Skocz do zawartości

Budowa własnego teleskopu - plusy i minusy


Yavi

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie... Astronomią byłem zainteresowany jakieś 8 lat, ale tylko książkami, a nie obserwacjami. Około 5 lat temu kupiłem sobie lornetkę. Właściwie przez dobre kilka miesięcy oglądałem niebo przez nią co każdą bezchmurną noc. No i wkońcu zdecydowałem się na budowę teleskopu. Teraz kiedy uzbierałem właściwą ilość pieniędzy na takiego "składaka" z lustrem głównym AstroKrak 270/1500 mm, mam kilka pytań:

1. Jak będzie z oprawianem tego lustra? Planuję zlecić to panu Poruczce.

2. Jakie będą ewentualne kłopoty z justacją optyki?

3. Jakie mogą wystąpić kłopoty przy składaniu teleskopu?

 

Ogólne założenia to: optyka w AstroKrak a reszta (z małymi wyjątkami) w QuasarPJ

 

Pozdrawiam. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle co ja mogę powiedzieć to że i Astrokrak i QuasarPJ są sprawdzeni i pewni sprzedający dobry sprzęt. Co do twoich ptań to myślę że powinieneś skontaktować sie z RuMuN-em on ostatnio zbudował swój telesko i rozwieje twoje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem na bierząco z budową teleskopu i chętnie odpowiem na pytania związane z samodzielną budową teleskopu. Samodzielna budowa to wielka frajda, czym więcej wykonasz sam to tym bardziej będziesz się cieszył z własnego sprzętu (nie jest sztuką wywalenie 2000zł na gotowy teleskop).

odp:

1. myślę że oprawę możesz zrobić sam(ja zrobilem z dekla PCF i płyty wiórowej), to nie jest trudne ale przy takiej średnicy musisz zadbać o solidne podparcie lustra w wielu miejscach na dość grubej płycie

 

2. z tego co wiem to z justacją luster parabolicznych jest problem i trzeba się posłużyć kolimatorem laserowym, ja bedę kolimował na oko bo mam sferę 150/1500

 

3. kłopotów może być sporo ale to zależy z czego składasz teleskop (czy gotowe częsci czy robione własnoręcznie) Najważniejsze to dobrze i centralnie w rurze zamocować lustro główne, potem idealnie zamontować pająka (zależy jaką masz regulację i jaki jej zapas - ja mam full regulację i mogłem pozwolić sobie na mniej idealne zamontowanie 8) ), no i oczywiście wyciąg trzeba przykręcić prostopadle do rury.

 

Pytaj jak masz wątpliwości to będziemy myśleć :salu:

Życze sukcesów w samodzielnej budowie teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dałbym sobie radę z oprawą lustra, bo mam, hmm... dwie lewe ręce do takich robót :). Raczej większość komponentów kupię, bo jak znam siebie to natychmiast coś schrzanię. A ma może ktoś jakieś linki nt. kolimacji luster ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dałbym sobie radę z oprawą lustra, bo mam, hmm... dwie lewe ręce do takich robót :). Raczej większość komponentów kupię, bo jak znam siebie to natychmiast coś schrzanię. A ma może ktoś jakieś linki nt. kolimacji luster ??

 

Może lepiej kupić poskladany ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dałbym sobie radę z oprawą lustra, bo mam, hmm... dwie lewe ręce do takich robót :). Raczej większość komponentów kupię, bo jak znam siebie to natychmiast coś schrzanię. A ma może ktoś jakieś linki nt. kolimacji luster ??

 

Może na początek kupić jakiś tani, tylko aby dobrze działał np.:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...48e2ced2e75cb24

 

a potem ew. samodzielnie zbudujesz własny większy jak się zapoznasz "o co tu biega" ? Tak mozna szczerze doradzić w Twojej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę ze za te 800zł to można złożyć samodzielnie dobsona 150/1500 (koszt mojego wyniesie 700zł bez okularów).

Oto fotka mojej oprawy do lustra. Brakuje jeszcze uchwytów (3 śrubki z nakrętkami) ale to dokładnie zamontuję jak będe miał lustro. To nic trudnego :) Trzeba mieć tylko dobry pomysł :idea: :) i po sprawie.

r3.JPG

 

r2.JPG

 

opr3.JPG

 

opr2.JPG

 

opr1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Dobre sprężyny są ideologicznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem ułatwiajacym kolimację i nie powodują szkodliwego gięcia obudowy lustra jak przy kontrowaniu przciwśrubami :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.