Skocz do zawartości

Galaktyki i galaktyki oraz desant mrówek


Rekomendowane odpowiedzi

Po owocnym zlocie w Bieszczadach wróciłem pod moje stare, dobre, podkrakowskie niebo. Napisałbym, że jest bardzo dobre, ale nie jest, Kraków stanowczo za dużo pali. Napisałem nawet list do Prezydenta, z prośbą, by kazał mieszkańcom wyłączać światła na noc, ale nie odpisał. Bardzo to nieuprzejme.

Chciałem sprawdzić, co z tego, co udało nam się ustrzelić w Bieszczadach, zobaczę u siebie, tak więc przygotowałem sobie mapki Panny, Lwa i kilku innych gwiazdozbiorów, które mają jakieś dziwne i nie do końca przemyślane nazwy... np. taki Wolarz. Facet orał pole niedźwiedziami a oni mu za to gwiazdozbiór postawili? Zresztą ten gwiazdozbiór zawsze bardziej przypominał mi bardzo wesołą, tańczącą rybę.

Wracając do obserwacji, postanowiłem dobrze się przygotować, bo w Bieszczadach straciłem sporo czasu na dogrzewanie się przy piecyku: ubrałem więc kurtkę, na nią drugą kurtkę i na wszelki wypadek owinąłem się kocami.

Kiedy już, po bohaterskiej walce, wydostałem się z tej straszliwej pułapki, Panna była dość wysoko, trzeba więc było rozpocząć obserwacje.

W Bieszczadach dość wyraźnie widziałem tryplet w Lwie, niestety dziś w nocy był znacznie słabszy, wydobyłem parę M65 i M66 zerkaniem. Nie nastrajało to optymistycznie, ale nastawiłem lornetę na Denebolę i powoli zacząłem szukanie galaktyk w Pannie. Galaktyki były, ale bardzo, bardzo niewyraźne - właściwie jedyna, która jasno i wyraźnie wychodziła z tła jako obiekt rozciągły to Sombrero. Zrezygnowany, postanowiłem poszukać wyżej położonych na niebie obiektów, ale zanim skierowałem się na Wielką Niedźwiedzicę, zauważyłem, że dość wysoko jest już Lutnia. M57 to znakomity obiekt do pielęgnowania nerwicy. W powiększeniu lornetkowym - 16x najczęściej stwierdzam, że widzę M57 przez porównanie z innymi gwiazdami - to jedyna gwiazdka, która jest nieostra, niezależnie od tego, ile kręcę okularami. Wpatrywałem się intensywnie, żeby zobaczyć, czy cokolwiek więcej mogę o niej powiedzieć, aż rozbolała mnie głowa.

Minęło trochę czasu a moja kartka z napisem: Galaktyki była niepokojąco pustawa. Zacząłem zastanawiać się nad umiejscowieniem odpowiednio dobranego kurzu na obiektywie, który przypominałby parę M84 i M86 ale zamiast iść na taką łatwiznę, odstrzeliłem sobie M3 w Wolarzu i ruszyłem w stronę Alkaida. Chciałem coś kiedyś poczytać o tej skądinąd urokliwej gwieździe, ale ilekroć wpisuję jej nazwę w wyszukiwarce, trafiam na stronę jakichś ludzi, którzy strasznie nie lubią Stanów Zjednoczonych.

Kiedy już ustawiłem lornetkę na Alkaidzie, ruszyłem w stronę zenitu. Dotarcie do M101 jest bardzo proste, jeśli zerknie się wcześniej na mapę: do galaktyki prowadzi szereg gwiazd, tworzących jakby zakręt w lewo, prowadzący do M101. Galaktyka w 16x70 była bardzo dobrze widoczna bez zerkania, co zaowocowało niesamowitą euforią na stanowisku obserwacyjnym, pobiegłem nawet obudzić sąsiada, żeby podzielić się radością, ale nie kompletnie nie podłapał entuzjazmu.

Wróciłem do Alkaida i tym razem skierowałem lornetę w kierunku Psów Gończych. M51 podobnie jak M101 była bardzo dobrze widoczna a patrząc zerkaniem wyraźnie jaśniała na tle nieba. Skierowałem w entuzjastycznym nastroju lornetę niżej, w kierunku M63, którą w Atlasie podpisano jako Słonecznik. Przyznam, że zlokalizowanie Słonecznika w nocy łatwe nie jest, ale z zerkaniem i ruszaniem lornetką udało się ją wydobyć. Jak już wiedziałem gdzie jest, po dłuższej koncentracji i z zerkaniem potrafiłem stwierdzić maleńki owal galaktyki. Na koniec udało mi się zlokalizować M94 - niewyraźną i bardzo bladą ale dostrzegalną jako obiekt nie będący z pewnością gwiazdą.

 

Lista galaktyk nie wyglądała już tak żałośnie, do tego zaczęła mocno mnie atakować rosa na okularach, postanowiłem więc jeszcze raz obudzić sąsiada, żeby powiedzieć, że życzę mu miłej nocy i wróciłem do domku.

 

Muszę wspomnieć, że odkurzyłem na dzisiejsze obserwacje poczciwego Nikona 8x40 Ex i bardzo, bardzo przydało mi się jego ogromne pole do lepszego zorientowania się w obszarze, przed nakierowaniem 16x70 ze statywu. Powyższe zdanie piszę, ponieważ podczas zlotu zauważyłem, że czasami trzeba powołać się na naprawdę żelazne argumenty, by wytłumaczyć bliskiej osobie, po co potrzebna jest kolejna lornetka. Tak więc, 8x40 z szerokim polem jest konieczna do rozpoznania wstępnego terenu przed obserwacją w większym powiększeniu i robi to znacznie lepiej niż 7x50 która ma mniejsze pole, ale nadaje się lepiej do mgławic ;)

 

Kiedy tak podziwiałem makrokosmos, byłem zupełnie nieświadomy złowieszczych planów mikrokosmosu - po powrocie do domku ze zdumieniem odkryłem, że podczas mojej nieobecności na szybkie w kuchni zorganizowano Mrówka Party - zlot, nomen omen, mrówek latających dookoła cukierniczki. Zleciało się tego tyle, że te ostatnie słowa piszę w lęku i grozie: nie wiem bowiem, jakie są dalsze plany tej hołoty jak już się nażre.


Edytowane przez Yossarian
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałbym, że jest bardzo dobre, ale nie jest, Kraków stanowczo za dużo pali. Napisałem nawet list do Prezydenta, z prośbą, by kazał mieszkańcom wyłączać światła na noc, ale nie odpisał. Bardzo to nieuprzejme.

 

Prezydent Krakowa ma teraz większe problemy na głowie, bo chciał bardzo zapisać się do historii dzięki Igrzyskom Zimowym i odpalić koleżkom działki z puli do zgarnięcia trochę publicznych pieniędzy. Niestety ludzie się zbuntowali, bo wolą pieniądze wydawać na szkoły i żłobki zamiast toru bobslejowego i wywalczyli referendum. Teraz musi wydawać kolejne setki tysięcy złotych na kampanię propagandową, żeby ludziom się odmieniło. Kto wie, może te pieniądze mógłby zaoszczędzić na oświetleniu? Napisz do niego pod jakimś chwytliwym tytułem w stylu: Panie Prezydencie jest kasa na pranie ludziom mózgów. Może wtedy odpisze :D

 

Szkoda, że nie spróbowałeś zaliczyć komety C/2012 K1, która jest ostatnio przy gwieździe Alkaid ;) Widziałem ją przedwczoraj w 10x50 na podmiejskim słabym niebie.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.