Skocz do zawartości

Wazne zakrycie asteroidalne efemeryda - last minute


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro ważne zakrycie asteroidalne !

 

Mapki i efemeryda sprzed troszke ponadgodziny (teraz, gdy to piszę jest 18:55) jest już w dziale Efemerydy zakryciowe strony www.astronomia.net.pl/astromax!

 

 

Zakrywana gwiazda ma jasność 11.4 mag więc dostępna będzie już przez 15 cm teleskopy (pod dobrym niebem oczywiście - Borte 5 to minimum).

 

Pas ma sporą niepewność i może się przesunąć nawet o 100-150 km!

 

Tak więc w do zakryciowego maja dokłada się nam jeszcze ciekawe zakrycie !!!

 

Uwaga obserwować nawet 20 min. przed czasem efemerydy - asteroida może mieć księżyc !

Pozdrawiam

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro, gdyż po północy, ale to najbliższa noc. Jeżeli tylko ustąpią chmury będę obserwował. W tej chwili w Jarosławiu całkowite zachmurzenie, ale w nocy ma się wypogadzać. Nastawię budzik i zobaczę.

 

Zachęcam innych do obserwacji. Pora strasznie nieprzyjemna, środek nocy, ale zakrywana gwiazda jest w pobliżu jasnych gwiazd i łatwo ją zlokalizować w ciągu kilku minut. Oczywiście polecam rozpocząć poszukiwania przynajmniej pół godziny wcześniej, aby nie wkradła się nerwowość.

 

Gwiazda jest na pograniczu gwiazdozbiorów Węża i Wagi. W momencie zakrycia będzie stosunkowo wysoko nad horyzontem. I co najważniejsze pas zakrycia obejmuje południową Polskę, a że może się nieco przesunąć centralna też powinna obserwować.

 

Nie mam przekonania do tych 20 minut, gdyż według mnie ewentualny satelita powinien być bliżej, ale jak ktoś ma cierpliwość i dobre oczy...

Zresztą Paweł ma o wiele większe doświadczenie w tej dziedzinie niż ja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mysle, ze z doswiadczeniem to mocno przesadziles!!!

To chyba na odwrot!

Ale takie byly zalecenia na ESOP !

Terz mi sie wydaje, ze powinno to byc blizej czasu efemerydalnego!

Ale na ESOP pokazano takie wyliczenie ze gdyby daktyl w max. elongacji mial zakryc gwiazde a potem miala by to zrobic asteroida to zakrycie przez Daktyla nastapilo by ok. 15 min. przed zakryciem wlasciwym!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety u mnie przez całą noc było całkowite zachmurzenie. Sprawdzałem o północy, potem o godzinach 1 i 3. Wypogodziło się dopiero około południa.

 

Nie przypuszczałem, że satelita może być tak odległy (czasowo) od macierzystej planetoidy. Teraz chyba sam będę obserwował dłużej.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chmury!

A co do postu grega!

Czy wiesz, ze pierwszy ksiezyc planetoidy odkryto dzieki zakryciu?

Czy wiesz, ze takie zakrycie lub jego brak odpowiednio zarejestrowane na odpowiedniej ilosci stanowisk potrafi poprawic elementy orbity lepiej niz caloroczna seria pomiarow astrometrycznych?

Czy wiesz ze wiele asteroid po obserwacji zakrycia lub przejscia kolo gwiazdy okazalo sie byc kometami bo blask spadal powoli?

Czy wiesz ze ksztalt planetoidy Kleopatra ("kosc") (i nie tylko tej asteroidy) po raz ierwszy poznano dzieki zakryciom?

Czy wiesz ze asteroida Tercidina jest, dzieki tylko jednemu zakryciu (w zeszlym roku - patrz => http://www.astronomia.net.pl/astromax/ter345.htm), uwazana obecnie za jedna z 3 najlepiej zbadanych (nie liczac badanych przez sondy)

Czy wiesz, ze zakrycia asteroidalne znajduja sie wsrod priorytetow obserwacyjnych USNO, TMO, ESO i wielu innych obserwatoriów?

Czy wiesz, ze to dzieki zakryciom wykryto blad systematyczny w pozycjach katalogu HIP?(patrz => http://www.astronomia.net.pl/astromax/astrometry.htm )

Mozna by tu wiele wymieniac po co obserwuje sie zakrycia asteroidalne!

Ale Ty pisales o tym jaka to przyjemnosc - nie obserwowales to nie mow bo dla Tych co obserwuja jest duzo wieksza niz z glampienia sie w Mki i NGC!

Poza tym cala "oprawa" obserwacji zakrycia - zakrowno wizualnego jak i CCD - daje tyle adrenaliny -...pikajacy DCF swiecacy monitor - magnetowid wszystko rejestruje...a ty ze stoperem w reku - zakrycje czy nie zakryje!

