Skocz do zawartości

W jaki osprzęt najlepiej doposażyć teleskop SCT 8?


DoDo

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie chciałbych sie serdecznie przywitać bo jestech tu nowy:)

 

Tera krótki opis mojego problemu:) : jetem początkującym amatorem ze śląska i od małego lubiłech patrzeć w gwiazdy, i jak zaczołech robota to po naszporowaniu kasy kupiłech se Synte 8 na dobsonie, ale tak naprawde w terenie skorzystołech z niej kilka razy (na zawsze pozostani mi obraz wielkiej mgławicy oriona w sercu... piękne:)), większoś to balkonowe obserwacje , a takie są nienajlepsze przy takim oświetleniu. W tym roku sprzedałem teleskop i zaczołech szukać czegoś co w pojedynkemi bydzie łatwiej nośić, a co bedzie "podobne do synty" więc nakierowołech sie na SCT, i udało misie kupić coś takiego (fajnie bo akurtat były 2 a wzięcie ponoć duże,tak godoł sprzedawca w Katowicach).

Więc teleskop mobilny w mojej amatorskiej opini "fajny" choć nie moga narazie porównać go do tego co oglądołech przez synte bo to był okres zima /jesień, odkąd go mom czyli 2 tydnie , 2 razy zanlazłech czas na małe wypady.

Kończąc ta niekończąca sie opowieść wracam do pytania co do SCT EdgeHD 8 dokupić:

 

Sprzedawca radził wyciąg http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/wyciag-okularowy-delta-optical-gso-m-lst-2-linear-bearing-do-teleskopow-sct,d2363.html ,

z tym że z dostępnością ciężko, ale tu mom kolejno niepewność bo chciołbych w przyszłości kupic reduktor ogniskowej http://www.celestron.de/product.php?CatID=33&ProdID=1145

i nie wiem czy oba te elementy bydom mogły byc podpięte jednocześnie.

A niewiem czy kupić ino wyciąg czy też może sama nasadka kontowo 2".

Interesuje mnie coś co mo ma 2"(np ten wyciąg lub nasadka) bo mom pare pozostałości po syncie w postaci filtra UHC-S i polaryzacyjnego z oriona oba 2 " a obecne standardowe wyposażenie to 1,25"

 

W przyszłości che rozbudować kolekcje okularów narazie mom standardowy 40mm(z kompletu) i też pozostałość z synty Barlowa ED 2" i UWAN 7 mm 1,25", też prosze o ewentualne rady jakie to powiny być okulary (najlepiej niezadrogie cenowo okolice tych UWANÓW)

 

Dziękuje z góry za przeczytanie tego jakże długiego tekstu i za wszystkie rady i odpowiedzi:)

PS: Nie wiem czy to dobry dział na takie pytania jak żech sie walnoł to przepraszam:D

 

Pozdrawiam Mateusz

 

Edytowane przez DoDo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy na forum.

hihih, ja z mazowsza wiec nie wszyskite slowa rozumie.... :-)

widze, ze w okolicy masz raczej biale noce

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=12&lat=6470955.63116&lon=2097771.56365&layers=B0TFFFFTT

 

w DO masz znizke na czlonka PTMA (jezeli nim jestes), chyba 7 lub 10%.

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Masz fajny sprzęt , ale moim zdaniem potrzebujesz jeszcze :

 

1. odrośnik - niestety chyba te dostępne w delcie pasują do szyn vixen, a ty masz losmandy w standarcie więc trzeba przerobić.

2. dobry wyciąg - ja mam baader steeltrack, ale już nie produkują. Alternatywnie z podbnej półki Moonlite, Starlight lub Feathertouch ale to już inny mechanizm.

3. Kątówkę 2" ale nie dedykowaną SCT tylko zwykłą.

4 co reduktora 0,6 celestrona to opinie są różne. Podobno najlepiej wypada z reduktorem TeleView do refraktorów.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Masz fajny sprzęt , ale moim zdaniem potrzebujesz jeszcze :

 

1. odrośnik - niestety chyba te dostępne w delcie pasują do szyn vixen, a ty masz losmandy w standarcie więc trzeba przerobić.

2. dobry wyciąg - ja mam baader steeltrack, ale już nie produkują. Alternatywnie z podbnej półki Moonlite, Starlight lub Feathertouch ale to już inny mechanizm.

3. Kątówkę 2" ale nie dedykowaną SCT tylko zwykłą.

4 co reduktora 0,6 celestrona to opinie są różne. Podobno najlepiej wypada z reduktorem TeleView do refraktorów.

 

Sebastian

 

Dzięki za odpowiedź i rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że jest fajny. Ma tą zaletę że jest precyzyjny, lekki, dobrej marki, ale ostrość regulowana jest w ten sam sposób co w standardowym focuserze. Chodzi o to, że dalej ruszasz lustrem co podobno powoduje jego kiwanie i ciężko tak naprawdę uzyskać 100% ostrość. Swojego czasu brałem go pod uwagę ale nie był nigdzie dostępny w kraju i trochę drogi. Tutaj pokazany jest montaż:

 

 

Jeżeli tylko do wizuala to bym brał, ale jeżeli chodzi ci po głowie astrofoto to chyba moonlite z silnikiem High Resolution ew. steeltrack ze steeldrive.

 

Sebastian

 

 

Ps. Aha, dobrze mieć specjalne śrubki do kolimacji , bob's knobs żeby nie machać ostrym śrubokrętem po ciemku przed szybą.

 

 

Edytowane przez Sebastianus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witamy na forum.

hihih, ja z mazowsza wiec nie wszyskite slowa rozumie.... :-)

widze, ze w okolicy masz raczej biale noce

http://www.lightpollutionmap.info/#zoom=12&lat=6470955.63116&lon=2097771.56365&layers=B0TFFFFTT

 

w DO masz znizke na czlonka PTMA (jezeli nim jestes), chyba 7 lub 10%.

 

Niestety nie jestem członkiem, przynajmniej narazie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

mom jeszce pytanie , zastanawiołech się nad wyborem wyciągu i kątówki, i jak czytom po forach to widza ,że po dodaniu wyciągu w teleskopie SCT wzrasta ogniskowa czyli spado światłosiła.(Jeśli tak to o wiela?) Co do kątówki to jako bedzie najjlepszo zwykło lustrzana czy czy inno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

mom jeszce pytanie , zastanawiołech się nad wyborem wyciągu i kątówki, i jak czytom po forach to widza ,że po dodaniu wyciągu w teleskopie SCT wzrasta ogniskowa czyli spado światłosiła.(Jeśli tak to o wiela?) Co do kątówki to jako bedzie najjlepszo zwykło lustrzana czy czy inno?

Ostatnio tez sie tym interesowalem i znalazlem takie tematy na cloudy nights:

http://www.cloudynights.com/topic/478721-c8-actual-focal-length-w2-sct-style-mirror-diagonal/

http://www.cloudynights.com/topic/363901-aperture-in-c6-c8-for-various-configurations

 

"As a good rule of thumb, every millimeter of increased light path adds about 3.1mm to the focal lenght."

 

Zwroc uwage tez ze laczenie reduktora z akcesoriami o dlugim przelocie moze Ci zredukowac aperture.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.