Skocz do zawartości

Asteroidalne i inne...


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Forumowicze - po ESOP w Paryżu upubliczniam przygotowaną na początku roku listę zakryć asteroidalnych 2005.

 

Wszystko wraz z relacją z ESOP i Kudłaczy można zobaczyć tradycyjnie na mojej stronie - www.astromax.prv.pl lub www.astromax.astrowww.pl

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle czy to wszystko jest dla Polski :shock:. Jakiej szerokości są pasy zakrycia. Widze, że na liście jest sporo zakryć 7-8mag. Nie mówiąc o grudniowej Thia. Pod ciemnym niebem można zrobić to zakrycie wizualnie okiem. Spadek jasności o 7mag to ona normalnie zniknie na czas zakrycia.Czas w końcu przetestować kamerę jaki da się wyciągnąc maxymalny zasięg. Czy jesteś w stanie podac efemerydy dla Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku są to efemerydy dla Polski w tym sensie, że z Polski jest sens je obserwować i raportować owe obserwacje. Są wśród tych zakryć i takie z pasami biegnącymi przez Morze Śródziemne. Na pewno część z tych zjawisk przebiega bezpośrednio przez Polskę. Na razie nie ma sensu rokować jak pasy będą się zachowywać. Wszystkim kręci matka natura a wiemy, że czasem jest nie przewidywalna. Wobec tego nie ma co podawać efemeryd dla Poznania. Każdą obserwację asteroidalną należy traktować serio! Na razie pracuję jeszcze nad materiałem na przyszły rok tzn. zbieram astometrię na najciekawsze ze zjawisk i inne informacje o których jak pamiętasz mówiłem na konferencji w Toruniu.

Mam często spory dylemat bo pliki astrometryczne w MPC są bardzo różnej jakości.

Jest to lista pełna - wszystkie te zjawiska wystąpią na pewno na geograficznym terenie Europy od Nordkap po Giblartar. Realnie oceniając ok. 60% z tego to zjawiska o wysokiej wadze dla obserwatora z Polski.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Vt - prawdę - czyli, że było wysokie zainteresowanie i, że dzieki publicznym obserwacją zjawisko zobaczyło kilka tysiecy osób co dla Niemców czy Francuzów było zaskoczeniem bo tam też były pokazy ale np. w Paryżu zainteresowało się nim może 100 osób jak sami ocenili! Pokazałem też swoje wyjaśnienie zjawiska czarnej kropli obalając mit o tym, że to atmosfera... zrobiłem to w tak "łupatologiczny" sposób, że aż im sie gęby smiały, że tak prosto można to publice objaśnić - ręka przed siebie, patrzymy na źródło silnego światła i staramy się złączyć ze soba dwa palce - chwile przed złączeniem mamy czarną kroplę!

Nie ma tego zjawiska gdy patrzymy przez precyzyjnie instrument optyczny a oko ludzkie takim nie jest. Zjawisko to więc jest tożsame dla oka i palców jak i dla Wenus i Słońca przy małych refraktorach czy Newtonach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Vt - prawdę - czyli, że było wysokie zainteresowanie i, że dzieki publicznym obserwacją zjawisko zobaczyło kilka tysiecy osób

 

Wydaje mi się, że nie doszacowałeś tej ilości. Myślę, że w całym kraju w pokazach VT-2004 uczestniczyło ponad 10000 osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla nich wystarczajace były słowa w stylu ...in Lodz there had been prepared about 1100 folders, which we ran out of at 9:30 UT...

To był dla nich szok bo we Francji zostały jeszcze plakaty i foldery podczas gdy ja nie mam nawet dla siebie ani jednego!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, w Paryżu to chyba jednak ,,trochę'' więcej niż te 100 :lol::lol: . Wiem, że Obserwatorium Paryskie przeprowadziło wielki profesjonalny pokaz wewnątrz budynku (skierowali do środka wiązkę z teleskopu słonecznego), a w Meudon przed obserwatorium na dole był pokaz dla paruset osób, zaś do nas na górę w trakcie trwania przejścia zwitało ze sześć ekip telewizyjnych i parę radiowych i ,,gazetowych'' :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profesjonalny pokaz w OA Paryż...tam prowadzono pokaz 30 cm niemal 100 letnią lunetą pod małą kop. .

Obraz na ekran... tu nie było profesjonalizmu nawet wśród prowadzących bo robili to członkowie Eclipse Club of Paris. A Arlot jest fizykiem...

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.