Jump to content
Sign in to follow this  
Paether

Polecamy O piwie z Kosmosu historyjki trzy...

Recommended Posts

O warzeniu w nieważkości...


want-to-drink-a-beer-in-outer-space.jpg


Pewien 11-latek z Colorado (oczywiście w USA) wygrał 2 lata temu całkiem poważny konkurs, proponując wyprodukowanie piwa w Kosmosie. Pomysłowy uczestnik narodowego konkursu na propozycję eksperymentu, który mógłby zostać przeprowadzony w Kosmosie, zamiast zasugerować wpływ nieważkości dajmy na to, na myszoskoczki, stwierdził że astronauci ku pożytkowi naukowemu oczywiście...mogliby produkować piwo.

Skąd taki pomysł w głowie 11-latka?

Zerknijmy na imię i nazwisko zwycięzcy - Michal Bodzianowski. Prawdopodobne pochodzenie może tłumaczyć takie a nie inne zainteresowania. Dodatkowo jeden z nauczycieli wyjaśnia, że chłopak dostał niedawno książkę w której przeczytał jak popularne w średniowieczu było piwo, ponieważ było bardziej czyste niż woda. Chłopak w swej pracy tłumaczy, jak ważna zarówno dla przetrwania w Kosmosie jak i z powodów medycznych, może być produkcja piwa :)

Propozycja ta wygrała z 744 innymi nadesłanymi przez 3900 uczniów w wieku 10-17 lat.

Konkurs był częścią programu "Student Spaceflight Experiments Program".


Piwo z księżycową wkładką...


pw-406493-a4ace3b2db41dc5f2328d0,0,750,0


W pewnej amerykańskiej knajpie można się napić piwa z... pyłem księżycowym. I nie jest to tanie hasło reklamowe, ale prawdziwy owoc współpracy browaru z Delaware z NASA (za pośrednictwem firmy ILC Dover, przygotowującej dla NASA skafandry).

Jak podaje space.com, browar i restauracja Dogfish Head Brewings & Eats serwuje swoim klientom piwo, które oprócz zwykle spotykanych w złotym trunku składników, zawiera... pył księżycowy. Do niemieckiego piwa dosypywany jest pył z ziemskiego satelity. W ten sposób powstaje "Celest-jewel-ale". Co więcej, piwo podawane jest w kuflach pokrytych specjalnym materiałem używanym przy produkcji skafandrów astronautów. Pył księżycowy jest traktowany w Stanach Zjednoczonych jako dobro narodowe. NASA niechętnie udostępnia próbki pobrane na Księżycu, a tym bardziej w celu spożycia z piwem :D. Ze względu na niewielką ilość trunku, księżycowe piwo można skosztować wyłącznie na miejscu.

Aha, najważniejsze - piwo ma zawartość alkoholu 5 procent.


Piwo z Japonii, jęczmień z ISS...


8436610399_d7ef4f3836_b.jpg


W 2008 roku piwny gigant z Saporro przy współpracy z Rosyjską Akademią Nauk oraz Uniwersytetu Okayama, wyprodukował złocisty trunek uwarzony z jęczmienia wyhodowanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Niestety trunek o 5,5-procentowej zawartości alkoholu nie był oczywiście w powszechnej sprzedaży - pozaziemskiego smaku mogli spróbować wybrani mieszkańcy Japonii (rejestracja na liście do losowania odbywała się na stronie internetowej browaru). Sprzedano 250 sześciopaków, 110$ za każdy.

- Nie ma drugiego takiego piwa, bo jest ono uwarzone w 100 procentach z jęczmienia. Naszym największym hitem jest marka Black Label, która wykorzystuje dodatkowe składniki, takie jak ryż. To piwo nie ma żadnych dodatkowych składników i jest wyjątkowe -stwierdziła Junichi Ichikawa z firmy Sapporo Breweries.

Kosmonauta, doktor Borys Monukow, który spędził w kosmosie 11 dni, powiedział, że jęczmień jest kolejnym produktem uprawianym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po pszenicy, sałacie i groszku. Niedługo do tej listy mogą dołączyć ziemniaki.

- Myślę, że spróbujemy uprawiać ziemniaki ale w celach spożywczych, nie w celu produkcji wódki! - powiedział Monukow.

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.