Jump to content

Asteroidalne i inne...


Pawel_Maksym
 Share

Recommended Posts

Forumowicze - po ESOP w Paryżu upubliczniam przygotowaną na początku roku listę zakryć asteroidalnych 2005.

 

Wszystko wraz z relacją z ESOP i Kudłaczy można zobaczyć tradycyjnie na mojej stronie - www.astromax.prv.pl lub www.astromax.astrowww.pl

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Pawle czy to wszystko jest dla Polski :shock:. Jakiej szerokości są pasy zakrycia. Widze, że na liście jest sporo zakryć 7-8mag. Nie mówiąc o grudniowej Thia. Pod ciemnym niebem można zrobić to zakrycie wizualnie okiem. Spadek jasności o 7mag to ona normalnie zniknie na czas zakrycia.Czas w końcu przetestować kamerę jaki da się wyciągnąc maxymalny zasięg. Czy jesteś w stanie podac efemerydy dla Poznania.

Link to comment
Share on other sites

Mirku są to efemerydy dla Polski w tym sensie, że z Polski jest sens je obserwować i raportować owe obserwacje. Są wśród tych zakryć i takie z pasami biegnącymi przez Morze Śródziemne. Na pewno część z tych zjawisk przebiega bezpośrednio przez Polskę. Na razie nie ma sensu rokować jak pasy będą się zachowywać. Wszystkim kręci matka natura a wiemy, że czasem jest nie przewidywalna. Wobec tego nie ma co podawać efemeryd dla Poznania. Każdą obserwację asteroidalną należy traktować serio! Na razie pracuję jeszcze nad materiałem na przyszły rok tzn. zbieram astometrię na najciekawsze ze zjawisk i inne informacje o których jak pamiętasz mówiłem na konferencji w Toruniu.

Mam często spory dylemat bo pliki astrometryczne w MPC są bardzo różnej jakości.

Jest to lista pełna - wszystkie te zjawiska wystąpią na pewno na geograficznym terenie Europy od Nordkap po Giblartar. Realnie oceniając ok. 60% z tego to zjawiska o wysokiej wadze dla obserwatora z Polski.

 

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

O Vt - prawdę - czyli, że było wysokie zainteresowanie i, że dzieki publicznym obserwacją zjawisko zobaczyło kilka tysiecy osób co dla Niemców czy Francuzów było zaskoczeniem bo tam też były pokazy ale np. w Paryżu zainteresowało się nim może 100 osób jak sami ocenili! Pokazałem też swoje wyjaśnienie zjawiska czarnej kropli obalając mit o tym, że to atmosfera... zrobiłem to w tak "łupatologiczny" sposób, że aż im sie gęby smiały, że tak prosto można to publice objaśnić - ręka przed siebie, patrzymy na źródło silnego światła i staramy się złączyć ze soba dwa palce - chwile przed złączeniem mamy czarną kroplę!

Nie ma tego zjawiska gdy patrzymy przez precyzyjnie instrument optyczny a oko ludzkie takim nie jest. Zjawisko to więc jest tożsame dla oka i palców jak i dla Wenus i Słońca przy małych refraktorach czy Newtonach.

Link to comment
Share on other sites

Guest Aquarius

Paweł, w Paryżu to chyba jednak ,,trochę'' więcej niż te 100 :lol::lol: . Wiem, że Obserwatorium Paryskie przeprowadziło wielki profesjonalny pokaz wewnątrz budynku (skierowali do środka wiązkę z teleskopu słonecznego), a w Meudon przed obserwatorium na dole był pokaz dla paruset osób, zaś do nas na górę w trakcie trwania przejścia zwitało ze sześć ekip telewizyjnych i parę radiowych i ,,gazetowych'' :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.