Skocz do zawartości

Bolid nad Ostrowem Wlkp


Hampel

Rekomendowane odpowiedzi

Wczorajszej nocy fociłem sobie nad miejscowym zalewem Piaski-Szczygliczka. Akurat wykonywałem ekspozycje do startrailsa, gdy moim oczom ukazał się jasno świecący punkt mknący przez niebo w dół. Trwało to 3-4 sekundy i był stosunkowo jasny. W porównaniu z tym co zawsze było dane mi oglądać, to ten meteor wywarł na mnie ogromne wrażenie!

Załapał się także na jednym z kadrów, choć nie do końca bo gdy jeszcze spadał, kończyło się naświetlanie, więc krecha byłaby jeszcze dłuższa!

Po więcej zdjęć zapraszam na mój blog: www.starryshot.wordpress.com


post-25638-0-78406400-1401637095_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie raczej nie jest bolid, tylko efektowny meteor. Boli nie musi "rozpadać się" żeby być bolidem. Za bolid uznaje się taki spadek, którego jasność przekracza -4. Ten był jasny, ale czy aż tak - trudno powiedzieć.

Szkoda, że klatka skończyła się naświetlać, bo przy takim zjawisku, zwykle faktycznie dochodzi od zmiany koloru i rozpadu w końcowej fazie lotu.

Proponuję przesłać zgłoszenie do Pracownik Komet i Meteorytów, wraz ze zdjęciem, miejscem wykonania i dokładnym czasem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po publikacji zdjęcia, odezwał się do mnie inny świadek, który mówi, że widział zielony ogon za tym obiektem.

Ciężko stwierdzić, może faktycznie niefortunnie użyłem tutaj nazwy "bolid". W każdym razie był bardzo jasny.

@Loki dzięki za podpowiedź z tym zgłoszeniem!

 

EDIT

Ignisdei z sąsiedniego forum zwrócił uwagę na ślady po rotacji tego obiektu widoczne na zdjęciu jako fale.

Przerobił zdjęcie w taki sposób, że lepiej to widać:

 

post-25638-0-90042500-1401649139_thumb.jpg

Edytowane przez Hampel
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po publikacji zdjęcia, odezwał się do mnie inny świadek, który mówi, że widział zielony ogon za tym obiektem.

Ciężko stwierdzić, może faktycznie niefortunnie użyłem tutaj nazwy "bolid". W każdym razie był bardzo jasny.

@Loki dzięki za podpowiedź z tym zgłoszeniem!

 

EDIT

Ignisdei z sąsiedniego forum zwrócił uwagę na ślady po rotacji tego obiektu widoczne na zdjęciu jako fale.

Przerobił zdjęcie w taki sposób, że lepiej to widać:

 

 

IAU nie ma oficjalnej definicji "bolida" i są przeróżne interpretacje, wikipedia niestety wprowadza w błąd pisząc tam jakieś bzdury.

W PKiM'ie nazywamy bolidami wszystkie meteory jaśniejsze niż Wenus czyli jaśniejsze niż -4 maginitudo, a superbolidami jaśniejsze niż Księżyc w pełni czyli co najmniej -15 maginitudo.

 

Nie koniecznie rotacja może być odpowiedzialna za taki "ślad" na zdjęciu. Może się okazać że na fotce zarejestrował się bolid oraz pierwsze sekundy widocznego śladu które są rozwiewane przez wiatry strumieniowe na tych wysokościach na których pojawił się ten obiekt.

Sprawdź klatkę po tym zjawisku czy w tym miejscu przypadkiem nie masz widocznego śladu po bolidzie :)

Edytowane przez ax
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.