Jump to content

Mapy topograficzne dla podróżnych i miłośników astronomii


Marek Substyk
 Share

Recommended Posts

Wojskowe mapy topograficzne całej Polski 1:50000 na płytach CD i DVD

 

W astronomii bardzo dużą rolę w obserwacjach odgrywa znajomość położenia geograficznego miejsca obserwacji. Jeżeli dysponujemy GPS'em z ustaleniem naszego położenia nie mamy jakiegokolwiek problemu, natomiast jeśli nie posiadamy go musimy polegać na dokładnych mapach topograficznych, które umożliwią ustalenie naszego położenia.

Jeszcze do niedawna szczegółowe mapy topograficzne były przeznaczone tylko i wyłącznie dla wojska. Teraz dzięki ich odtajnieniu, możemy zaproponować Państwu 3 wersje map, które swoim zasięgiem obejmują całą Polskę, za wyjątkiem nie udostępnionej 1 mapy zawierające się pomiędzy długością geograficzną 19°45' a 20°00' w długości geograficznej oraz 51°40' a 51°50' w szerokości geograficznej (obszar 18x18 km). Powód braku tej jedynej mapy jest nam nie znany.

Ogółem cała powierzchnia Polski jest podzielona na 1053 bloki o rozmiarze 10x15 minut kątowych (szerokość i długość), kwadrat o boku ok. 18 km, z tego udostępnionych mamy 1052 map, za wyjątkiem jednego o którym już wspomnieliśmy.

Każda z map w zależności od wersji kompresji zajmuje około od 2 do 7 MB w postaci pliku graficznego JPEG lub TIFF w rozmiarze ok. 2500x2900 pikseli w pełnych odcieniach szarości. Skala mapy wykosi 1:50000, czyli po wydrukowaniu 1 cm na mapie stanowi odległość 500 metrów.

Wszystkie mapy oraz zgromadzone na nich dane pochodzą z lat 1980-1987 i swoją treścią w wielu wypadkach odpowiadają rzeczywistości. Nie znajdziemy na nich budynków, mostów, dróg wybudowanych po roku 1987 !

Treść map topograficznych przedstawiona jest w formie graficznej, co stwarza dobrą poglądowość, łatwość i jednoznaczność rozumienia sytuacji terenowej. Obserwując mapę dość łatwo można wyróżnić z jej treści takie elementy składowe terenu jak rzeźba, roślinność, sieć osadnicza, drogi komunikacyjne, wody i wszelkiego rodzaju podmokłości oraz ich wzajemne zależności. Aby można było poprawnie odczytywać sytuację topograficzną na mapie należy najpierw poznać umowne znaki topograficzne, zasady przedstawiania terenu na mapie oraz nabyć niezbędne umiejętności i doświadczenia czytania mapy (opis załączony na płytach).

Dodatkowo wielką pracą stworzyliśmy unikalny system plików *.map opracowany dla każdej mapy, który umożliwia wczytywanie map do programu OziExlorer (program załączony na płytach). Daje to możliwość odnajdowania miejsc na podstawie posiadanych współrzędnych lub odwrotnie. Na mapach możemy rysować nowe trasy, punkty itp.

Jeżeli dysponujemy GPS, który możemy podłączyć do komputera, będziemy mogli nanosić na mapy: waipointy (własne punkty zaznaczone w GPS), przebyte i planowane trasy z niebywałą dokładnością (patrz poniższe przykłady). Dysponując notebookiem podłączonym z GPS nasze możliwości rosną jeszcze bardziej. Oprogramowanie umożliwia zaznaczanie na mapie bieżącego miejsca na żywo! W ten sposób trafimy prawie wszędzie w Polsce w każde miejsce

 

Dane techniczne map:

Nazwa map: Wojskowa mapa topograficzna (Sztab generalny Wojska Polskiego)

Ilość map: 1052 (na 1053)

Układ współrzędnych: Pułkowo 1942 (1)

Poziom odniesienia: Kronsztadt

Poufność danych: odtajnione w 1989 roku

Warstwice ciągłe: co 10 metrów

Znaki umowne: według wzorku z 1966 roku

Dodatkowo opisy: zboczenia magentycznego, zbieżności południków, uchylenia magnetycznego, rocznej zmiany zboczenia magnetycznego wg. stanu z 1985 roku (w zależności od mapy)

 

Przykładowy fragment mapy z naniesioną przez GPS przebytą drogą (na czerwono) oraz 4 punktami (na żółto)

 

silos.jpg

 

Szczegóły oferty i przykłady

http://www.astrocd.pl/mapy.htm

 

Cena zestawu już od 39 zł.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.