Skocz do zawartości

Teleskop dla początkującego


ReC

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jestem początkującym i słabo znam się na teleskopach.

Dlatego też mam problem z wyborem, szperałem troche po forach ale zbytnio nie nabrałem pewności do któregoś sprzętu.

Na sprzęt zamierzam przeznaczyć 500 zł.

Na razie na oku mam:

 

http://deltaoptical.pl/teleskopy/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html

 

Oraz zastanawiam się nad Dobsonem 6, uzywką.

Co mógłbym zobaczyć tym sprzętem?

Od razu mówie, że nie chce lornetki ponieważ planuje zobaczyć coś więcej niż planety.

Na inne propozycje jestem otwarty :) Z góry dzękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej Dobsona 6", jeśli kasa nie pozwala na "kultowy" 8 cali - też z astrobazaru. Podlinkowany to - krótko mówiąc - zawracanie głowy. Z dwóch powodów: mała apertura i kłopotliwy paralaktyczny montaż. Tego typu montaże mają rację bytu, jeśli myśli się o domontowaniu napędu, początki z astrofoto, lub ułatwienie sobie śledzenia obiektu przy dużych powiększeniach a małych polach okularu ( np.ortho ). Dla początkującego to raczej kłopoty...

Montaż Dobsona jest intuicyjny, b.prosty w obsłudze, idealny na trudne początki.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli dobson 6, a może warto poczekać i rozbierać do ósemki? Z tego co czytałem to ósemka jest lepsza w lepszych warunkach lecz w gorszych lepsza jest 6. Ja mieszkam na wsi do wiekszego miasta mam dobrych 15 km do tego otoczony jestem lasem i na dodatek mieszkam w takiej jakby nizinie także światło z boków z nikad nie dociera :) Więcej jak myślicie? I za ile wybrałbym 8 używana bo nowa cos koło tysiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok czyli dobson 6, a może warto poczekać i rozbierać do ósemki? Z tego co czytałem to ósemka jest lepsza w lepszych warunkach lecz w gorszych lepsza jest 6. Ja mieszkam na wsi do wiekszego miasta mam dobrych 15 km do tego otoczony jestem lasem i na dodatek mieszkam w takiej jakby nizinie także światło z boków z nikad nie dociera :) Więcej jak myślicie? I za ile wybrałbym 8 używana bo nowa cos koło tysiąca.

 

To nie jest tak, że szóstka czy ósemka są lepsze czy gorsze w różnych warunkach. O jakości obrazu, jeśli optyka jest na porównywalnym poziomie, decydują : apertura ( większą sięgasz głębiej i więcej szczegółów, bo rozdzielczość zależy od średnicy ) , jakość nieba ( im ciemnejsze, wiadomo, tym lepiej - chociaż nie dotyczy to w takim stopniu planet, Księżyca) i w niebagatelnym stopniu seeing. Ten z kolei ma głos decydujący głównie przy planetach, bo chcąc wyłowić jak najwięcej detali, trzeba stosować duże powiększenia. Ponieważ jesteś początkujący, mała uwaga odnośnie seeingu. Możesz mieć cudnie czyste i przejrzyste niebo, ale seeing marny, fotografowie planet albo narzekają, albo pakują sprzęt. Kiepski seeing, to wynik zaistnienia różnych temperaturowo warstw w atmosferze, przez które przechodzi światło i musi się na tych warstwach załamywać...a w wyniku tego obraz "faluje".

 

Ja na Twoim miejscu uzbroił bym się w cierpliwość i doskładał na 8" - używaną czy nową. Szkoda tego lasu na cienką tubkę. :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki, powoli się uczę :) Mam nadzieje, że szybko dozbieram do ósemki, może jakąś wyrwe okazyjnie :)

 

Cieszy nas to, początki są zawsze trudniejsze ale za to potem dużo frajdy z nocnych obserwacji. Zyczę powodzenia! Obserwuj na forach bazar sprzętu, może akurat...albo celuj w nową !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Od razu mówie, że nie chce lornetki ponieważ planuje zobaczyć coś więcej niż planety.

Na inne propozycje jestem otwarty :) Z góry dzękuje.

Akurat do obserwacji planet potrzebny jest teleskop, nie lornetka.

Jednak to lornetka łatwiej nauczy orientacji na nieboskłonie a w dobrych warunkach pokaże naprawdę wiele obiektów głębokiego nieba.

Ale skoro nie chcesz, to nikt nie namawia.

:stop:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzęt masz 500 zł.

Podlinkowałeś telep za 599zł.

Ja bym kombinował dodatkowe 250 zł i zainteresował się tym

http://astropolis.pl/topic/44163-sprzedam-teleskop-synta-8-okazja/?hl=synta

Jest do negocjacji, więc myślę że za 800 zł kupisz.

Sam korzystam z tego sprzętu i jak na pierwszy teleskop, na pewno będziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim przedziale cenowym i z takim doświadczeniem to 8" będziesz codziennie "całował" :). Koledzy dobrze radzą, uzbrój się w cieprliwość. Ja od siebie dodam, że w międzyczasie zaopatrz się w mapy nieba (wydrukuj sobie) i ucz się. Wychódź wieczorem i szukaj gwiazdozbiorów a mapy jako uzupełnienie. Praktyka nie zastąpi godzin spędzonych na studiowaniu map ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.