Skocz do zawartości

IR blocking


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno, dawno temu przy zakupie kamerki Philips ktoś mi podarował filtr IR wymontowany z podobnego sprzętu. Malutki, prostokątny. Dawno temu zrobiłem do niego oprawę i używałem w razie potrzeby tuż przed matrycą kamerki aby uniknąć winietowania. Jakiś czas temu postanowiłem kupić filtr GSO IR blocking w oprawie 1.25 aby móc spokojnie używać go w razie potrzeby w każdym miejscu, i co się okazało. Obraz nieba stal się zielony. No to na próbę wycelowałem teleskopem w czerwony dach z zielenią w tle i błękitem nieba. Ten mały stary filtr w kolorowej kamerce pokazał i czerwone dachówki, i zielone drzewa i niebieskie niebo, ten profesjonalny z czerwonych dachówek zrobił kolor błota, a nasycił mocno zieleń. Tak wnioskuje że w raz z podczerwienią chyba za bardzo tnie i czerwony. Znacie może temat? Który filtr IR kupić aby mi na czerwony za mocno nie właził, tak jak to robi ten malutki filtr z kamerki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę, że takie rzeczy, to tylko z filtrem luminacji, np. Baadera: http://www.baader-planetarium.de/sektion/s43b/s43b.htm

wtedy pasmo obejmuje cały zakres widma widzialnego z wyjątkiem ir i uv:

http://www.baader-planetarium.de/sektion/s43c/bilder_43c/lrgbc_gross.gif

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kupiłem Baadera i całość ma się teraz tak :) może się komuś przyda.

 

Test na trawie może brzmi dziwnie, ale pokazuje wszystko. Są to żywe zrzuty z Atika kolor z Artemisa

 

IR z kamerki Philips

TrawaIRO.jpg

 

IR Baader

TrawaIRBP.jpg

 

IR GSO

TrawaIRGSO.jpg

 

To nie jest kwestia balansu kolorów a tego ile filtr wycina nam drogocennej czerwieni, niestety wyznaczenie idealnego miejsca cięcia podczerwień/czerwień nie jest proste. Baader ok ale nie wiem czy bym się nie skłaniał ku filtrowi z kamerki philips

 

M27 - wybaczcie pojachane klatki, ale z tym co u mnie ostatnio wieje nawet mój szybki guinding nie jest sobie wstanie poradzić. Jednoklatkowce po 60 sek.

 

 

bez filtra, podczerwień wypala kolory gwiazd

M27nofilter.jpg

 

IR z kamerki Philips

M27IRO.jpg

 

IR Baader

M27IRBP.jpg

 

IR z kamerki

M27IRK.jpg

 

IR GSO

M27IRGSO.jpg

 

Utraconej w IR GSO czerwieni już nie odzyskamy, choć podoba mi się żółty kolor gwiazd :), jednak bez filtra choć czerwieni sporo to wypalone gwiazdki są potem wyjałowione Najbardziej optymalne wydają się pozycja 2 i 3.

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.