Skocz do zawartości

Usztywnienie wyciągu w blaszanym newtonie


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Po przesiadce z lustrzanki na kamerkę z kołem filtrowym + OAG zacząłem się obawiać o ugięcia wyciągu na blaszanej tubie newtona. Lustrzanka to około 600g, natomiast cały nowy komplet waży trzy razy więcej. Przy włożonym kolimatorze i naciskaniu na oprawę wyciągu promień lasera wyraźnie się poruszał na siatce - blaszany tubus teleskopu poddawał się pod naciskiem. Poczytałem co nieco tu i ówdzie o wręgowaniu i innych sposobach i postanowiłem dodać dwa dodatkowe pierścienie na zewnątrz przykręcone dodatkowo do podstawy wyciągu. Pierścienie zamówiłem u tokarza (duraluminim 178x198x8mm), wyciąłem z nich 5mm kawałki i dokręciłem zaciski. Pierścienie umieszczone zostały po obu stronach wyciągu i przykręcone do niego śrubami M4.

wzmocnienie_2.jpg

wzmocnienie_1.jpg

Jako gratis nowe mocowanie uzyskał hub USB z kontrolerem silnika ustawiania ostrości. Dzięki temu z tubusa wyprowadzam jedynie kabel 12V i kabel USB. Po tej operacji naciskanie na oprawę wyciągu nie powoduje już wędrówek promienia kolimatora po siatce. Sam wyciąg to zwykły Crayford GSO mierzony na 2.5kg max, i naciskanie na samą drawtube powoduje wciąż niewielkie ruchy, ale mam nadzieję że OAG sobie z nimi poradzi. Na razie budżet nie przewiduje wymiany wyciągu na solidniejszy :)

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, myślałem też o tym rozwiązaniu z jednej firmy, ale po pierwsze wewnętrzne wręgi nie są mocowane do wyciągu a po drugie w moim przypadku akurat powodowałyby dodatkową winietę, bo tubus jest dość ciasny. Pierścienie oba to 150zł niestety plus kilka śrubek i jeden wieczór roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mowa o usztywnianiu a nie chce zakładac nowego wątku wiec jako ciekawostka.

 

Wyciąg okularowy Sky-Watcher Rack&Pinion 1,25" / 2" (Newton) po usunięciu teflonowych podkładek i wykonaniu w miejscu gdzie były przyklejone w poprzek 4 rowków o szerokości 6mm i umieszczeniu w nich rolek oraz po wyrzuceniu dociskającego z góry plastiku i zastąpieniu go wózkiem z dwoma rolkami ( dzień pracy) śmiga teraz jak nigdy i nawet przy ogromnych powiększeniach prowadzi równo przy zmianie kierunku ostrzenia w pełnym zakresie.

 

 

WycMod1.jpg

 

WycMod2.jpg

 

WycMod3.jpg

Edytowane przez HAMAL
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.