Skocz do zawartości

Hibernacja i parkowanie montażu


PiotrN

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym prosić użytkowników montaży z goto - o odpowiedź jak u was spisuje się funkcja hibernacji czy też parkowania. Chodzi mi o to czy, mając dany montaż w obserwatorium, możecie ustawić goto jednej nocy a kolejnej korzystać z zadowalającą dokładnością z tych ustawień. Głównie chodzi mi o montaże do wizualna klasy eq5, ale też eq3-2 lub odpowiedniki np. Celestrony cg5.
Pytam dlatego, że chcę ustalić ile czasu upłynie od wejścia do obserwatorium do gotowości montażu do szukania obiektów. Przyznam, że gdyby montaż wymagał alignacji (ustawiania na 2 lub 3 gwiazdy)przed każdą sesją to chyba nie będę myślał o montażu z goto.

Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy Celestronie CG5GT -musisz zrobić Home Position a potem Hibernation

wtedy montaż po zaparkowaniu i odparkowaniu wie dokładnie gdzie jest - pamięta datę oraz godzinę

używałem tego namiętnie w obserwatorium

 

przy NEQ Pro (Mój obecny montaż) mam ustawione w EQmodzie pozycję parkowania i to wszystko

można zrobić mapkę nieba etc ale nie korzystam z tego

po odparkowaniu montażu - jadę w rejon ustawienia ostrości na gwiazdce - puszczam Platesolve (mój tutorial do znalezienia na tym forum) i najdłużej po 3-4 sekundach montaż wie dokładnie gdzie jest

sesję zaczynam maxymalnie 5 minut po otwarciu dachu obserwatorium

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę , że CG-5 GT świetnie sobie z tym radzi. Czyli jednak goto ma sens nawet jeżeli nie mam zbyt wiele czasu na rozpoczęcie obserwacji i samą obserwację - oczywiście na słupie w obserwatorium. Bałem się, że alignacja montaży paralaktycznych trwa zawsze tyle co mojego NexStara SLT czyli zbyt długo, jeżeli chce się tylko zerknąć w niebo,

Edytowane przez PiotrN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkowanie i GOTO znacznie zmniejsza ilość potrzebnego czasu. To jest właśnie metoda, jak chcesz szybko luknąć, bo montaż znajdzie obiekt szybciej od Ciebie. A parkowanie umożliwi działanie montażu bez ponownej alignacji.

Ale nawet, jakbyś musiał alignować montaż każdej nocy na 3 gwiazdy (bez parkowania), to i tak to zajmuje ok 3 min. To przecież tyle, co nic. Ja nie wiem, co tam majstrujesz ze swoim telepem, że schodzi Ci tyle czasu :) Najwięcej czasu zajmuje złożenie zestawu, a w obserwatorium ten kłopot odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.