Skocz do zawartości

Ustawienie PHD - Minimum MOve i RA algorithm


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Prosba o pomoc, wprawdzie guiding daje rade ale może można coś poprawić. Guider to QHY5 mono (pixel 5.2micr.) + szukaczoguider. Czy mam zostawić domyślny algorytm "histeresis" czy może zmienić na resist switch albo jakiś lowpass? Minimum Move może zwiększyć z 0.2 bo z każdym szczytaniem klatki słyszę piardnięcie RA czyli jakby niepotrzebnie coś ścigał. Gwiazdki są okrągłe na 10 minutowych klatkach ale spytać nie zaszkodzi :)

 

Capture.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też bym nie ruszał przy dobrych klatkach 10-minutowych...

http://www.ccdware.com/resources/autoguidercalcv4.cfm tutaj można sobie ten parametr wyliczyć w oparciu o czystą teorię.

 

 

Świetna i przydatna stronka.

 

Czy mógłby ktoś mi to wytłumaczyć ?? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również się przyłączam do pytania, jak wyliczyć te parametry dla mojego zest. guidującego:

 

Szukaczoguider : appertura 60mm , ogniskowa 210mm kamera ASI120MM pixel: 3,75 um (i jaką rozdzielczość do guidowania w kamerce należy ustawić ? )

 

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsługa tego kalkulatorka jest dość prosta:

 

Guide Rate - ustawiamy, tak jak mamy ustawione w montażu. 0.5 jest chyba ustawieniem domyślnym.

Autoguider Image Scale - trzeba wpisać skalę obrazu guidera w sekundach łuku na piksel. Można ją policzyć na kilka sposobów:

1) korzystając ze wzoru:

 

[skala w pikselach] = 206,265 x [rozmiar piksela] / ogniskowa teleskopu

 

Wtedy dla szukaczoguidera i kamerki ASI mamy skalę ok. 3,68

 

2) korzystając z http://www.blackwaterskies.co.uk/p/imagingtoolbox.html gdzie możemy wybrać kamerę i teleskop, a program sam policzy skalę;

 

3) najbardziej dokładna metoda, czyli platesolve np. w Maximie, albo astrometry.net

 

Peak to Peak Allowable Error - dozwolony błąd, którego nie trzeba na siłę poprawiać, bo i tak nie będzie go widać na docelowym zdjęciu. Autor kalkulatorka sugeruje, aby ustawić 75% wartości skali obrazu głównego [nie skali obrazu guidingu]. Czyli jak mamy skalę obrazu 3,17 (atik 314l+ i tsapo65q), to wpisujemy 2,38.

Maximum Allowable Movement - maksymalna odległość o jaką może przesunąć się montaż po otrzymaniu polecenia od guidera. Autor sugeruje 2–4 razy większą wartość niż wartość dopuszczalnego błędu.

 

 

Po wpisaniu tych danych klikamy na przycisk "Calculate", a program wylicza nam wartości ruchu minimalnego [Min. move] i maksymalnego [Max. move].

 

To oczywiście tylko teoria, ale też dobry punkt wyjścia do zabawy [bądź irytacji...] z guidingiem. Lokalny seeing i techniczne możliwości montażu i tak wszystko weryfikują :)

Edytowane przez skriabinlover
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj walczylem z guidowaniem do 4:40 nad ranem.. nie wiem, cos mam nie tak, bo raz guiduje, a raz jest istne szalenstwo i nie pomagaly zadne ustawienia :(

 

O dziwo zaczelo mi sie tak dziac od przed ostatniej mojej nocnej sesji... wczesniej guidung lapal mi bez problemu i 10 minutowe klatki szly czysciutko, wiec bylem bardzo zadowolony.. a teraz zaczelo sie wariactwo i nie wiem w czym problem.

Mont ustawiam wypoziomowany, na polarna ustawiam softwarowo z oprogramowania w pilocie monta. O dziwo jak puszcze naswietlanie 2 minutowe bez guidungu i z duidingiem, to bez mam klatki niepojechane, a z guidem, jest szarpanina..

Jak jeszcze RA zachowuje sie jakos w normie, to DEC po pewnym czasie na wykresie leci w dol. Probowalem roznych ustawien, agresywnosci prowadzenia, sterowanie przez ST4, przez kabelek do kompa przez ASCOM i ciagle te same problemy, nie wiem, juz co moze byc przyczyna i co robic. Ba kupilem nawet porzadniejszy wiekszy szukaczo guider (60mm/ogn 210mm) mając nadzieje, ze to cos poprawi, a tu lipa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę dziwne...

Ja ustawiam tak :

 

- Statyw poziomuję waserwogom i kompasem na północ.

- Głowica 51* na skali.

- Odpalam PHD2 kalibracja na gwiazdę w okolicy południa. Patrząc na wykres kręcę śrubkami na zachód lub wschód.

- Wybieram gwiazdkę na wschodzie i tym samym sposobem koryguję kont głowicy.

 

Cała operacja max 30minut.

Jak będziesz miał agresywność za dużą to mount będzie ci szalał.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję tej metody.. dla mnie tez to jest dziwne, bo wczesniej przy mojej pierwszych probach z guidingiem wszystko dzialalo jak nalezy bezblednie, a teraz od kilku sesji takie chocki-klocki i drapie sie po glowie o co kurde chodzi ???

 

Agresywnosc zmniejszalem juz nawet na 2-9%, bawilem sie wszystkimi parametrami w tablece pod wykresem i nic nie pomagalo.

 

Jak bede mial chwile i moze jeszcze sily po dzisiejszym powrocie z pracy do domu, to sprawdze luzy w moncie, moze tu jest przyczyna ??

 

Odinstaluje i na nowo wgram tez caly soft i sterowniki na kompie.. i sprobuje jeszcze poguidowac poprzez kamere Lifecam Cinema i jak te zabiegi nie pomoga to juz nie wiem, co robic :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo czekacie w PHD2 aż się trend linia ustabilizuje zanim zaczniecie krecić srubami? minute? dwie,trzy? zarówno przy azimuth jak i altidue?

 

To zależy.

Jeżeli wykres leci mi od razu w dół, to wyłączam guiding i koryguję.

W przypadku poprawnej korekty wykres poleci w dół zmniejszając swój kąt. Co znaczy że

korekta była w dobrą stronę.

 

Jak wykres jest jeszcze nie poprawny, a leci mi już np.3minuty , to w tym czasie wypalam klatką sprawdzając kadr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.