Skocz do zawartości

Laptop głównie do astrofoto?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Zastanawiam się nad zakupem laptopa, który będzie głównie używany na sesjach astrofotograficznych. Z tego względu musi to być coś w miarę porządnego pod względem mechanicznym, ale bez przesady. Toughbooki Panasonica to raczej przesada, a i tak mnie na nie nie stać.

Waham się pomiędzy 14", a 15,6". Ma się też nadawać do noszenia w plecaku, ale chciałbym żeby był w miarę wygodny - trudno to pogodzić :)

Nie wiem tez, czy jest sens brać modele z dodatkową kartą graficzną. Do grania mam PCta, ale na jakiś wyjazdach itp fajnie by było mieć coś też na lapcu. Także myślę na takim z kartą, ale nie jakąś mocną.

Mam kilka priorytetów - mocny procesor, duży dysk, dużo złącz. Zastanawiam się jednak nad sensownością złącza ExpressCard. Niby można dokupić do niego kartę ze wszystkim, ale w dzisiejszych czasach pewnie też znajdą się przejściówki na USB. Także nie wiem, czy warto się tym złączem przejmować?

Na razie rozważam HP Probook 6570b: http://www.kuzniewski.pl/k1017,hp-probook-probook-6570b.html. Oferuje chyba najwięcej złącz na rynku (jest nawet RS232 - dla nas astronomów przydatny :) ). Jedynie brakuje mi dysku 1000 GB - jest 500 GB. Probooki oferują nietypowe rozwiązanie - rozdzielczość 1600x900, podczas gdy inne laptopy tej wielkości mają przeważnie 1366x768. Do tej pory używam ProBook 6450b, czyli dość podobny, ale nieco starszy (i mniejszy), jest on niejako "pożyczany" i dlatego chcę kupić nowy. Działa bardzo dobrze i w zasadzie jedyne czego mi brakuje to USB3.0, które oczywiście oferuje podany wyżej model. Druga wada to bardzo kiepski ekran (beznadziejnie oddaje kolory) i absolutnie nie nadaje się do obróbki. 6570b ma nowszy ekran i według recenzji oddaje on dość poprawnie kolory.

Chciałbym kupić coś za ok 4k zł brutto.

Co myślicie o tym laptopie? Macie może jakieś inne propozycje? Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie będzie tak - będzie używany do awikowania planet (kontrola bezpośrednia) i sterowania przez TeamViewer podczas sesji DS (do kontroli zestawu bezpośrednio podczas sesji DS mam dedykowany Mikro-PC).

Do obróbki będzie używany sporadycznie - głównie na wyjazdach. Normalnie obróbkę robię na PC. Jednak będę go używał do stackowania - głównie planet, a jedynie obróbkę końcową robił na PC. Stad potrzebny w miarę mocny procek.

Dysk jest potrzebny, żeby pomieścić dużo awików, bo klatki DS to pikuś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, to masz jeszcze inaczej - to jakby w sumie trzeci komputer :) Do sterowania zestawem bezpośrednio mógłbym Ci polecić coś taniego np Della D630 jak ja mam z wymienionym prockiem na 2x2.4GHz, 4GB RAM i SSD - powinieneś się zamknąć w niewiele ponad 1000zł. Takie coś starczy do kontroli, stackowania filmów i sporadycznej obróbki. Sam laptop jest dość pancerny i wyjątkowo stabilny. Jedyną bolączką jest w nim domyślny ekran LCD, ale można go wymienić za 200-300zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do bezpośredniego sterowania komp już jest od jakiegoś czasu - jakiś 2 rdzeniowy procek, 4 GB ramu. Sprawuje się bardzo dobrze.

Planuję kupić raczej coś nowoczesnego. W wolnym czasie będę go używać do astrofoto, ale do normalnej pracy też powinien się nadawać. Ważny jest port USB3.0 - na razie do dysku zewnętrznego, ale za parę lat kto wie, do czego ten port może się przydać (może jakaś szybka kamerka na 3.0?).

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, myślę że w założonym budżecie znajdziesz sporo fajnych modeli. Z 'nowszych' mogę Ci jedynie odradzić nowe IBM/lenovo - w pracy wszyscy którzy je dostali psioczą na nie - na trwałość, awaryjność, przegrzewanie się i jakość matrycy.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.