększać ostrość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust, niektóre zdjęcia są za ciemne - na dołączonym z lewej strony zdjęciu pokazuję wykres tonalny. Niemal cała powierzchnia zdjęcia mieści się o przedziale 0 - 128.

 

Z prawej - fragment zdjęcia po mojej korekcie (zwłaszcza w zakresie półtonów).

post-14903-0-07702300-1377563934_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość ustawiłem raz, niedługo po alignmencie teleskopu. Wtedy MAK nie był jeszcze w 100% schłodzony, więc przy falującym powietrzu było nieco trudniej dokładnie go wyostrzyć. Pewnie powinienem jeszcze trochę skorygować teleskopem gdy już wszystko się uspokoiło, ale w końcu tego nie zrobiłem. Programowo tylko trochę próbowałem zwiększać ostrość.

 

Zdecydowanie powinieneś korygować ostrość w trakcie obserwacji, szczególnie całonocnych. Inaczej szkoda czasu na zbieranie nieostrego materiału. Taka jest straszna prawda. Programowo możesz minimalnie podbić ostrość uwypuklając krawędzie, ale to wychodzi tylko przy dobrze wyostrzonym materiale pierwotnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mój gust, niektóre zdjęcia są za ciemne - na dołączonym z lewej strony zdjęciu pokazuję wykres tonalny. Niemal cała powierzchnia zdjęcia mieści się o przedziale 0 - 128.

 

Dzięki za sugestie i poprawkę tego zdjęcia. Faktycznie wygląda bardziej zachęcająco niż ta wyłącznie moja wersja. Możesz powiedzieć jakiego programu użyłeś do korekcji jasności?

 

 

Zdecydowanie powinieneś korygować ostrość w trakcie obserwacji, szczególnie całonocnych. Inaczej szkoda czasu na zbieranie nieostrego materiału. Taka jest straszna prawda. Programowo możesz minimalnie podbić ostrość uwypuklając krawędzie, ale to wychodzi tylko przy dobrze wyostrzonym materiale pierwotnym.

 

Wiem, następnym razem już będzie lepiej, choć i tak pozytywnie zaskoczyłem się nienagannym działaniem montażu (NexStar SLT), dobrym wychłodzeniem tuby i brakiem jakiejkolwiek rosy i finalnie również efektem końcowym, bo jak już wcześniej wspomniałem, to moje pierwsze próby ze składaniem i obróbką zdjęć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.