Skocz do zawartości

Modyfikacja Newtona 76/700 - podniesienie lustra głównego


kamel3d

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Jakiś już czas przeszukuję fora astronomiczne w poszukiwaniu opisu, jak podnieść główne lustro tak, by umożliwić podłączenie lustrzanki w ognisku głównym teleskopu, w którym nie można normalnie tego zrobić.
Jak się domyślacie zapewne - Nie znalazłem. Jako, że sam posiadam coś, co zaledwie teleskop przypomina, względnie jest "działającą atrapą" teleskopu (zgodzicie się ze mną, prawda?), postanowiłem spróbować sam. Opiszę tu i pokażę, jak to zrobiłem.

Czym dysponuję?

Sprzęt, to reflektor w systemie Newtona ze zwierciadłem o średnicy 76mm, ogniskową 700mm.

 

post-29333-0-81008900-1452333603.jpg

 

Konstrukcja pozbawiona śrub regulujących kolimację, podstawa lustra przykręcona na sztywno do obejmy u dołu tuby.

 

post-29333-0-33996000-1452333607_thumb.jpg

 

Ogniskowa układu optycznego poza zasięgiem matrycy lustrzanki.
To nie jedyny problem, bo wyciąg w standardzie 0,97", chyba, że zdejmę redukcję, to mam do dyspozycji gwint filtrowy 1,25". Mam plan nakręcić na niego nosek-złączkę z gwintem T2 (dalej, to wiadomo - przejściówka, aparat).

 

post-29333-0-20082400-1452351535_thumb.jpg

No to do rzeczy.
Podstawa lustra to płaski "naleśnik" z dziurą w środku i trzema "wypustkami" stabilizującymi zwierciadło w osi tuby. Wypustki mają otwory z gwintem do zamocowania śrub blokujących lustro na swoim miejscu. Aby przesunąć lustro w górę tuby, przesuwając ognisko poza wyciąg użyłem trzech sworzni wkręcając je zamiast śrub blokujących. Na sworznie założyłem plastikową tulejkę. Okazało się, że całość idealnie trzyma lustro.

 

post-29333-0-71007800-1452333610_thumb.jpg

post-29333-0-63657900-1452333613.jpg

post-29333-0-56406000-1452333616.jpg

 

Pozostało jeszcze zablokować zwierciadło w podwyższonej pozycji. Użyłem do tego sztywnej pianki, takiej, której się używa do pakowania sprzętu w kartonach. Pewnie dobrze przycięty styropian też by się sprawdził. Skąd wziąć sworznie? Nie mam pojęcia. Mi podpasowały takie "z demobilu", nawet nie wiem od czego. ;)
Czy to działa? Ha. Tego, to ja jeszcze nie wiem. Jak będzie bezchmurnie, przyłożę lustrzankę do teleskopu wycelowanego w księżyc na przykład. Jak zobaczę ostrość, to kupię złączkę, przejściówkę i zacznę robić zdjęcia. Jak nie, to będę szukał, co poprawić.

Krótko komentując "prostotę" i "pewną niedbałość" wykonania modyfikacji, powiem, że "jaki teleskop, taka modyfikacja", dysponując czymś większym, a co za tym idzie - znacznie droższym (bo lustro i takie tam), pewnie przyłożyłbym się bardziej, tego sprzętu "szkoda mi średnio". Zobaczymy potem jeszcze jak to się sprawuje.
I dodałem obiecane zdjęcia. :)

Edytowane przez kamel3d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.