Jedni zna zakrycie czekali 25 lat (Henk Bulder - Holandia - obserwuje 25 lat a dopiero w zeszlym roku widzial zakrycie ozytywne) a sa i tacy co od pierwszego razu widzieli zakrycie przez 8 kolejnych razy i to z jednego i tego samego miejsca (takim szczesliwcem jest Oscar Canales Moreno z Pinsoro kolo Zaragozy w Hiszpani)!

Zakryciom tym towarzyszom ogromne emocje porownywalne z brzegowka szczegolnie wtedy gdy pas przechodzi blisko nas!

Ale dopoki nie poczujesz tych emocji i nie bedziesz mial swiadomosci do czego to sluzy i ze twoje obserwacje trafia do Japonii, USA, Chin, Belgii, Rosji, UK itd to nie zrozumiesz jaka to przyjemnosc !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisz Adamie smialo !!!

Moze masz cos czego nie doczytalem!

Prosze wypowiedz sie !!!

Dziekuje za mile slowa co do strony - moze prymitywnie zrobiona ale brak mi troche umiejetnosci-wazne ze szybko sie laduje (przynajmniej tak ludzie mi mozwia)!!!

Pozdrawiam

Pawel

PS

greg napisz cos !

Co o tym myslisz? ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg, musisz wiedzieć, że większość zwykłych zjadaczy chleba nie może zrozumieć co to za przyjemność patrzeć przez teleskop na żółtą kulkę (Jowisz), czerwoną kulkę (Mars), czy różne mgiełki na niebie (mgławice, galaktyki, komety).

 

I nie zdziwiłbym się gdyby taki zwykły zjadacz chleba, który nie ma nic wspólnego z astronomią zadał takie pytanie. A tak jednak się dziwię.

Na szczęście nie dziwię się pierwszy raz w życiu i zapewne nie ostatni.

 

Myślę, że Paweł swoją odpowiedzią nie tylko wyjaśnił Ci co i jak, ale może ta jego odpowiedź skłoni też kogoś w przyszłości do skierowania teleskopu na gwiazdkę 10 mag., która na 3 sekundy zniknie z pola widzenia.

 

Pozdrawiam

Robert Bodzoń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie było moim zamiarem denerwowanie kogokolwiek, jeślii kogoś uraziłem to przepraszam.

Obecnie nie posiadam żadnego sprzętu który byłby w stanie rejestrować jakiekolwiek zmiany blasku gwiazdy, ale kiedyś napewno jakiejś dobrej kamerki się dochrapię, a wtedy może i sprawdzę jaki na smak obserwowanie zakrycia.

A liczba żeczy które możemy dzięki takim obserwacją stwierdzić zrobiła na mnie wrażenie. Dzieki za wyczerpującą informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek nie trzeba kamerki!

Pelny sprzet - poza teleskopem - to koszt ok. 300 PLN!

I juz mozna zaczac a i takie obserwacje maja znaczenie niekiedy nawet priorytetowe!

Nikogo nie zdenerwowales Greg !

Wszystko oki.

Moze troche nie fortunnie zlozyles wypowiedz!

ja sie nie obrazilem !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł,

bardzo lubię czytać Twoje posty - zawsze czegoś się dowiem, skorzystam, nauczę.

Tylko czytając, mam nieodparte wrażenie, że cały czas krzyszysz. Prawie każde Twoje zdanie kończy się wykrzyknikiem lub trzema. Czy mógłbym prosić o większą ilość przecinków, by Twoje wypowiedzi były dla mnie bardziej czytelne a mniej napastliwe?

Prawdopodobnie jestem przewrażliwiony na słowo pisane (w zasadzie mam je non stop przed oczami), dlatego bardzo zwracam na to uwagę.

 

Absolutnie nie mam nic złośliwego na myśli - gdyby ktoś odniósł takie wrażenie.

Bardzo Ci dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze

 

Ja zaiste jestem dos glosny!

ale jestes juz koleja osoba, ktora zwraca ma uwage na !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! o wlasnie to.

Ja jakos lubie te !!!!!!!!!!!!!!

Wiem , ze pisze malo gramatycznie i wiem, ze przestawiam duzo liter!

Ja zasadniczo wole mowic niz pisac!

Ja zasadniczo jestem bardzo spokojnym czlowiekiem i doprawdy trzeba nie wiem co zrobic by wyprowadzic mnie z rownowagi.

Dzieki za mile slowa!

Z tym nauczeniem sie czegos to przesadzasz ja tylko przytaczam wiedze ktora gdzies mozna przeczytac lub od kogos uslyszec.

Postaram sie poprawic !

