Skocz do zawartości

[S]Japońska jakość Takahashi w atrakcyjnej cenie - Mewlon 210


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Mewlon 210 - specyfikacja tutaj. Układ optyczny Dall-Kirkcham. Stan idealny optyczny i mechaniczny , bez rysek na lakierze nawet!

Teleskop wrócił na giełdę bo jego chwilowy właściciel zakwalifikował fabryczny spaw jako podrapaną blachę :) Niestety nie poradził sobie także z justowaniem szukacza, który dziś będzie zjustowany i przygotowany.

Teleskop kupiłem niedawno z drugiej ręki w celu długoogniskowej fotografii DS, ale niestety okazało się że 0.95 arcsec/piksel to za dobrze , jak na polskie warunki.

Jest to świetny sprzęt planetarny i wizualny , z najwyższej półki. Bardzo ciekawe rozwiązanie szukacza, który jest jednocześnie rączką do noszenia- na tyle mocny że nie powoduje to rozjustowania szukacza z teleskopem głównym. Dokładność wykonania luster 1/20 lambda.

Cena teleskopu - 4500 pln plus koszty transportu- preferuję odbiór osobisty.

Dodatkowym wyposażeniem jest flattner/reduktor Takahashi 0.8 raza, dedykowany do Mewlonów. Sam kosztuje 1000 pln, w komplecie z teleskopem tylko 5000 pln ( teleskop puls reduktor).

 

Zdjęcia fabrycznych "zniszczeń " i teleskopu wrzucę po południu. Teraz tylko widok ogólny.

 

Kontakt na PW.

 

Mewlon.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dokladam obiecane fotki.

Teleskop jest w idealnym stanie optycznym i mechanicznym. Powłoki lakiernicze wyglądają jak nowe, wszystkie gwinty i regulacje działają prawidłowo.

 

2.jpg

Lustro główne zawieszone na pierścieniu " pływającym" po centralnej rurze z baflami ( przechodzącej przez otwór w LG na tył teleskopu) wykazuje praktycznie niezauważalne - w porównaniu do innych teleksopów które miałem ( np. SW MAK 182/2700) - wahania przy zmianie kierunku ostrzenia przód -tył. Ma bardzo precyzyjny miękko poruszający się mechanizm regulacji. Nowe smary.

 

7.jpg

Lustro jest krystalicznie czyste i bez jakichkolwiek rysek.

8.jpg

WIzjer Takahashi 7x50 to samo w sobie małe dzieło sztuki optycznej wyposażone w okular z podświetlanym krzyżem- ja sprzedaję bez podświetlenia , bo nie dostałem go od poprzedniego właściciela - generalnie jest to wyposażenie opcjonalne.

 

3.jpg

4.jpg

 

Osiowość szukacza z teleskopem głównym regulujemy zmieniając grubość podkładek pomiędzy odlewanym korpusem stopy szukacza a tubusem teleskopu ( mocowanym na dwie śruby M6). Tak jak na obrazkach. Precyzyjna regulacja jest możliwa dzięki ruchomemu pierścieniowi, w którym jest osadzony okular szukacza, pozwalającemu na mimośrodowe ustawienie okularu z krzyżem.

 

I na koniec " straszna bruzda wyryta przez nieumiejętne wyjmowanie lustra głównego" reklamowana przez chwilowego byłego posiadacza teleskopu jako wada - jest to de facto ....SZEW - SPAW TUBUSA... ze śladami szlifowania nierówno pomalowany . Ot i cała historia. Widać wyraźnie na fotkach poniżej. Sprawdziłem - w moim FSQ 106 N wygląda to podobnie, tylko jest częściowo zakryte baflami ..

 

5.jpg

6.jpg

 

 

Zachęcam do nabycia tego teleskpu, bo niezbyt często sprzet tej klasy pojawia się na giełdzie.

!.jpg

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.