Skocz do zawartości

Okulary do R 152/750


Approx 25

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niedawno zaopatrzyłem się w ATM-owy refraktor 152/750. Mam do niego okular 30 mm 70* , który daje niesamowite pole widzenia 2.8* :astronom:

 

Mam jeszcze kitowe Kel. 20 mm i Pl. 6.5 mm.

 

Proszę posiadaczy podobnych tub o podpowiedź, jakie okulary jeszcze można dokupić. Głównie chodzi mi o ogniskową, możecie polecać też konkretne modele.

 

Chciałbym także filtr, który przyciemni trochę Księżyc oraz zredukuje nieco ''abberę'' na planetach.

 

Teleskop kupiłem do ciemnego nieba i nie mam innego do planet, więc filtr przydałby się.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam refraktor Celestron Omni XLT 150/750. Oczywiście nie jest to planetarny wymiatacz i aberka swoje robi.

Do szerokich pól używam Scoposa 30 mm i Hyperiona 24 mm. Poza tym podstawowym okularem u mnie jest Hyperion Zoom 24-8 mm - w zasadzie najbardziej uniwersalny i najwięcej wykorzystywany. Do większych powiększeń mam jeszcze TMB Planetary II 6 mm i plossla 4 mm. Zaletą okularów TMB jest wygodne ER, pole 58 stopni no i niewysoka cena. Do takiego refraktora jako planetarne wydają mi się wystarczające, gdyż ze względu na aberracje i tak na maksymalną szczegółowość obrazu nie ma co liczyć - to sprzęt głównie do szerokich pól. Tego plossla zastąpię pewnie niedługo TMB 4 mm.

Z filtrów używam Baader Semi APO - trochę pomaga z aberracją chromatyczną, ale na całkowitą redukcję nie ma co liczyć. Do planet dość dobry efekt daje u mnie kombinacja tego filtra + używanie teleskopu tylko ze zdjęciem środkowego dekla z tuby, zmniejsza to aperturę do około 110 mm, ale ogranicza aberkę na tyle że nie przeszkadza ona za bardzo na Jowiszu. Na Saturnie aberki praktycznie nie widać nawet przy pełnej aperturze.

Do Księżyca jeśli potrzebujesz filtra można użyć polaryzacyjne, które w sposób płynny umożliwią dobranie odpowiedniej ilości światła. Ale jak dla mnie po zastosowaniu Semi APO obraz nie jest za jasny i polaryzacyjnego czy szarych nie kupowałem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dziękuję za szybką i precyzyjną odpowiedź Robercie.

 

Jeśli chodzi o budżet, to zakładam max ok. 500-600 zł, będę także przeszukiwał giełdy astro. Mam tego Pl 6.5, więc ostatecznie mogę przy nim pozostać. Interesuje mnie jak sprawdzi się średnia ogniskowa, której mi brakuje. Jak bardzo będzie mi taki okular potrzebny? Zamierzam obserwować komety, gwiazdy zmienne i czasami podwójne, galaktyki (na tyle ile pozwoli mi 6 cali), ogólnie DS-y.

 

Przy planowaniu zakupu tuby założyłem, że 85% obserwacji to będzie DS (mam dostępne ciemne niebo) i 15% planety oraz Księżyc.

 

Poprzeglądam te filtry oraz modele okularów na necie i odezwę się.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że na razie wykorzystasz te okulary które masz czyli 30 mm, 20 mm i 6,5 mm to moim zdaniem jako pierwszy zakup przyda się coś z przedziału 12-15 mm, bo takiej ogniskowej Ci brakuje, a często jest przy DS przydatna. A wybór konkretnego modelu- no cóż, to już kwestia zasobności portfela i chęci dążenia do ideału ;) To co lepsze zazwyczaj bywa droższe i do swojego "złotego środka" każdy musi dojść sam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dokupiłem okular zoom 8-24 mm i jestem zadowolony.

Obserwowałem nim supernową SN 2014J czy komety C/2013 R1 i C/2012 X1. Można dość szybko dobrać odpowiednią ogniskową dzięki temu, że jest on parfokalny (ostrzy tak samo na każdej ogniskowej). Zastępuje on kilka dość dobrych okularów, więc nie żałuję.

 

Dzięki za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.