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Paweł jak już mówimy o Twojej stronie... Jedyną rzeczą ktora mnie denerwuje jest... brak adresu Twojej strony na emailach od Ciebie (jestem u Ciebie na liście mailingowej). :)

 

Powiedz Paweł: jaki sens mają obserwacje zakryć niedysponując niczym oprócz teleskopu? Czy warto organizować wypady w plener bez sprzetu jak DCF z małym teleskopem? Jak mnie przekonasz to w wakacje się tym zajmę :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A pro`pos zakryć:

Ja swojego tala 200K kupiłem nieprzypadkiem - początkowo to miał być Etx 125 (6"). Ale...

Właśnie strona "Astromax" przekonała mnie, że do zakryć niezbędne miniumum to lustro 8". A że właśnie takie obserwacje mnie rajcują - kupiłem 8" :D

Niestety, zasięg mojego balkonu skutecznie uniemożliwia mi podjęcie takich obserwacji na miejscu, a do autka dopiero się (powoli) przymierzam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba!

Primo - lista mailingowa to moja bolaczka!

Niestety jest najlepiej dzialajaca ale tekst mozna przesylac jedynie w formacie txt. a nie html dlatego nawet gdybym dodawal adres to niestety ale nic ty to nie dalo.

 

Secundo - zawsze jest sens, zawsze to dydaktyka jesli mial bys kilku znajomych z teleskopami to zrobcie sobie eksperyment.

Wezcie sobie radia (zwykle do odbioru stacji) i dyktafony lub magnetofony z nagrywaniem.

I rozstawcie sie tak byscie byli pooddalani od siebie w odleglosci kilku km.

Przed obserwacja zakrycia zacznijcie nagrywac program radiowy (umowcie sie jaka stacje nagrywacie) i w momecie wystapienia zakrycia wraz z nagrywanym programem radiowym nagrywacie na tasme swoj sygnal (np. mowicie zakrycie z jak najwieksza precyzja) wystapienia zjawiska.

Potem mozecie to porownac. Jesli czasy beda bardzo zblizone to znaczy, ze nie bylo to nic niezwyklego a roznica wywolana byla innym miejscem obserwacji. Jesli jednak dosc mocno (5 sek) sie to rozjedzie to oznacza ze np. u kogos z Was gwiazda weszla za gorke czy wal krateru w innym miejscu lub za gorke ktorej profil nie przewiduje a u kolegi przeszla ona tuz obok!

To dobra metoda treningowa!

Oczywiscie na poczatku musicie popracowac nad refleksem ja po cwiczeniach programem Simond potrafie bezblednie ocenic swoj refleks!

Poczatkowo bedzie wam sprawialo klopoty uzyskanie dokladnosci 0.5 sek ale z biegiem cwiczen i obserwacji dojdziecie do 0.3 a nawet 0.2 (ale to tylko najlepsi).

Jesli chcecie dostac program Simond to dajcie znac na maila a ja wam powiem jak to rozwiazac.

Sa tez metody obserwacji do ktorych DCF nie jest potrzebny - opieraja sie one na kozystaniu z sygnalow czasu PR 1.

Ale niestety nie sa to dobre metody bo nikt nie nadzoruje jakosci sygnalu nadawanego przez PR 1.Kiedys robil to Urzad Miar i Jakosci (czy cos w tym rodzaju) ale teraz nie wiemy czy to jest dobrze nadawane PTMA a konkretnie Leszek Benedyktowicz badal to ale bez udzialu wladz radia nic to nie da.

Robilo sie kiedys tak, ze np.: nagrywano na tasme piki sekundowe z PR 1 i potem tasma zostawala wlaczona i dogrywalo sie tylko sygnal dzwiekowy oznaczajacy zjawisko.

Jest to jednak metoda obarczona zbyt wieloma niedkoladnosciami co w czasach gry wielu obserwatorow obserwuje z dokladnoscia 0.02 sek !!!

 

Tak wiec zawsze jest sens!

tylko nie bedzie z taka obserwacja mozna nic sensownego zrobic jednak dydaktycznie to super sprawa.

Jesli chodzi o efemerydy to polecam LOW 3 a co do asteroidalych to zrodlo znasz.

Naucz sie dobrze czytac efemerydy to podstawa!

 

Powodzenia ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

PS - szkoda ze nie ma w Poznaniu nikogo sensownego od zakryc - to by bylo dla Ciebie najlepsze rozwiazanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisalem, ze potrzeba 8 cali ???

Moze i tak napisalem ale sam nie mam na wlasnosc 8'', dostep mam do duzo wiekszych ale najwiekszy jaki mam to 15 cm (ale 25 w drodze).

Ciesze sie ze ktos poza starymi wyjadaczmi zakryciowymi czyta ta strone!

Kto jeszcze z Was czyta????????????????

