Skocz do zawartości

Jakie okulary?


Bart77

Rekomendowane odpowiedzi

Dzien dobry...

 

Zanierzam zaopatrzyc sie w 12" newtona, obserwowac zarowno nasz uklad planetarny jak i daleki kosmos, raz z balkonu w malym miasteczku, a innym razem w kompletnej gluszy. Zastanawiam sie jakie okulary dokupic do tej rurki, chodzi o parametry i jakosc jak rowniez producenta. W standarcie do teleskopu dolaczyli :

1. Super 25 mm, powiększenie: 48 razy, pole widzenia: 63’

2. Super 10 mm, powiększenie: 120 razy, pole widzenia: 25’

 

Zakladam maksymalnie 1000 polskich zlych na wydanie...

Nosze okulary korekcyjne...

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja, rurka spora...winda, na dach wciagne :) ...no ale jak to jest z tymi okularami bo lekko nie ogarniam sprawy. Mysle, ze dwie sztuki wystarcza, jedne do dali, a drugie do US-u.Tylko jakie beda optymalne za max.1000 i tak by piekne widoki oko cieszyly.No i jakiej firmy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do synty 12" nie warto kupować słabych okularów. Czym mocniejsza światłosiła tym większe wymagania jeśli idzie o okular. Myślę, że w kwocie 1000 zł ciężko będzie się zmieścić. Mam Synte 8" i doszedłem do wniosku, że będę musiał kupić dwa okulary i soczewkę barlowa. W ten posób uzyskam 4 ogniskowe. Okulary które moim zdaniem powinieneś nabyć powinny mieć ogniskowe ok. 25mm i 7mm (ja mam Meade SWA Series 5000 24mm oraz czekam na Explore Scientific 6,7 mm). Powinieneś nabyć też dobrą soczewkę barlowa 2x (ja mam Vixen Barlow 2x Deluxe). W ten sposób uzyskasz ogniskowe 24mm i 12mm-do jasnych i ciemnych DSów , 6,7mm-do planet oraz 3,35mm do księżyca. Niestety cena każdego nowego z wyżej wymienionych okularów to około 650-700 zł a soczewki barlowa 450. Możesz spróbować kupić używaną sztukę na giełdzie za mniejszą cenę (ja kupiłem tak barlowa za 200zł), ale niestety zakup okularu ES 6,7mm na giełdzie graniczy z cudem (obecnie nie ma nawet nowych w sklepach). Na początek możesz zrezygnować z barlowa i kupić tylko okulary. Uzyskasz ogniskowe 24-25mm (do Dsów) i 6,7-7mm do planet i księżyca. Do okularków powinieneś także dokupić jakiś filtr polaryzacyjny (przyda się przy obserwacjach księżyca w różnych fazach) oraz filtr UHC (do mgławic). Czyli kolejne wydatki około 150 zł i 330 zł. Niestety astronomia to nie jest tanie hobby :( . Przekonałem się o tym po zakupie teleskopu wraz z kitowymi okularami. Wymienione okulary traktuję jako docelowe do mojej Synty. Myślę, że w 12" teleskopie też powinny działać przyzwoicie (choć niekoniecznie będą docelowymi). Jesli chodzi o obserwacje z balkonu (ja na razie jestem balkonowym astronomem) to faktycznie trzeba uważać. Moja Synta mieści się na styk, 12" już bym nie zmieścił. Mieszkam w bloku i zauważam, że często po ścianie budynku wędruje ciepłe powietrze, które powoduje, że obraz w okularze faluje. Na dachu to zjawisko zapewne także wystepuje. Na początek warto kupić nawet jeden przyzwoity okular. Moim 24mm Meadem oglądam czasem Jowisza (o dziwo przy dobrej pogodzie widać na mim nawet pasy), księżyc (nawet w pełni da się oglądać bez filtra) oraz niektóre mgławice (Wielka Mgławica w Orionie jest wyraźna nawet bez filtra). Tak więc trzeba sobie radzić tym co się ma. :) Ale pamietaj, nie warto kupować dziadowskich okularów bo dostaniesz je w komplecie z teleskopem :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.