Skocz do zawartości

Zestaw okularów do Celestron AstroMaster


GRyszard

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie forumowicze,

od niedawna posiadam swój pierwszy teleskop Celestron AstroMaster 114/1000 i powoli rozszerzam swoją wiedzę o kosmosie. Do teleskopu były dołączone dwa okulary: 20mm i 10mm. Ładnie się to wszystko prezentuje i daje mi dużo wrażeń przy obserwacji najjaśniejszych planet i krajobrazu :) Odczuwam jednak, że z mojego teleskopu można wycisnąć jeszcze większe powiększenia, czyli jeszcze więcej niezapomnianych wrażeń.

Księżyc jest bardzo jasny i męczące są jego obserwacje w nocy, dlatego chciałbym kupić jakiś filtr księżycowy.

Spotkałem ciekawe zestawy akcesoriów, jak ten:

http://www.komputronik.pl/product/168141/Foto_i_Video/Lornetki_teleskopy/Zestaw_akcesoriow_do_teleskopu_Celestron_Astromaster.html

lub ten:

http://teleskopy.pl/Zestaw-akcesoriów-do-teleskopów-Celestron-AstroMaster-teleskopy-2834.html

 

Czy uważacie, że warto kupić taki zestaw? Nie mam dużych wymagań, więc nie potrzebuję sprzętu najwyższej klasy. Elementy tych zestawów w zupełności zaspokoją moje pragnienie. Zastanawiam się jednak, czy nie będę rozczarowany. Dużym plusem jest to, że zestaw jak ulał pasuje do mojego modelu. Jeżeli macie doświadczenia w tym temacie, to proszę o cenne porady. Za pomoc z góry serdecznie dziękuję,

zafascynowany amator astronomii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto tego kupować, tym zestawem niczego dobrego nie osiągniesz. Lepiej kupić filtr księżycowy i może do Słońca folię Baadera ND5. Ten do Księżyca to kup jakiś lepszy, nie daj się namówić na zielony. A jak chcesz dobrego Barlowa, to kup GSO 2,5x APO. Wszystko wyjdzie Cię taniej od tych kiepskich zestawów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego teleskopu maksymalne sensowne powiększenie jest mniejsze od 100x, więc kupno soczewki barlowa i/lub okularu o ogniskowej poniżej 10mm sobie daruj. Swój zestaw możesz uzupełnić o filtr polaryzacyjny np. Oriona (obserwacje księżyca i planet), oprawkę z folią Baadera ND5.0 do obserwacji Słońca (polecam ale trzeba uważać, żeby nie popatrzyć w Słońce bez założonego na teleskop filtra z folią), co do okularu to możesz kupić lepszy i zastąpić jeden z zestawowych np. taki do obserwacji planet, lub kupić okular o ogniskowej pośredniej 15 mm. Fajne są okulary lantanowe Vixena. Używane w dobrym stanie kupisz za około 300-350 złotych. Nowych nie ma sensu kupować.

Tutaj https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=1036 przeczytasz jak dobrać ogniskową okularu w zależności od obserwowanego obiektu.

 

Twój teleskop ma już wbudowaną soczewkę Barlowa, więc zaciekawie to nie jest:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=19953

Edytowane przez mkowalik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, zakup tego zestawu byłby kiepskim pomysłem. Zdecyduję się więc dzięki waszym poradom kupić akcesoria osobno. Czyli ten filtr polaryzacyjny:
Rzeczywiście wygląda obiecująco. W jaki sposób się go montuje?
Jeśli chodzi o folię Baadera, to naprawdę wystarczy tylko ta folia
żeby uchronić wzrok? Czy można razem z tym stosować filtr polaryzacyjny? Czytałem, że sama folia daje bardzo jasne obrazy.
Tak drogich okularów raczej nie zdecyduję się kupić. W linku do dyskusji, który podałeś proponowali okular TS Ortho 7 lub 8mm jako dobry wybór, całkiem niedrogi. Co o tym myślicie?
Ale w astrokraku brakuje na razie filtra polaryzacyjnego i nie ma interesujących mnie okularów, więc na razie poczekam z zakupem, albo poszukam innego sklepu. Najlepiej będzie kupić wszystko w jednym miejscu. A może macie na oku jakieś inne niedrogie okulary do obserwacji typowo planetarnych? W sumie byłbym w stanie znieść brak nowego okularu, bardziej zależy mi teraz na obserwacjach Księżyca i Słońca.

