Skocz do zawartości

MTO11CA 100/1000mm


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

mam rosyjski teleobiektyw jak w temacie.

zastanawiam sie, aby zastapic nim swojego SW ED80/510mm.

 

czy warto wykorzystac go do foto slonca i ksiezyca?

oczywiscie bez dobrego barlowa ok 2-3x sie nie obedzie.

 

prosze o sugestie i info osob ktore sie spotkaly z tym sprzetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem właśnie takie MTO do fotografii słońca i księżyca. Pierwsza sprawa to sprzęt przede wszystkim mały i mobilny. Jakość obrazu bardzo dobra. Czy będzie lepiej od ED z barlowem? Myślę że tak, barlow to dodatkowe szkła, nie zawsze najlepszej jakości, wprowadzające kolejne zniekształcenia. Jedyne co można mu zarzucić to jest kłopotliwy w ostrzeniu, na statywie foto było to bardzo uciążliwe aczkolwiek jak sie wstrzelisz idealnie to obraz jest igła. Na pewno na cieższym montażu nie będzie tego problemu - statyw foto jednak sporo sie kiwa i każde dotknięcie powoduje drgania utrudniające ostrzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem właśnie takie MTO do fotografii słońca i księżyca. Pierwsza sprawa to sprzęt przede wszystkim mały i mobilny. Jakość obrazu bardzo dobra. Czy będzie lepiej od ED z barlowem? Myślę że tak, barlow to dodatkowe szkła, nie zawsze najlepszej jakości, wprowadzające kolejne zniekształcenia. Jedyne co można mu zarzucić to jest kłopotliwy w ostrzeniu, na statywie foto było to bardzo uciążliwe aczkolwiek jak sie wstrzelisz idealnie to obraz jest igła. Na pewno na cieższym montażu nie będzie tego problemu - statyw foto jednak sporo sie kiwa i każde dotknięcie powoduje drgania utrudniające ostrzenie.

Będzie siedział na neq6 wiec drgań nie będzie.

Jaki proponujesz barlow do niego?

Ja zastanawiam się nad takim http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/soczewka-barlowa-baader-hyperion-zoom-225x,d2184.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Ja tam bym nie wymieniał EDka na MTO, i to zdecydowanie. Skala w MTO może będzie troszkę większa ale jakość obrazu na pewno nie. Dodaj do EDka jakiegoś dobrego barlowa 2x lub 3x i fotki Słońca oraz Księżyca będą bardzo fajne. Pomijam fakt, że MTO to już wiekowa konstrukcja i jego sprawność wysoka nie będzie, tak więc może się okazać, że EDek będzie zbierał więcej światła a kontrast na pewno będzie o wiele lepszy. Dobry barlow nie powinien degradować mocno obrazu.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie barlow raczej zbędny ale zaproponowany hyperion jest całkiem niezły jeżeli chcesz fotografować detale.

 

Gwinty ma 1/4 i 3/8 tak ze bez problemu przykrecisz do niego jakiegoś dovetaila.

 

Adamie - kolega pisze ze ma taki obiektyw wiec nie zaszkodzi jak sam sprobuje - porówna i sie przekona. Super transmisja akurat do foto słońca i księżyca nie potrzebna :) a to MTO to jedyny teleobiektyw lustrzany który nadaje się do fotografii astronomicznej - inne tego typu miały większe lub mniejsze wady a ten ich ma najmniej.

 

Podrzuce to fotki jaki nim zrobiłem tylko odszukam. Ty Adamie widziałeś i nie powiesz chyba że były złe :)

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Lucjan z tego co widzę to Tayson rozważa sprzedaż ED80 i pozostawienie MTO chyba, że źle zrozumiałem. Moim zdaniem to byłby błąd. Testuję właśnie refraktor 102/1000 achromatyczny i porównuję z Makiem 102mm, moim zdaniem refraktorek daje bardziej kontrastowe obrazy choć widać wizualnie oczywiście aberkę, w fotografii mi to nie przeszkadza, ponieważ i tak fotografuję w świetle podczerwonym, w którym achromaty powinny być teoretycznie skorygowane :) Tak widziałem Twoje fotki i są bardzo fajne, aczkolwiek wydaje mi się, że z achro 102/1000 czy ED80 dałoby się wycisnąć więcej, sporo zależy też od detektora - lustrzanka/kamerka. Dużą wadą MTO jest ostrzenie, które przy fotografowaniu w dużych skalach jest delikatnie mówiąc upierdliwe ;).

 

Moją ostatnią fotkę koniunkcji Wenus i Jowisza robiłem właśnie refraktorem 100 mm bez prowadzenia ;) Gdyby zastosować barlowa 2x lub 2,5x powinno być jeszcze lepiej. F25 dla mojej kamerki to nie tak dużo.

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że refraktor jest gorszy, jak widzisz mam 2 EDki :) ale to MTO jest fajne. Jeżeli miało by to być pozbycie się ED to tą drogą bym nie szedł ale warto MTO zaciągnąć do pracy i zobaczyć co potrafi w porównaniu do ED bo może dużo zwłaszcza że ma ogniskową 1000 na start.

 

Jeżeli miałbym mieć jeden sprzęt do wszystkiego to na pewno byłby to refraktor ale mając 2 instrumenty można im dać wyspecjalizowane zadania do których nadają się lepiej niż inne.

 

Tayson - nie sprzedawaj czasem ED :)

Edytowane przez AstroLutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze że refraktor jest gorszy, jak widzisz mam 2 EDki :) ale to MTO jest fajne. Jeżeli miało by to być pozbycie się ED to tą drogą bym nie szedł ale warto MTO zaciągnąć do pracy i zobaczyć co potrafi w porównaniu do ED bo może dużo zwłaszcza że ma ogniskową 1000 na start.

 

Jeżeli miałbym mieć jeden sprzęt do wszystkiego to na pewno byłby to refraktor ale mając 2 instrumenty można im dać wyspecjalizowane zadania do których nadają się lepiej niż inne.

 

Tayson - nie sprzedawaj czasem ED :)

 

Zgadzam się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie!

Mto leży od lat w szafie wiec chciałem go wykorzystać.

Ed to nowy, jeszcze gorący nabytek.

Wszystko zostaje w domu.

 

Mto słońce, księżyc i pewmie planety

Ed klatki z długą ekspozycja.

 

Tak widzę ich specjalizacje.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.