Skocz do zawartości

Wyciąg GSO Crayford 1:10 mod


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Nowego właściciela szuka mój wyciąg, taki jak ten http://astromarket.pl/akcesoria/wyciagi/wyciag-okularowy-gso-do-teleskopow-newtona-n-230.html ale lekko zmodyfikowany. Modyfikacje:

  • nagwintowana drawtube oraz pierścień do przymocowania korektora komy oraz kamery/koła filtrowego. Korektor komy powinien cały mieścić się w tubie wyciągu oraz być zakończony gwintem filtrowym M48 (np korektor GSO albo Baader MPCC Mark III). Gwint zewnętrzny pierścienia to T2. Umocowanie takie zapewnia pełną osiowość osadzenia ekwipunku w wyciągu
  • zębatka na pokrętle mikroruchów oraz druga do osadzenia na osi silnika krokowego o średnicy otworu 5mm.
  • "stelaż" do umocowania standardowego silnika krokowego o przekroju korpusu 39x39mm.

Dwa ostatnie punkty zapewniają bezproblemowe zaaplikowanie silniczka do ustawiania ostrości. "Stelaż" jak widać na zdjęciach jest niesamowicie pokraczny, ale swoje zadanie spełniał bez zarzutu przez 9 miesięcy. Oczywiście zębatkę można zastąpić pokrętłem mikroruchów a pierścień odkręcić i wkręcić dwie zwykłe śrubki kontrujące i po zdjęciu stelaża mamy zwykłego crayforda GSO 1:10. Ale ze względu na modyfikację poleciłbym wyciąg osobom zajmującym się raczej astrofotografią. Wyciąg posiada podstawę pod tubus 176mm (czyli 6" newtony). Inną podstawę można bez problemu dokupić.

Wyciąg sprzedaję, ponieważ Atik383 z 7 filtrowym kołem i OAGiem waży już ponad 1.8kg i jest to wg mnie trochę za dużo jak na ten wyciąg. Modyfikowane Canony, czy wcześniej posiadany przeze mnie Atik314L+ z kołem nie sprawiały najmniejszego problemu, ale obecna armata zmniejsza nieco precyzję ustawiania ostrości. Dlatego z czystym sumieniem mogę go polecić do zestawów tak do 1.5kg (choć GSO podaje dla niego max nośność 2.5kg - wiadomo jak to jest :) )

IMG_9608-1.jpg IMG_9609-2.jpg

IMG_9610-3.jpg IMG_9611-4.jpg

IMG_9612-5.jpg

 

Cena jaka mnie interesuje za całość to 350zł z wliczoną przesyłką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.