Skocz do zawartości

Katowicka wyprawa obserwacyjna nr 2 - 12/13 czerwca (13/14)


Rekomendowane odpowiedzi

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami proponuje kolejną wyprawę na naszą górkę do Strzyzowic (50°23'38" i 19°04'15").

Oczywiście wszystko będzie zależało od pogody, ale ekipę już trzeba zacząć zbierać. Proszę wpisywac się na forum i pisać co bierzecie ze sobą.

Ja biorę Optisana i kilka lornetek.

Pogodę będe analizował już od dziś (i niech mi tylko ktoś napisze o pogodzie z Onetu czy WP lub innych niefachowych serwisów) i na bierząco będziemy coś ustalać. Podczas tranzytu doskonale sprawdziły sie zdjęcia satelitarne ze Szwajcarii i te polecam stosować - URL: http://saturn.unibe.ch/rsbern/noaa/dw/real...time/index.html i wybieramy Level1b, jedno z 4 zdjęć w różnych rozdzielczościch. Polecam te największe 3000x5000 pikseli !!! i to w pełnym kolorze (ok. 2-3 MB). Na razie szanse nasze na pogodę oceniam na 50%

 

A teraz co w sobotę

 

Słońce zachodzi: 20:55

Zmierzch cywilny: 21:40 (Słońce 6° pod horyzontem)

Zmierzch żeglarski: 22:47 (Słońce 12° pod horyzontem)

Księżyc wschodzi 2:04 w fazie -23%

C/2001 Q4 w Wielkiej Niedźwiedzicy - jasność ok. +6,2 mag.

C/2003 K4 w Herkulesie - jasność ok. +10 mag.

Planety: Jowisz w Lwie -1,9 mag, Mars w Bliźniętach +1,7 mag i 18,4° od Słonca, Saturn +0,1 mag i 16,6° od Słońca, Neptun i Uran wschodzą po pólnocy

ISS - nie widoczna

Iridium:

12 Jun 21:53:14 -2 mag alt:49° az: 44° (NE ) 23.1 km (W) -8 Iridium 64

12 Jun 22:33:14 -1 mag alt:26° az:274° (W ) 53.6 km (W) -7 Iridium 42

Envisat

12 Jun 3.2 22:10:48 10 S 22:15:56 71 WSW 22:21:09 10 NNW

12 Jun 5.6 23:54:47 10 W 23:56:17 11 W 23:57:47 10 WNW

 

Co w niedzielę

Słońce zachodzi: 20:55

Zmierzch cywilny: 21:41 (Słońce 6° pod horyzontem)

Zmierzch żeglarski: 22:48 (Słońce 12° pod horyzontem)

Księżyc wschodzi 2:17 w fazie -15%

 

C/2001 Q4 w Wielkiej Niedźwiedzicy - jasność ok. +6,2 mag.

C/2003 K4 w Herkulesie - jasność ok. +10 mag.

 

Planety: Jowisz w Lwie -1,9 mag, Mars w Bliźniętach +1,7 mag i 18,2° od Słońca, Saturn +0,1 mag i 16,6° od Słońca, Neptun i Uran wschodzą po północy

ISS - nie widoczna

 

Iridium

 

13 Jun 21:47:12 -6 49° 46° (NE ) 5.6 km (E) -8 Iridium 67

 

13 Jun 22:27:14 -7 27° 275° (W ) 4.9 km (E) -7 Iridium 80

 

 

Envisat

13 Jun 3.1 21:39:37 10 SSE 21:44:42 67 ENE 21:49:53 10 N

13 Jun 4.9 23:20:46 10 SW 23:24:35 21 W 23:28:25 10 NW

 

Księżyce Jowisza – Europa / Jowisz / Io / Ganimedes / Callisto

 

poza tym duuużżżżooooooo "emek" do oglądania

 

W więc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie wspominaliśmy o zlociku już w planetarium więc fajnie będzie jak znów spodkamy się w naszym gronie (już troche większym :)) Ja oczywiście postaram się być, jak będe miał jak zabrać sprzęt zabiorę mojego Optisana :)

Zobaczymy co pogoda na to :P

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harnaś, sprzęt jak wiesz u nas nie ma znaczenia. Jeżeli ktoś nie ma co zabrać, to się niech nie martwi, bo jesteśmy grupą miośników astronomii, a nie bandą ludzi, którzy się popisują swoimi telepami. Mamy słaby sprzęt ale cieszymy się jak coś zobaczymy bardziej niż przez Meade'a czy Celestrona itp.

