Jump to content

Lańcuszek gwiazd


Mirek_D.
 Share

Recommended Posts

Witam,

 

Wczoraj wieczorkiem obserwowałem trochę niebo moim newtonem 270/1181.

 

W pobliżu M103 na wspolrzednych 1h35m +61st 17' znalazłem bardzo ładny łancuszek 4rech gwiazd około 11-12 mag ułożonych na linii prostej w równych odstępach ok 10".

 

Dzisiaj chciałem sprawdzić co to jest ale niestety w tym miejscu w Starry Night Pro jest tylko pojedyncza gwiazda. Troszeczkę zwątpiłem w swoje obserwacje. Wydrukowałem szczegółowa mapkę (do 13,5 mag) i zasiadłem wieczorem do obserwacji.

 

Łańcuszek gwiazd jest na niebie nadal pomimo, że w programie go nie ma. Zciągnąłem zdjęcie tego obszaru z Digital Sky Survey i rzeczywiście obiekt tam jest. Przesyłam zdjęcie w załączniku.

 

Jest to bardzo ładny układ gwiazd godny chwili obserwacji. Polecam wszystkim do obserwacji zwłaszcza, że łatwo go znaleźć. Leży 40' od M103 w kącie 23stopnie od północy (w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara).

 

Pozdrawiam,

Mirek D.

dss_search.gif

Link to comment
Share on other sites

Właśnie odkryłeś gromadę otwartą Trumpler 1 / Collinder 15 ;-)

1h 35m 59s, +61° 18' 7",widoczna przez 7x50 - 10x50 przy ciemnym niebie (mag. całkowita 8.1), opis: "Trumpler 1: A compact cluster; the main body consists of 4 mag 10 stars in a line. About a dozen fainter stars are scattered around this main feature. Diam. about 2'."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.