Skocz do zawartości

Problem z focuserem


Elmarqo

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z focuserem, który nie wraca do pozycji zerowego kroku. W jolofocuserze wpisuje np. 19000 kroków, focuser tam idzie, następnie wpisuję 0 i po powrocie jest minimalna szpara, którą mogę zlikwidować ręcznym przesunięciem pokrętła. Sprawdziłem docisk na sprzęgle helikalnym - było ok. Zastanawia mnie czy silnik liczy właściwie kroki, bo zaznaczyłem kropką pozycję na pokrętle, jak radził Jolo i okazuje się że kropka po powrocie jest w innym miejscu. Proszę o jakieś sugestie.

20141004_160729.jpg

Edytowane przez Elmarqo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie każdy mikrofocuser 1:10 i podobne montowane w wyciągach (jak zresztą każda przekładnia) posiada pewien luz. Da się go wyczuć kręcąc gałką ręką bez silnika. W jolofocuserze możesz sobie zdefiniować wielkość backlashu, czyli właśnie luzu i będzie on go rekompensował. Trzeba tylko jakoś to zmierzyć.

W którym miejscu zaznaczyłeś tą kropkę? Jeśli po przekładni mikrofocusera, to nie dziwne, że jest pewna różnica, choć na głównej oście w sumie ten luz nie powinien być widoczny (powinien być raczej mały). Zaznacz sobie miejsce na sprzęgle i sprawdź, czy względem korpusu silnika wraca ono do pozycji wyjściowej - wtedy przekonasz się, że z samym silnikiem jest wszystko ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walki z wyciągiem ciąg dalszy. Zrobiłem tak jak sugerował MateuszW i zaznaczyłem kropką pozycję wyjściową sprzęgła helikalnego. Po 19000 krokowej jeździe, wróciło do pozycji wyjściowej, mimo, że sam wyciąg nie dojechał do pozycji 0. Ściągnąłem z wyciągu Atkia z kołem i bez żadnego obciążenia wyciąg wraca do pozycji zerowej. Sprawdziłem czy silnik dostaje 12V i dostaje. Zastanawiam się czy silniczek jest wystarczająco mocny, ale to chyba bardzo mało prawdopodobne... (http://silniki.pl/in...50&details=2540) Powoli kończą mi się pomysły, co jeszcze może być przyczyną takiego zachowania wyciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko i wyłącznie mikrofokuser. Poślizg na przekładni ciernej może wystąpić zawsze. Jedyna metoda to wywalić mikrofokuser, sprząc ośke główną np.przekładnią z paskiem zębatym. Lub zastosować silnik krokowy z większym przełoźeniem, taki jak np. ma Robofokus.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia silnika. Tak jak pisał Wesal, jest to uślizg albo na przekładni,albo tak jak u mnie ma to miejsce, na wałku, który przesuwa wyciąg. Ja przestałem się przejmować tym niewielkim luzem. Myślę że przy focusowaniu np FocusMaxem ma on znikomy wpływ na końcowy efekt ostrzenia, przynajmniej w moim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie kwestia silnika. Tak jak pisał Wesal, jest to uślizg albo na przekładni,albo tak jak u mnie ma to miejsce, na wałku, który przesuwa wyciąg. Ja przestałem się przejmować tym niewielkim luzem. Myślę że przy focusowaniu np FocusMaxem ma on znikomy wpływ na końcowy efekt ostrzenia, przynajmniej w moim przypadku.

Czytałam o Twoich problemach i miałem nadzieję, że je rozwiązałeś, bo mógłbym Twoje rozwiązanie zastosować ☺. Wyciąg nie dojeżdża ok jednego, półtora obrotu microfocusera. Jeszcze z nim powalczę, bo nie daje mi to spokoju.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.