 

Dla nas każda bratnia dusza jest ważna.... aby nie Misza :cenzor:

 

Co do pogody, to juz nie od nas zależy. Zobaczymy jutro na satelicie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomjanik dzięki wielkie! Jak coś dam oczywiście znać!

Harnaś, Marek i Marduduś dobrze mówią, nie chodzi o sprzęt, tylko o to by się spodkać, loOOknąc razem na niebo :) pogadać, a czym będzie nas więcej tym lepiej :D

Więc nawet się nie zastanawiajcie tylko wpadajcie z Pitrkiem :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

 

Pogoda może być jutro dość dobra z aż 4 względów

 

1. Musi być

2. Jeżeli dziś jest paskudnie, jutro nie może być gorzej

3. ICM pokazuje, że będzie OK

4. Szwajcarski serwer też daje nadzieje

 

:salu:

Untitled-2.gif

 

a.JPG

 

a.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie z 9-tej

 

Widać, że od strony na linki Dania do środkowej Francji idzie w kierunku nas stopniowe przejasnienie - wyraźne zakończenie strefy opadów i zachmurzenia. Najlepiej, aby dotarło do nas jutro po południu, bo po takim ochłodzeniu i braku możlwiości nagrzania się atmosfery będą dobre warunki obserwacyjne.

 

Aktualnie oceniam nasze szanse na 60%, ale nawet szaman tu nic nie zagwarantuje. Jutro w południe będzie można powiedzieć już dużo więcej, a na 100% to dopiero około 15-tej.

 

Proszę napisac kto jedzie.

 

Ja na razie mam

 

1. Ja

2. Kopeć

3. Tomek Janik

4. Harnaś

 

Nie wiem jak Mardudus, Tedi i ew. osoby towarzyszące

9-ta.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, co tam, o mnie zapomnieliście ?! Pewnie że też jadę ! :)

Obawiam się, że większej gwardii tym razem ze sobą nie zabiorę, ale przynajmniej sobie za to odpocznę.

 

Pewnie się zdziwicie, ale jeśli się trafi pogoda... a wygląda na to, że owszem, to moim sprzętem obserwacyjnym na silosie będzie.... łóżko polowe :D

Ale nie do spania oczywiście tylko do sesji meteorowych. Nigdy dotąd nie prowadziłem takich sesji w naszym obszarze. Ciekawe czy się uda :wink: Może i graniczna będzie tego dnia wynosić te 5.5 mag. w tamtym obszarze. Jeśli tak, to super i w końcu poobserwuje sobie spokojnie na "moim" terenie, a nie daleko w górach.

No to:

 

"Módlmy my się..... móóóóódlmy się do "Niego".... aby w ten weekend było czyste niebo..." :lol:

 

Pozdrawiam :salu:

Admiral

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to uaktualniam listę

 

1. Marek

2. Czesiu (mój kumpel ze starej szkoły)

3. Kopeć

4. Tomek Janik

5. żona Tomka (j.w.)

6. Admirał

7. Tedi

8. Mardudus

 

Pitrek i Harnaś tym razem nie mogą.

 

O pogodzie pogadamy jutro, bo dziś jest jeszcze za wcześnie na przewidywania na 90-100%. Według mnie powinna być pogoda, ale nie jestem pewny bo chmury sdzybką się tworza a jeszcze szybciej zanikają.

 

[ Add: Sob 12 Cze, 2004 ]

Wiem, że wszyscy zaglądają na niebo i oprócz całkowitego zachmurzenia oraz opadów deszczu nie widzą nic, ani szans na wyjazd.

Jednak nie jest tak, źle jakby się wydawało. Proszę zobaczyć jak było wczoraj - cały dzień prawie padało, a wieczorem przed 2 godziny po zachodzie Słońca nad Katowicami było piękne bezchmurne niebo ze stabliną atmosferą.

 

Poniżej zdjęcie satelitarne z godziny 7.00 rano dnia dzisiejszego. Widac, że już na lini Gdańsk-Gorzów się rozpogadza. Chmury znajdujące się nad Danią i Nemcami nie są juz tak dla nas groźne, bo są rzadkie i w większości nie desczowe. Mogą one zaniknąć ale równocześnie mogą pojawić się nowe.

 

Nie jestem meteorologiem, tylko waszym szamanem bazującym tylko na zdjęciach satelitarnych i trochę na ICM'ie. Mogę się więc mylić, ale ..... popołudniu powinno się rozpogadzać.

