Skocz do zawartości

Zamontowanie teleskopu na Clamp Losmandy


Naski

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie zapytanie , dzisiaj udało mi się zamontować nowy teleskop , ale jak zwykle, nie obeszło się bez problemów.

 

Teleskop podczepiłem do Clamp Losmandy

klamra 1.jpg

klamra 2.jpg

 

Na oryginalnej szynie jak na zdjęciu

Tec Klam.JPG

 

---------------

wszystko było pięknie do momentu ustawiania przeciwwag . Teleskop przesuwałem powoli , aż tu nagle :whaaaaa: pod ciężarem teleskopu , kamery i konta nachylenia --- się delikatnie osuną !!! - dobrze że był asekurowany przez drugą osobę ... bo byłoby gorąco ..........

 

Sprawdziłem jeszcze raz docisk i używając jeszcze więcej siły, dokręciłem jeszcze bardziej te dociski ... powiem szczerze że się bałem pojechać teleskopem konkretnie do dołu, aby sprawdzić czy to wytrzyma ...?

 

Pytania:

1.czy to sie na tym tylko trzyma (na tych dociskach)?

2.czy dokręcić to na max max ... mam obawy że coś urwę !?

3.Zastanawiam się czy nie dać coś na końcu i na początku szyny

- jakieś blaszki ograniczające , zapobiegające przesuwowi ?!

---- macie jakieś sugestie

 

-*- dodam że mocowanie od Teleskopu jest krótsze (230mm) i zachodzi tylko na 2 zaciski , a klamra ma na trzy 370mm.... kupiłem dłuższą bo łatwiej ustawić teleskop i go wyważyć .

 

 

Odnośnie punktu 3. coś na końcu i przodzie

tec mocowanie2.jpg

 

Na końcu z jednej strony gdzie klamra nie jest wykorzystywana , dokręciłem ją do maximum , tak aby w ostateczności teleskop nie wyskoczył z szyn , co oczywiście nie zapobiega przemieszczaniu . (nie sprawdzałem po dość mocnym dokręceniu)

tec mocowanie3.jpg

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dal dluzszego dovetaila i na koncu wkrecil srube, ze wrazie zsuniecia zatrzyma sie na srubie. Tak mam zabezpieczonego swojego SCT14, z jednej i drugiej strony wkrecam wlasnie srube i wrazie zjazdu oprze mi sie na niej.

 

Poniżej zdjęcie by pokazać o co mi chodzi.

 

 

 

 

DSC_8306.jpg

Edytowane przez Killerus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokręcanie "do ukręcenia" raczej dobre nie jest, bo można sobie przekręcić. Zrobiłbym tak, jak napisał Killerus, czyli dłuższy dovetail i ograniczniki ze śrub. A jeszcze lepsze byłoby, gdybyś mógł przykręcić dovetaila do tego siodła śrubą, bo widzę, że wzdłuż środka jest tam sporo otworów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Killerus, Ilu - dziękuję za podpowiedzi . - Może napiszę moje rozwiązanie ...:

 

Po założeniu teleskopu , cały ciężar był na jednej stronie (bocznej), co w naturalny sposób nie pozwoliło dokręcić maksymalnie tych śrub , gdyż wydawało mi się że je zaraz "urwę". po przesunięciu teleskopu "na leżąco w+50stopni " , że tak się wyrażę, zsuną się kilka cm... To mnie przeraziło... ale ...

Dzisiaj przemieściłem całą platformę w takie położenie, gdzie obie klamry leżą na siebie i jeszcze dokładniej dokręciłem (a dało się !!!).

Do tego na każdym końcu dodałem specjalny ( samoróbka ) kontowniczek (ogranicznik) - Nawet jak bym chciał teraz, to nie przesunie się na milimetr. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie od Killerusa , że nie tylko zapobiega wysunięciu się z klamr , ale również minimalnemu przesunięciu.

 

------------------

Jednak TEC300ADL :)

 

:sunsmiley::icon_smile:

 

Ale niestety nie jest tak pięknie jak by się wydawało .... tzn

Wszystko jest już zamontowane i czeka na pogodę !!!, Dzisiejszy dzień pozwolił na małą próbę setup'u ... i co ...................

 

Wydaje mi się , że źle obliczyli dystans !... i przemieszczając fokuser od 0 do 10500 mam coś takiego ... okolo 1cm na Atlasie FLI

Fokus na 0

Fokus 0.jpg

Fokus na max wysunięty

fokus max.jpg

 

Moim skromnym zdaniem , powinno być więcej przejściówki o ca 2 - 3,5 cm ?!

2x 20s binn4x4 1680mm teleskop

 

Tif Maxim.jpg

 

W poniedziałek będę musiał się z nimi skontaktować .... Czy potwierdzacie moje spostrzeżenia ... czy można jeszcze jakoś lustrami to skorygować .!?

Szkoda ........................ :whaaaaa:

 

 

Edytowane przez Naski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.