Skocz do zawartości

Wizyta w obserwatorium w Nicei.


Amper

Rekomendowane odpowiedzi

Prawie rok temu pisałem o wcześniejszej wizycie w jednym z obserwatoriów na południu Francji, a wczoraj miałem okazję być w kolejnym.

Poniżej link do wcześniejszej wyprawy, a później już opis z obecnej.

http://astropolis.pl/topic/45818-z-wizyta-w-observatoire-du-pic-des-fees/

 

Korzystając z wolnego wekendu, postanowiłem się wybrać do obserwatorium w Nicei.

Obserwatorium jest czynne dla zwiedzających tylko dwa dni w tygodniu, w środy i soboty. Otwarcie bramy jest o godzinie 14:45. Idziemy kupić bilety, dorośli 6€ dzieci troszkę mniej :) .

Kiedy wszyscy zainteresowani mają już swoje bilety, "przewodnik" zbiera grupę i zaczyna się dwu godzinne zwiedzanie terenu Obserwatoire de la Cote d'Azur.

Na samym początku przewodnik opowiada o powstaniu obserwatorium, kto go założył, kto co projektował itd. Ciekawostką jest to, że projektantem i wykonawcą kopuły głównego obserwatorium był Gustave Eiffel, genialny konstruktor dzięki, któremu możemy dzisiaj oglądać i zwiedzać wierzę Eiffla. Kopuła tego obserwatorium ma 24m i waży 100 ton. Obserwatorium zostało otwarte w roku 1887.

Później zaczyna się zwiedzanie obserwatoriów, sprzęt nie jest najmłodszy ale robi wrażenie:

 

Główne obserwatorium

DSC_2211.JPG

Hymmm, nie wiem kto to, ale przywitał nas z otwartymi rękoma :)

DSC_2213.JPG

Refraktor o ogniskowej prawie 18m i średnicy soczewki zaledwie 76cm

teleskop.jpg

Kamery, z tego co zrozumiałem badają gwiazdy przy pomocy światła podczerwonego ale tu sie kłania moja bariera językowa, dlatego mogłem coś źle zrozumieć, kamery są trzy.

DSC_2223.JPG

Montaż, tu oczywiście jest to montaż paralaktyczny

DSC_2226.JPG

Tabliczka informacyjna z małą lunetką z podczepioną kamerkę, jak sądzę do kontroli położenia głównego teleskopu.

DSC_2228.JPG

Następnym obserwatorium jakie zwiedziliśmy było coś co otwierało sie jak wagon :)

Zabijcie mnie ale nie wiem do czego służy ten teleskop, jedno co wiem, to że jego konstrukcja jest lustrzana. Wiem, że patrzą przez niego na gwiazdy podwójne i wielokrotne .

DSC_2246.JPG

Kolejne obserwatorium z wielkim refraktorem.

DSC_2251.JPG

W planach mam wizytę w innym państwowym obserwatorium na południu Fr, zamknięte dla zwiedzających. Ja jednak go zobaczę, bo poznałem człowieka, które w nim pracuje i o dziwo zajmuje się tam badaniem ruchów płyt tektonicznych kontynentów za pomocą laserów i satelit.

 

Reszta mini relacji w drugim poście. Limit MB

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.