 

Aha. Wiatr idzie z północnego zachodu, ale nie wiem czemu cała masa chmur przenosi się na wschód z zachodu :|

 

[ Add: Sob 12 Cze, 2004 ]

i kolejne zdjęcie z 9.30 - tym razem sama Polska

 

[ Add: Sob 12 Cze, 2004 ]

o 12.00

Untitled-1.jpg

 

Untitled-2.jpg

 

Untitled-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedziemy - dane dla niedzieli

 

1. Marek - jedzie

2. Czesiu - jedzie

3. Kopeć - jedzie

4. Tomek Janik - jedzie

5. Tedi - jedzie ?

6. Mardudus - jedzie ?

7. Admirał - jedzie

 

No i byliśmy w sobotę, ale pogoda nie dała sie ułaskawić, nawet dla takiej ekipy jak my. Ponieważ dziś zapowiada się lepiej, impreza została przeniesiona na dzisiejszy niedzielny wieczór.

 

Kto może i kto chce to dziś o 22.00 na górce Z pwoodów meczów, parę osób może się spóźnić, jednak jak zobaczą extra pogodę wątpię aby nie przyjechali wcześniej.

pogoda_niedziela_2.jpg

 

HPIM1184a.jpg

 

Untitled-2.jpg

 

mgram1609.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pogoda musi być!

Sprzęt od wczoraj jest spakowany :) więc tylko czekać aż Tomek po meczu przyjedzie po mnie :) droge już też mamy obcykaną więc oby pogoda dopisała :D I czekać do wieczora :)

Pozdrawiam! :mrgreen:

 

[ Add: 13 Cze 2004 12:50 ]

Co do meczu myślę że Francja wygra :) na oko stawiam z 2:1 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodę mamy już sprawdzoną. Będzie na 100%. Możemy liczyc na dość stabliną atmosferę, bo trochę popadało i nie będzie falowac tak powietrze.

 

Pamiętajcie. O 22.00 na silosie

 

Kto się spóźni nie zobaczy wszytskiego. Planuje przynajmniej kilkanaście Messierów (galaktyki, gromady, mgławice), do 3 komet, kilka gwiazd podwójnych, flary Iridnim, przelot Envisata. Uff.... będzie zaje :cenzor: ście

 

Poniżej satelita z 18-tej

pogoda_niedziela_4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grupie 10 osób, zjawili się wszyscy chętni na obserwacje kilku podstawowych obiektów wiosenno-letniego nieba. Początkowe chmury na północno-zachodnim horyzontem nie dawały mi spokoju, lecz z biegiem czasu było tylko lepiej. W ekipie znalazły się trzy teleskopy Optisan'a i co ciekawe trzy najbardziej rozsądne modele: 900114 Mardudusa, 750150 Kopcia oraz mój 800204. Dodatkowo były lornetki Optisan'a Leo III 12x50 oraz lornetka Admirała 20x60. Bardzo ciekawym dodatkiem do naszych obserwacji była mała lekcja poznawania nieba, w której roli fachowca wystąpił Admirał (Piotr Nawałkowski) z Polarisu. Objaśnił wszystkim zgromadzonym położenie gwiazdozbiorów nieba wiosennego i letniego oraz nigdy nie zachodzących. Rewelacyjnym przyrządem pokazowym okazała się duża latarka, która swoim światłem bez problemu kierowała oczy każdego w odpowiedniej miejsce na niebie. Obserwacje zakończyliśmy o 1.30 z racji kilku osób, którzy już nawet na 6.00 mieli do pracy. Z obserwacji wynika, że w obecnym czasie nocne obserwacje można prowadzić przez około tylko 3,5 godziny, od 23.00 do 2.30. 15 minut przed godziną pierwszą, Słońce ze swojego najniższego punktu pod horyzontem (wczoraj: -16,3°) zaczyna się wznosić i o 2.30 powinno już być tak samo "jasno" jak o 23.00. Kolejne obserwacje będziemy starać się zaplanować w tych właśnie godzinach.

 

Oto co widzieliśmy:

 

Iridium 67 - 21.47.12 - zaobserwowaliśmy flarę o jakości ok. -4 mag, jednak nie w miejscu obserwacji lecz podczas dojazdu na "silos";. Na miejscu obserwacji miała mieć -6 mag.

 

Iridium 80 - 22.27.14 - obserwacja i fotografia flary o jasności -7 mag.

 

Jowisz - dwa pasy na tarczy plus 4 księżyce.

 

M57 - mgławica planetarna w Lutni - słaba mgiełka o jasności +9,3 widoczna dokładniej w większym powiększeniu jako rozróżnialny "pierścień".

 

M13 - gromada kulista w Herkulesie o jasności +5,7 mag, doskonale widoczna w każdym powiększeniu, a przy rzędu 80x z możliwością rozdzielenia na poszczególne gwiazdy.

