Skocz do zawartości

FLAT - Flatownica Aurora 315 mm


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

ja nigdy nie stosuje pojedynczego flata. Im wiecej tym lepiej ale standardowo robie 7 klatek które "stackuje medianą".

25k zliczen na flata jest ok, wydaje się że to winietowanie które jest na tych zdjęciach jest na tyle silne że może być problem z pozbyciem się tego całkowicie.

 

ps. Co do efektu migawki, to widzę że rzeczywiście nowe SBIGi maja inną migawkę, jednak w starszych problem dalej pozostaje;)

Edytowane przez pieg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I widzisz zrobiłeś flata 25000 i masz za swoje. Jest za mała korekcja :D

 

Niekoniecznie ... ja bym obstawiał zdejmowanie kamery i ilość tych flatów. - ale miło że obstawiasz przy swoim ! :icon_smile:

Tu jest kanał B czysty i po DD z i bez flata ... tak samo , albo podobnie . (B ADU=43600 post 28)

kanal B roo.jpg

 

Z DD

kanal B z DD.jpg

 

Dodam ,że łatwiej obrabia się takie zdjęcie z flatem , poza malym gradiantem (wynikającym z ilości -małej- tych klatek kalibracyjnych) łatwiej wyciąga się kolor, lepsze nasycenie , to takie moje spostrzeżenia ...

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można zmniejszyć intensywności świecenia flatownicy Aurora. Najprościej można to zrobić poprzez nałożenie jednej lub dwóch kartek białego papieru A4 lub A3 na teleskop. Można wówczas dwukrotnie wydłużyć czas naświetlania.

 

Andrzej, co masz na mysli, ze nie mozna zmniejszyc intensywnosci swiecenia Aurory? Na poczatku przy tej flatownicy i poprzedniej kamerze musialem podkladac 6 kartek A4 :D, teraz po prostu zmniejszam napiecie na 6V i mam bez kartek przy 0.23s dla kanalu L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Andrzej, co masz na mysli, ze nie mozna zmniejszyc intensywnosci swiecenia Aurory? Na poczatku przy tej flatownicy i poprzedniej kamerze musialem podkladac 6 kartek A4 :D, teraz po prostu zmniejszam napiecie na 6V i mam bez kartek przy 0.23s dla kanalu L.

Rzeczywiście, na stronie Astromarketu jest taka informacja, że można zmniejszyć napięcie lub zastosować kartki papieru. Napisz jaki zastosowałeś zasilacz i gdzie go można kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przetwornica Aurory wyłącza się przy ok. 9,5 V zasilania. Obniżka napięcia do tej wartości nie powoduje jakiś znaczących zmian luminancji panela, tzn takich które pozwalają na przykład dwukrotnie wydłużyć czas naświetlania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, na stronie Astromarketu jest taka informacja, że można zmniejszyć napięcie lub zastosować kartki papieru. Napisz jaki zastosowałeś zasilacz i gdzie go można kupić.

 

http://www.maplin.co.uk/p/maplin-12w-acdc-multi-voltage-power-supply-l82bf

 

Dokladnie ten model jak w linku i kupione w tym sklepie. Dziala w calym zakresie 3v-12v. Uzywam tego do Aurory jak i zasilania HEQ5 mimo, ze jest napisane na niej "indoor use only".

 

 

 

Naski:

 

Kiedy kupowałeś tą flatownice i czy jest okrągła czy jeszcze jako starszy model - kwadratowa ...

 

Bedzie kilka miesiecy temu - okragla. Kupiona od Gerda Neumanna pod tym linkiem.

 

http://www.gerdneumann.net/english/astrofotografie-parts-astrophotography/aurora-flatfield-panels/uebersicht-aurora-flatfield-panels-overview/aurora-flatfield-leuchtfolie-d220mm-mit-12v-inverter.html

 

Mam jeszcze flatownice z Astromarketu do 100mm okragla kupiona do Edka80, ale nie probowalem jej z tym zasilaczem bo szybko zmienilem tube na Quattro 8 inch i uzylem ja moze ze trzy razy podkladajac wspomniane kartki. Przy okazji jesli ktos chetny moge sprzedac. Stan sklepowy 60% ceny obecnej w Astromarkecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.