Pozdrawiam i dziękuję za wasze odpowiedzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę, tu jest filtr polaryzacyjny http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_108&products_id=1868&lunety=Filtr_ksi%EA%BFycowy_polaryzacyjny_1,25_cala

Tam też jest folia ND 5. Co do tego Ortho. Wszystko było by ok, ale ta konstrukcja ma mały ER (taki urok Ortho), około 7mm. Jak dla mnie to za mało. Ja wybieram zawsze okular, który ma przynajmniej 15 mm, najlepiej 20 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślimy, że nie ma sensu szaleć i kupować okularów, które mają ogniskowa poniżej 10mm i dadzą powiększenie większe niz 100x. Twój teleskop, albo jak napiszą złośliwi teleskopik, ma za małą średnicę lustra oraz posiada wbudowaną soczewkę barlowa, żeby był sens kupowania do niego okularów o ogniskowej poniżej 10 mm.

 

Słonće z samą folią ND5.0 nie powinno razić w okularze. Żeby czuć się bezpieczniej możesz dokupić filtr UV/IR-cut, który nie przepuści promieniowania ultrafioletowego i podczerwonego. Taki filtr nakręca się na okular. Dodatkowo możesz kupić dedykowany obserwacjom słonecznym wąskopasmowy filtr Baader SolarContinuum i uzywać go razem z filtrem UV/IR-cut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wojtek, strasznie bym przepłacił za filtr. Raczej nie kupię żadnych dodatkowych filtrów, już nie o poczucie bezpieczeństwa chodzi, ale o komfort obserwacji - żeby nie było za jasno w oczka ;) W takim wypadku nasz polaris wystarczy, prawda? (Oczywiście ewentualnie, mam nadzieję, że obraz będzie idealny) Bo on ogólnie spełnia taką funkcję, że tak jakby przyciemnia obraz?

 

Z tym wbudowanym barlowem chodzi o to, że obraz już sam w sobie jest ileś razy większy? Na przykład stosując okular 10mm otrzymuję powiększenie nie 100x, jak wychodzi z obliczeń, tylko więcej?

 

W każdym razie dziękuję za pomocne wskazówki, szkoda że nie ma gotowych oprawek z filtrem. Trzeba będzie samemu zrobić, mam nadzieję, że to nie jest trudne. No właśnie, według was lepiej kupić taką gotową oprawę http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_112&products_id=1682&lunety=Oprawa_na_filtr_s%B3oneczny_do_Newton%F3w_114_mm czy może pobawić się i mniejszym kosztem zrobić po swojemu? Oni chyba nawet wycinają na życzenie, więc w ogóle wypas.

Edytowane przez GRyszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe rozwiązanie, że w tym teleskopie jest zamontowana soczewka Barlowa. Jeżeli wyciągniesz okular z wyciągu, to tam rzeczywiście jest jakaś soczewka? Jeżeli tak to w instrukcji powinni podać ile to x. Ciekawe czy ten Barlow można wyciągnąć bez niszczenia wyciągu, jeżeli tak to czy po wyciągnięciu obraz nie byłby lepszy? Chyba, że ta soczewka likwiduje jakieś wady lustra, ale to raczej było by bez sensu. Taniej jest zrobić taki teleskop bez dodatkowej soczewki.

