Skocz do zawartości

Wybór lornetki astronomicznej


JakubS.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Jak wynika z tytułu tematu potrzebuję pomocy w sprawie lornetki.

Mam teleskop Syntę 8, ale z powodu jej gabarytów praktycznie jej nie używam (przeprowadzka do miasta..).

I teraz mam dylemacik z wyborem lornetki: Nikon Action EX 10X50 CF czy może jednak tańsze wersje lornetki nikona (np. 7x50 lub 7x35). Czy warto przepłacać?

Czytałem też trochę na temat niskobudżetowych rosyjskich lornetek i ''lidlówki''... podobno jakość obrazu pomiędzy takimi lornetkami, a nikona jest mała.. Jednak są wpisy w których wyraźnie jest odradzane kupno takich lornetek skoro mam pieniążki na nikona..

Teraz mam mętlik w głowie, bo do tego jeszcze dochodzi argument, że nie warto przesiadać się z 20cm teleskopu na lornetkę :sleepy: .

Pomocy!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem też trochę na temat niskobudżetowych rosyjskich lornetek i ''lidlówki''... podobno jakość obrazu pomiędzy takimi lornetkami, a nikona jest mała.. Jednak są wpisy w których wyraźnie jest odradzane kupno takich lornetek skoro mam pieniążki na nikona..

 

Lidletka odstaje zarówno parametrami jak i jakością wykonania ;) Rosyjskie lornetki to stare (choć przyzwoite) konstrukcje. Jeśli możesz - bierz Nikona ;)

 

 

Teraz mam mętlik w głowie, bo do tego jeszcze dochodzi argument, że nie warto przesiadać się z 20cm teleskopu na lornetkę :sleepy: .

 

To nie jest przesiadka, ale uzupełnienie. Jeśli masz samochód, nie możesz mieć jednocześnie motocykla? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka 7x50 (żrenica 7mm) najlepiej się sprawdzi pod smoliście czarnym niebem,gdy obserwujemy obiekty położone nisko nad horyzontem a występuje łuna od miasta lub całe niebo jest zaświetlone np.miejskie to tego typu lornetka jest bezużyteczna do obserwacji obiektów o małej jasności powierzchniowej np.mgławic.Pod miejskie niebo lepszym wyborem będzie 10x50(żrenica 5mm).Co do obserwacji komet i nie tylko znaczenie ma średnica lustra-obiektywu im jest większa tym słabsze obiekty możemy obserwować,w zasięgu 10x50 będą dostępne wyłącznie jasne komety,przykładowo w grudniu będzie dostępna obserwacjom z Polski kometa Catalina,o ile gwałtownie nie straci na jasności,komety niestety bywają nieprzewidywalne jeśli o jasność chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.