Skocz do zawartości

Robię lustro 150/1500 mini ankieta


BugsBunny

Rekomendowane odpowiedzi

Tak powiadasz zeby odstawic nóż narazie? hmm. w sumie polerowania bylo ponad 12h Ja robie lusterka 20cm. Jedno mam sferke, w zasadzie to wiele go nie figuryzowałem poprostu sprawdzilem co tam jest no i tę ostatnia godzinę polerowania dodawalem cojakis czas ruchy aby tę góre zlikwidowac, potem jeszcze jedno krotkie podejscie i jest sferunia :D natomiast wlasnie zabieram sie za drugie lustro. Ale tak w sumie to sie zastanawiam czy nie poświęcic jeszcze 2-4h na polerowanie. Bo jak tak przelece cale lustro lupą to gdzies tam czasami jest (raczej bliżej środka) jakas kropeczka Może by to jeszcze zeskrobal :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powiadasz zeby odstawic nóż narazie? hmm. w sumie polerowania bylo ponad 12h Ja robie lusterka 20cm.

Zrobisz jak chcesz, w sumie to już masz końcówkę. Figuryzację należy rozpoczynać z doskonale wypolerowanym lustrem. Zrób test laserem, przeklejam z mojego artu:

Kompletnie wypolerowana powierzchnia odbija 4% padającego na nią światła. Ocena powierzchni jest więc kwestią po części subiektywną, są jednak pewne ogólne wytyczne. Co chcemy osiągnąć przez polerowanie to jak najmniejsze odbicie powierzchniowe w porównaniu z odbiciem wewnętrznym. Spójrz na zdjęcie poniżej.

 

http://www.racjonalista.pl/img/strony/tel060531_44.jpg

 

Rycina 38. Test laserowy. Czerwony okrąg wskazuje na odbicie powierzchniowe, obok zaś widać światło odbijające się od spodniej krawędzi zwierciadła. Odbicie powierzchniowe powinno stanowić około 4% padającego światła i musi być jednolite na całej powierzchni zwierciadła.

 

Zwierciadło należy wpierw bardzo dobrze wyczyścić. Po umyciu detergentem i wytarciu do sucha ręcznikiem papierowym przecieramy powierzchnię chusteczkami dezynfekującymi, nasączonymi alkoholem, np. izopropanolem. Po wyschnięciu kładziemy zwierciadło na ciemnej powierzchni i gasimy światło w pomieszczeniu. Przesuwając powoli promień lasera po całej powierzchni szukamy drobnych wżerów i zarysowań — naświetlone błyszczą jaskrawo. Aby upewnić się, że są to wżery, należy trzymać w drugiej ręce chusteczkę papierową i przesunąć delikatnie po powierzchni, gdyż drobiny kurzu dają ten sam, błyszczący efekt. Zwierciadło jest wypolerowane tylko wtedy, gdy brak jest jakichkolwiek wżerów i draśnięć, a cała powierzchnia odbija taką samą ilość światła. Należy zwrócić szczególną uwagę na krawędzie, gdyż one polerowane są wolniej niż środek. Lepiej pracować dłużej niż za krótko, tutaj nie można przedobrzyć. Niedostatecznie wypolerowana powierzchnia da zaś w efekcie matowe zwierciadło po pokryciu aluminium. Warstwę tą będzie trzeba zedrzeć i zwierciadło poprawiać, czego nikomu nie życzę.

 

 

Koleś z firmy aluminizującej zwierciadła kazał mi podpisać formę, że zdaję sobie sprawę, że jeśli zwierciadło jest niedostatecznie wypolerowane, powierzchnia aluminium może być matowa :blink:

 

 

Będziesz parabolizował zwierciadełka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze popoleruje A co tam "Lepiej pracować dłużej niż za krótko..." ogniskwe mam 182cm bo nie planowalem parabolizacji. W chwili obecnej jestem na chorobowym i dlatego sie porwalem na takie szlifowania :rolleyes: Ale wnet wracam do pracy i obawiam sie ze raczej napewno niebede mial czasu na parabolizacje, wiec pozostane przy sferach. Przy tych parametrach jest to dopuszczalne. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mam takie pytanko, bo napewno ktoś to przerabiał, gdzie można zdobyc coś takiego jak przedstawiłem na rysunku?? czyli zębatka i listwa ząbkami pasująsymi do tej zebatki, oczywiście to ma byc użyte do budowy wyciągu.

zebatka.jpg

 

Chociaz chwilami mam natchnienie aby wykombinowac jakies inne oryginalne ogniskowanie :szczerbaty:

 

z góry dzieki za info :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.