Oprawę jak chcesz, zrób albo kup. Albo najlepiej kupić już w całości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w sklepie nie ma gotowych filtrów :( Można kupić osobno folię i oprawkę (lub oprawkę zrobić samemu)

Jeśli chodzi o soczewkę, pójdę zaraz sprawdzić i popatrzeć w instrukcji. Nie zwróciłem na to do tej pory uwagi. Ale skoro gdzieś jest, to być może właśnie tam. Niektórzy twierdzą, że taka soczewka, to nie jest ciekawa opcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest tam soczewka, to nie spodziewam się dobrej jakości. Jeżeli da się wyciągnąć lub wykręcić, itp. To warto by spróbować. Pewnie kolimacja będzie potrzebna po tym zabiegu. Uważam, że warto, obraz może się polepszyć. Ale to trzeba się upewnić.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dedykowana oprawa będzie, a przynajmniej powinna, lepiej dopasowana do teleskopu, więc moim zdaniem nie ma się bawić w samoróbki, która źle wykonana może odlecieć od teleskopu podczas obserwacji i/lub może folię słabo zabezpieczać przed uszkodzeniami mechanicznymi np. podczas przechowywania.

 

Producent teleskopu z wbudowanym barlowem może napisać na pudełku, że sprzedawane "cacko" ma większa ogniskową i dzięki temu nabierać naiwniaków, że oferuje lepszy niż konkurencja produkt, bo jakiś tam parametr (ogniskowa) ma większą wartość.

 

Twój teleskop ma ogniskową około 50 centymetrów. Wbudowana soczewka barłowa (przy założeniu, że jest to barlow 2x) powoduje, że okular o ogniskowej 10mm daje takie samo powiększenie jak okular 5 mm wsadzony do takiego samego teleskopu jak Twój, ale bez zamontowanej soczewki barlowa. W obu przypadkach powiększenie masz 100x tzn. równe długości ogniskowej teleskopu podzieloną przez ogniskową okularu. Wydaje mi się, że nie ma co liczyć, że ten wbudowany barlow jest super dobrej jakości, więc jako dodatkowe szkło w torze optycznym, efekt jego obecności jest gorszy w zestawie okular 10mm, teleskop z soczewka barlowa 2x od zestawu okular 5mm i teleskop bez soczewki. Z tego też powodu radziłem Ci, żebyś nie kupował nowych okularów o ogniskowej poniżej 10 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak się bawią producenci. Soczewkę udało się wyjąć, nie było to takie trudne. Dziś nie ma warunków, ale przy najbliższej okazji przetestuję zmiany. Soczewki powiększającej już nie ma, więc czy to oznacza, że mógłbym teraz bawić się z okularami o mniejszych ogniskowych?

Jeśli chodzi o filtr słoneczny, zdecyduję się na oprawkę kupioną - rzeczywiście nie ma co ryzykować niepewnymi konstrukcjami, trzeba uważać na wzrok. Rozejrzę się więc jeszcze za okularem i lista zakupów będzie skompletowana.

 

Dzięki Wam dowiedziałem się, że mam soczewkę za okularem i że producenci strasznie kręcą. Dziękuję za pomoc i za przekazane doświadczenie. Mam nadzieję, że kiedyś będę miał okazję się odwdzięczyć. Jeżeli trafię na jakiś ciekawy sprzęt godny uwagi, to na pewno zapytam - wasze porady są bezcenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim kupisz okular, najpierw sprawdź jak to działa bez tej soczewki. Teraz to zmieniłeś ogniskową i nie wiadomo czy bez przedłużki wyciągu się obejdzie, gdyż może być problem z ostrzeniem. Na spokojnie wszystko posprawdzaj.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wyciąganiem soczewki to się chyba pośpieszyłeś :-).

 

Zanim kupisz nowy okular sprawdź jaką ogniskowa ma teleskop bez soczewki barlowa. Jak już to będziesz wiedział i sprawdzisz, że okulary ostrzą w zasięgu pracy wyciągu to możesz sobie kupić okular, który do obserwacji planetarnych da powiększenie nie większe niż 100x lub nawet 90x. Informacje iak obliczyć jaki okular będzie odpowiedni masz w odnośniku do astromaniaka, który dodałem wcześniej.