 

C/2001 Q4 - kometa coraz słabiej świeci w Wielkiej Niedźwiedzicy. Jest widoczna zarówno w lornetkach jak i oczywiście teleskopach.

 

M31 - galaktyka spiralna w Andromedzie. Duża jasność, to jej jedyny atrybut, poza tym a dodatkowo przy niskim położeniu nad horyzontem tylko jako spłaszczona plama

 

h i x Per (NGC 869 i NGC 884) - piękne gromady otwarte w Perseuszu.

 

epsilon 1 i 2 Lyr - gwiazdy podwójne zostały rozdzielone przy powiększeniu 80 razy a jeszcze lepiej widoczne były przy 123 razy. 4 gwiazdki - nic dodać nic ująć

 

Mizar (dzeta UMa) - układ podwójny oddalony od siebie o 14" (2,17+2,40)

 

Albireo (beta Cygni) kolejny układ podwójny 3,24+5,36 / 35"

 

M103 - gromada otwarta w Kasjopei - ze względu na położeniu na tle drogi mlecznej, można mieć problemy z identyfikacją. Admirał jednak potwierdził.

 

Gwiazda Polarna - zidentyfikowaliśmy towarzysza Polarisu o jasności ok. 9 mag, oraz dokonałem oceny optycznego zasięgu teleskopu. Najsłabszą widoczną w tym rejonie była gwiazda o jaśności +11,9 mag. Zasięg gołym okiem wyniósł ok. +5,5 mag, a od około północy widoczna była "Droga Mleczna", co w naszych warunkach obserwacyjnych nie jest zjawiskiem częstym

 

Z tego co ja nie widziałem wczoraj, a dowiedziałem się dziś rano, że były na to ustawiane teleskopy

M39 - gromada otwarta +5,2 mag w Łabędziu

 

... może coś jeszcze o czym nie wiem

Untitled-2.jpg

 

Untitled-1.jpg

 

iridium80_040613222714.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM

No i w końcu wybraliśmy w sobotę ale po dojeździe na miejsce okazało się że tego dnia nic z obserwacji nie będzie chmury pokrzyżowały plany,ale co się odwlecze to nie uciecze i tak umówilismy sie na niedzielę 13.06.2004 i niech ktoś tylko coś powie na "13",był poprostu ful wypas.Już w drodze na "silos" pierwsza obserwacja Irydium 67 - godz 21.47.12 jasność -4m,następnie już na miejscu następne Irydium 80 - godz 22.27.14 jasność -7 co udało się uwiecznić Markowi,no i obowiązkowo Jowisz.Następnie obserwowaliśmy:

M57 gr.kulista w Lutni

M13 gr.kulista w Herkulesie

kometa Q4Near w W.Niedźwiedzicy

M31 Wielka Mgławica w Andromedzie

Hi,Ha gr.otwarta w Perseuszu

Epsilony w Lutni - rozdzielone

M 39 gr.otwarta w Łabędziu

Mizar,Alkor w W.Niedżwiedzicy

Albireo gw.podwójna w Łabędziu

M103 gr.otwarta w Kasjopeji

Wszystkie obserwacje były prowadzone na sprzęcie Marka (Optisan 800/200),Dudusia (Optisan 900/114),KoPec (Optisan 750/150),Tedi (lornetka 12x50)Admirał (lornetka 20x60)wszystkie obrazy były 1-sza klasa wiem że zabrzmi to teraz jako reklama Optisana jednak ja tak nie myślę,piszę tylko to co może zostać potwierdzone przez większą grupę którą przeprowadzaliśmy obserwację.Nie mogę również pominąć edukacyjnego wykładu Admirała (Piotr Nawałkowski z Polarisu),a wierzcie mi warto było - WIELKIE DZIĘKI ADMIRAŁ.Mnie głównie interesowało co mogę zobaczyć lornetką 12x50 i pomomo jak to niektórzy określają lornetka z niskiego pułapu cenowego jestem zadowolony choć niektórych obiektów nie dało się nią dostrzec jak M57,Epsilony - nierozdzielone,Albireo też nie tak samo Mizar(dzeta UMa),jednak pozostałe obiekty które obserwowałem,a i inni obserwowali były takie jak powinny być a zasięg ok 10m (przy widoczności 5.5m gołym okiem).Zdjęcie naszej grupy zamieścił już Marek,i muszę przyznać że atmosfera tej nocy była ekstra.Pozdrowienia dla wszystkich spod "silosa",oby coraz więcej takich spotkań.

pozdrawiam Tedi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.