To fajnie, ze kogos to interesi.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, obserwacje zakryć gwiazd przez Księżyc wymagają obecnie coraz dokładniejszej rejestracji momentu zjawiska. Dlatego pomału odchodzi się od starych metod wizualnych i przechodzi na metody elektroniczne.

Jednak w przypadku zakryć planetoidalnych często bardzo ważne jest samo stwierdzenie zakrycia w danym miejscu obserwacji. Nawet jeżeli nie masz DCF, a zwykły stoper elektroniczny to możesz zmierzyć czas trwania zakrycia i to jest także bardzo ważne (np. dla określenia wielkości i kształtu planetoidy).

Możesz także zaobserwować zakrycie gwiazdy przez satelitę planetoidy i jeżeli satelita ten był do tej pory nieznany stać się jego odkrywcą.

 

Ja w zakryciach asteroidalnych widzę naszą (amatorów astronomii) przyszłość. Niestety ja mam ostatnio pecha do pogody, ale im więcej będzie obserwatorów tym większe szanse na zaobserwowanie zakrycia.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Zawsze chciałem obserwować zakrycia ( do tej pory robiłem to tylko raz), chociażby tych najjaśniejszych gwiazd do 9,5 - 10 mag wlącznie. Niedługo wakacje, prawo jazdy się robi więc może się uda. Nie ukrywam że jakbym zaobserwował spadek jasnosci to bym sie chyba zmoczył ze szczęscia :)

Jak mnie to mocno wciągnie to pomyśli się o DCF i innych bajerach. :)

 

Paweł: co do listy mailingowej to mozesz smiało podać adres strony bez kodu html, jesli ktos odbiera pocztę w outlooku to i tak pokaże się ten adres jako link :) Chyba...

pozdrawiam,

Małek

 

PS. Paweł, czy na czas warsztatów są przewidziane jakies zakrycia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, czy u Ciebie strona SOPiZ-u chodzi ostatnio bez problemu?

 

Co do zakryć planetoidalnych, najbliższe są 31 maja, ale niestety pasy zakryć omijają Polskę.

31 maja planetoida Flora o jasności 9,75 mag. zakrywa gwiazdkę o jasności 10,18 mag. W czasie zakrycia spadek jasności tylko o 0,6 mag. Pas zakrycia przebiega przez płn. Afrykę. W Polsce można obserwować bardzo duże zbliżenie, gdyż nie sądzę aby granica przesunęła się tak znacznie.

Ciekawostką jest to, że przez większe teleskopy widoczna będzie i planetoida i gwiazda, gdyż na ogół widać tylko gwiazdę, a planetoida jest poza zasięgiem.

Mapka http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/2003/0531flo.gif

 

Ciekawa mapka jest do następnego zakrycia, także przez Florę

Mapka http://sorry.vse.cz/~ludek/mp/2003/0531fl2.gif

W tym przypadku chodzi mi o dolną mapkę i liczbę gwiazd na niej ;D

Zobaczcie sami.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mam w tym czasie zajęcia i zaliczenia. Jestem w trakcie studiów podyplomowych. Gdybym miał samochód, to może bym w któryś wieczór zajrzał, gdyż seminarium odbywa się jakieś 100 km od Jarosławia. Niestety jeszcze nie dorobiłem się czterech kółek.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malek!

Wysluchalem Twojej prosby!

Masz adres w liscie .

Sprawdz maile.

Okazuje sie, ze outlook to przerabia - teraz bedzie to wszystko wygladac troszke inaczej poczekaj jak bedzie szla efemeryda - teraz bedzie wygodniej!

Obiecuje

Pozdrawiam i dziekuje za uwagi i prosze o jeszcze!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Aquarius

Uzupełniając wypowiedź Pawła, mogę dodać, że tzw. sygnały czasu PR i innych staci rzdiofonicznych, są absolutnie nieprzydatne w obserwacjach zakryciowych ze względu na swoją niedokładność. Jeżeli ktoś nie ma odbiornika DCF, a ma odbiornik KF z USB, może odbierać sygnały czasu ze stacji RWM Moskwa (4996, 9996, 14996 kHz). Istnieje też możliwość odbioru "czasu" z GPS, ale to już większa kasa :-[. Dlatego warto popróbować odbioru RWM (chodzi nieciągle!). Poza tym w obserwacjach zakryć planetoidalnych obserwacja negatywna (brak zakrycia) jest równie ważna jak obserwacja pozytywna (nie jest uważana za obsrwację nieudaną!). Chyba pozorna prostota tych obserwacji nasuneła gregowi pomysł, że są one nudne. Jednak w rzeczywistości są to bardzo ciekawe i ważne obserwacje.

 

PS. Paweł nie krzyczy. To tylko jego entuzjazm dla astronomii każe mu stawiać tyle wykrzykników ;)

 

 

Serdeczne pozdrowienia dla Wszystkich.

 

Aquarius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.