 

Zaufaj mi, że do tak małego teleskopu nie ma sensu stosowania większych powiększeń niż 100x. Ja w 15 cm Newtonie uzywam okularu 6mm co daje powiększenie 125x i czasem mam wrażenie, że to jednak troszkę za dużo.

 

Są też okulary z tzw. zoomem, które oferują pewien zakres ogniskowych (powiększeń), więc możesz mieć jeden lepszy i uniwersalny okular. Musisz poszukać na forach lub popytać jak taki okular sprawdzi się w Twoim teleskopie, ale wydaje mi się, ze oferowany zakres ogniskowych jest rozsądny do teleskopu, który posiadasz np. https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-baader-hyperion-8-24-mm-clickstop-zoom,d883.html

Używane okulary kupisz za 2/3 ceny nowego lub nawet taniej. Jeśli masz możliwość to sprawdź jak okular działa u Ciebie w teleskopie zanim go kupisz.

Edytowane przez mkowalik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe rozwiązanie, że w tym teleskopie jest zamontowana soczewka Barlowa. Jeżeli wyciągniesz okular z wyciągu, to tam rzeczywiście jest jakaś soczewka? Jeżeli tak to w instrukcji powinni podać ile to x. Ciekawe czy ten Barlow można wyciągnąć bez niszczenia wyciągu, jeżeli tak to czy po wyciągnięciu obraz nie byłby lepszy? Chyba, że ta soczewka likwiduje jakieś wady lustra, ale to raczej było by bez sensu.

Jeszcze nie widziałem kitowej soczewki barlowa która miałaby pozytywny wpływ na jakość dawanych obrazów,ta soczewka nie poprawia obrazu tylko wręcz przeciwnie degraduje obraz.Dobrze kolega zrobił wywalając tego barlowa,ten barlow ma krotność x2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja wygląda następująco: bez soczewki nie da się wyostrzyć obrazu. Znalazłem fajowe schematy w internecie i wynika z tego, że bez soczewki ognisko znajduje się zbyt głęboko w wyciągu i okular go tak jakby nie dosięga. Zdaje się, że nie przydadzą się tu jakieś przedłużki - wyciąg powinien być krótszy. Czy tak to właśnie działa? W każdym razie bez soczewki na chwilę obecną nie można prowadzić żadnych obserwacji, niestety jest ona potrzebna.

 

Ogólnie mam takie pytanie: czy da się jakoś uratować sytuację i wyostrzyć obraz bez soczewki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, dziękuję za wyjaśnienie sytuacji. Jak mi się znudzi, to zmienię teleskop. Nie spodziewałem się takiej sytuacji. W każdym razie dziękuję, kupno okularu sobie odpuszczę. Poobserwuję sobie trochę Słońce, Księżyc, zdobędę większe doświadczenie w tych sprawach i kiedy przyjdzie pora, zdecyduję co dalej. Na razie zadowolę się swoim sprzętem. Oczywiście NA RAZIE... Dziękuję, przesyłam pozdrowienia z malutkiej wioski w zachodniopomorskim i życzę udanej pogody do obserwacji :)

 

O, i jeszcze coś. Pudło wywaliłem, ups! ;)

 

I takie malutkie pytanie na koniec: czy filtr polaryzacyjny da się przymocować do każdego okularu? Bo moje nie mają na zewnątrz żadnych gwintów... Ten malutki 10mm ma możliwość wkręcenia czegoś wewnątrz. Może się pojawić problem. Na zdjęciu filtra nie widać wyraźnie, żeby była możliwość wkręcenia wewnątrz.

post-29353-0-54418900-1437472135.jpg

post-29353-0-14636400-1437472136.jpg

Edytowane przez GRyszard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.