Skocz do zawartości

OPTISAN 76/700


Wajamos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

 

w dniu wczorajszym znajomy oddał mi swój wyrób teleskopopodobny, u niego kurzył się w komórce. jest to sprzęt jednak wybrakowany, gdyż pogubił on okulary, jakie miał do tego sprzętu.

Mam do was uprzejme pytanie, czy warto do niego kupować lepszej klasy okulary, niż tak zwane "po taniości"?

 

Pragnę zaznaczyć iż nie spodziewam się wiele po czymś takim, a kiedyś chciałbym zainwestować w dobsona 10"... Może pod tym kątem warto sprawiać sobie okulary, by móc przynajmniej miło obserwować księżyc, ewentualnie po prostu patrzeć sobie na inne obiekty w zasięgu wzroku...?? A okulary najwyżej zasiliły by z czasem arsenał dla dobsona... zastanawiam się także nad zakupem kolimatora, gdyż nie jestem pewien, czy mimo wszystko był on godnie przechowywany... na razie korzystam z lornetki 25x70, lecz bez statywa, a co za tym idzie moje obserwacje są bardzo improwizowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe, w jakim standardzie ma ten Optisan wyciąg okularowy. Jeśli 1,25" możesz kombinować nad okularami które w przyszłości posłużą Ci do planowanej 10tki. Obawiam się jednak, że masz w tym wynalazku fokuser w standardzie 0,96" :( W takim scenariuszu, najsensowniejsze było by zapolownie na stare okulary mikroskopwe o takiej średnicy - to był (a może ciągle jest?) dosyć popularny standard w mikroskopach. Pamiętam, że jeszcze za cara, mając Optisana 114/900 (mój pierwszy teleskop :) ) kupiłem do niego jakieś stare ruskie okulary mikroskopowe na allegro (odpowiedniki 15mm i 20mm ogniskowej). Dawały obraz na poziomie masowych plossli, a zapłaciłem za oba coś w okolicach 50 pln.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eee... nie ma tam 2" wyciągu. To znaczy, że patrzysz w goły korpus wyciągu z wybebeszoną wkładką. W sumie, to jak masz dostęp do jakiejś tokarki, to wiesz już co robić ;) A, i drewno jest lekkie, łatwe w obróbce i tanie, tańsze niż aluminium. ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Hansie, przyznaję rację, patrząc po podobnych produktach tej firmy są tam montowane wyciągi 1,25 cala. jutro postaram się zrobić dobre zdjęcie stanu faktycznego, w jakim jest obecnie wyciąg okularowy. swoją drogą dla mnie ten teleskopik spada jak manna z nieba. lepiej na czymś takim uczyć się pełnej mechaniki teleskopu, zwłaszcza że dostałem go za nic...

 

 

EDIT:

 

Zamieszczam zdjęcia zrobione kilka godzin temu. Moim zdaniem, poza lekko wybrakowanym wyciągiem, rozkręconym statywem, i ogólnym zakurzeniem nie dolega mu nic więcej....

 

Chyba, że moje oko nowicjusza nie dostrzega pewnych problemów...?

post-28696-0-44708700-1433619957_thumb.jpg

post-28696-0-86447500-1433620379_thumb.jpg

Edytowane przez Wajamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg wygląda na kompletny (poza przelotką redukcyjną o której pisaliśmy wcześniej). Co do montażu - widzę tu jakieś ALT-AZ. Tak jak pisałem na PW, może się okazać, że po doprowadzeniu go do ładu i posadzeniu na nim twojej lornetki, zobaczysz więcej niż tym Newtonikiem. Sporo tu zależy od stanu obu luster teleskopu i jakości twojej lornetki. Tak czy siak, dobierając okulary nie wyrywał bym się z ogniskową mniejszą niż 10mm.

 

Przy okazji, jak to leżało gdzieś w szopie parę lat, to pewnie jest też rozkolimowane. Jak się zabrać za doprowadzenie tego do ładu znajdziesz szukając po wątkach AP. Powodzenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

I jak się udała kolimacja? Bo na pierwszy rzut oka widzę coś wyglądającego niemal dokładnie tak samo, jak i mój "teleskopopodobny" ;) wyrób... A tam (w moim) śrób kolimujących (kolimacyjnych?) BRAK... Na "płycie spodniej", że ją tak nazwę, przykręconej trzema bocznymi śróbkami do rury osadzone jest "zwierciadło główne", że je tak nazwę ;) - leży na filcowych (gąbczastych?) podkładach przyblokowane blaszkami i śrubkami do trzech blokujących wokół trzpieni. Regulacji jakiejkolwiek brak, ewentualnie można próbować kręcić tymi śrubkami w środku, tyle, ze filc/gąbka pod lustrem jet raczej sztywna... No i bez odkręcenia całej pokrywy z lustrem od rury raczej się nie da. A może ktoś ma jakieś swoje, fajne doświadczenia, próby? A PODNOSIŁ ktoś już to lustro? Aha, jeszcze jedno pytanie. Czy po odkręceniu redukcji okularowej z wyciągu mamy normalny gwint 1,25" ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej nieobecności online,

 

udało mi się za 5zł zamówić polecany przez Hansa okular od mikroskopu, który wstępnie zamontowałem bardzo ciasno za pomocą piankowej izolacji rury, w którą to rurkę zmieścił się idealnie okular. Efekty wizualne tego teleskopu na takim stanie rzeczy są średnie, gdyż na razie ciężko jest nastroić obraz nawet na księżyc. Jednakże chciałem na razie sprawdzić ogólną moc tego wyrobu, bez przeprowadzonej kolimacji, oraz przede wszystkim, bez przeczyszczenia luster. Jak tylko będę mieć chwilkę czasu i odpowiednie materiały czyszczące, to się za to zabiorę, i wtedy będę mógł realnie ocenić stan tegoż wyrobu teleskopowego

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.