Skocz do zawartości

Synta 114/900 - 130 EUR? Kiepska lornetke i Turista3 juz mam


Matchay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od pewnego czasu odzylo moje dawne zainteresowanie astronomia, znow zaczalem czytac ksiazki, serwisy. Wyjalem stara lornetke 7x35 i niesmiertelnego Turista-3 (20x50).

Pogogladalem, przypomnialem sobie gwiazdozbiory, troche innych obiektow.

Nie oszukujmy sie - przez ten sprzet duzo nie widac.

 

Postanowilem zakupic sobie cos co zapewni mi troche lepsze obserwacje, jednak oczywiscie pozostaje kwestia pieniedzy. Poczatkowo ze znajomym chcielismy zlozyc sie na cos porzadniejszego, ale po glebszych dywagacjach stwierdzilismy, ze kupno na spolke nie bedzie dobrym pomsylem (za daleko od siebie mieszkamy i za bardzo rozni nas dostep do wolnego czasu). Wie jednak wykladam forse sam :( Dobre DSy to moje marzenie, ale nie stac mnie nawet na 150mm Dobsona, poza tym powiem zupelnie szczerze ze nie wiem, jak czesto bede w stanie to hobby praktykowac. Po przeczytaniu wielu watkow na forum, pomyslalem wiec o czyms, co jest i tak krokiem naprzod w stosunku do sprzetu ktory posiadam: cos w stylu newtona 114/900. Co prawda teoretycznie mozna na ebayu tanio kupic Bressera Pluto 114/500, no ale naczytalem sie duzo niepochlebnych opinii na temat tego "urzadzenia" (np: istnieja 3 wersje, jak sie trafi, z roznymi rozmiarami lusterk wtronych i w zaleznosci od tego jak sie trafi, lusterko moze zredukowac ten reflektor do efektywnej wielkosci zwierciadla glownego rownej 80mm).

Z tego co przeczytalem na forum, Synta 114/900 jest dobra pod wzgledem jakosci optyki, jedynie mechanice montazu moznaby zarzucic pewne mankamenty.

Znalzem tego typu oferte: za 130 EUR Synta na Ebayu.

Czy uwazacie ze to ma sens? Wiem, ze kazdy poelcilby mi choc 150mm na dobsonie, ale nie oszukujmy sie, to juz sa dwa razy takie pieniadze.

Rzecz po prostu w tym: czy ta cena za ten sprzet to "okazja" na tyle, zeby nie myslec: "no ale doloze jeszcze kilka zlotych i mam 150mm".

 

Pozdrawiam serdecznie!

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam studiuję niemiecki rynek astro (internetowy) od kilku tygodni, natrafiłem na sklep http://www.astroshop.biz/shop/29/?affiliat...words_teleskope jeszcze nie mailowałem ale z tego co widać wysyłają do UE, czyli pewnie do naszego kraju także. Na ebayu jest chyba tylko 114 może warto by zainwetsować w coś większego. 130 lub 150?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochod mam :) Bardziej myslalem o tym, ze mieszkajac w pagorkowatej okolicy, zawsze i tak musze na piechote dojsc do fajnego miejsca :D Bedac nastolatkiem targalem 30kg plecak po Bieszczadach, no alte to juz historia :lol:

Czy tenze GSO 150/1200 to konstrukcja dobra optycznie? Na niemieckich grupach ma dosc dobra opinie, u nas chyba nie az tak popularna. Ktos sie tu wypowiedzial, ze to i tak z jednej fabryki w Chinach wychodzi (co Synta itp.).

Pozdrawiam!

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra , jeszcze z innej beczki :) Bo zdaje sie ze sprawe wylozylem tak, ze nikt mi nie pomoze, bo sam ze soba juz przedyskutowalem za i przeciw ;)

Majac mozliwosc kupna tego GSO 150/1200 na Dobsonie, 2.5 letniego, za 750 PLN, kupilibyscie go? Uwazacie to za dobry pomysl?

Pozdrawiam!

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To juz sporo drozej (zauwaz , ze to juz 50% wiecej ceny), poza tym hmm, firma Seben jest w "duzym powazaniu".

Wole lepsza optyke na Dobsonie, niz gorsza na lepszym montazu (choc mam powazne watpliwosci, czy tenze montaz w Seben'ie jest dobrej jakosci...).

Ale dzieki za dobre checi!

Pozdrawiam serdecznie,

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewIt...3836707196&rd=1 z tego co doczytałem to kadriooptyk i ma motorek i jest na EQ-3 ale nie wiem nie znam niemieckiego.

 

A ja jestem pewien ze czasownik 'katadioptryczny' zostal sprytnie dopisany przez sprzedawce - i tak nie wiedza co to jest, a jak profesjonalnie brzmi......

 

Odradzam tego gniota z barlowem w wyciagu (ble!). Seben to firma z czarnej listy teleskopowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.